Wszyscy ojcowie Lizy

liza_witt_lub_plŁukasz Witt – Michałowski, wybitny lubelski reżyser teatralny stworzył spektakl, po którym nie spłynie na widza uczucie katharsis. Stanie się dokładnie odwrotnie. Pozostawi chorobliwe napięcie i skrępowanie wyobrażeń.„Liza” to dzieło stworzone na podstawie „Wiecznego męża” Fiodora Dostojewskiego. Opowiada o cierpieniu małej dziewczynki, uwikłanej w niezrozumiały dla niej konflikt dwóch dorosłych mężczyzn. W trakcie jednej z bezsennych nocy do drzwi Aleksy Iwanowicza Wielczaninowa zakrada się Paweł Pawłowicz Trusocki i bezlitośnie odmienia jej życie. Od tego momentu tytułowa bohaterka staje się pionkiem w grze ojczyma i ojca.

Główną rolę doskonale odegrał Mariusz Banaszewski, aktor Teatru Narodowego. Jednak to Jarosław Tomica (uważany za najlepszego aktora z trójki tworzącej Kompanię Teatr) stał się tym najważniejszym. Ten męski duet zagrał  na emocjach i odbił się echem w umysłach widzów. Każdy najdrobniejszy gest, krok, wyraz twarzy, każde słowo było przemyślane i dopracowane.
Spektakl jest dramatyczny w każdym tego słowa znaczeniu. Scenografia (stworzona przez Marka Brauna) jest uboga w przedmioty, a jednocześnie aż po brzeg sceny przepełniona symboliką. Matowe tiule odsłaniają coraz to nowe puzzle tragicznej układanki. Reżyser świateł Krzysztof Sendke jest odpowiedzialny za tajemnicę i suspens. Każdy błysk i każdy cień jest po to, by chwycić widza za gardło i nie puścić aż do ostatniej sceny.

Łukasz Witt – Michałowski tworzy prawdziwy teatr, który sam się tłumaczy. Przeraża i zachwyca jednocześnie.

The following two tabs change content below.
Monika Szymczyk

Monika Szymczyk

Jestem absolwentką III LO im Unii Lubelskiej w Lublinie. Studiuję dziennikarstwo. Od 2011 roku jestem zastępcą redaktora naczelnego gazety studenckiej Coś nowego wydawanej przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Od wielu lat śpiewam w chórze i piszę poezję. W wolnych chwilach jestem instruktorką teatralną w przedszkolach. 😉
Monika Szymczyk

Ostatnie wpisy Monika Szymczyk (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz