Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

Uroczystość Wszystkich Świętych jest szczególnym dniem dla wszystkich chrześcijan zachodniej tradycji liturgicznej. Odwiedzamy wówczas groby naszych bliskich oraz zapalamy znicze, aby uczcić pamięć o nich. Modlitwa, którą odmawiamy ma na celu nie tylko przypomnienie nam, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, ale również oddanie czci tym wszystkim, którzy osiągnęli zbawienie i są w niebie. Dzięki temu świętu mamy również czas na zwolnienie tempa naszego życia i przemyślenie spraw związanych z rodziną i życiem. Gdy odwiedzamy groby towarzyszy nam uczucie zadumy oraz czujemy wyjątkową bliskość ze zmarłymi.
Kolejnym świętem upamiętniającym zmarłych, które wypada na dzień po Uroczystości Wszystkich Świętych, jest dzień Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych zwany również Zaduszkami. To właśnie wtedy, jak i przez kolejny tydzień, szczególnie modlimy się za dusze w czyśćcu cierpiące, aby pomóc im dostać się do nieba. Jest to również wyraz przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał oraz życiu wiecznym po śmierci. Musimy pamiętać też, że tak naprawdę dusze zmarłych potrzebują nieustannie naszej modlitwy. Nie powinniśmy ograniczać się jedynie do tych kilku dni w roku. Nawet zwykła rozmowa w myślach po odmówieniu „Ojcze Nasz” może zbliżyć nas do osób, które już odeszły. Dlatego właśnie pamiętajmy o modlitewnym wsparciu, zapaleniu zniczy na grobach oraz o tym, że tak naprawdę modląc się za zmarłych modlimy się też za samych siebie, ponieważ życie na ziemi nie zostało dane nam na wieczność.

W imieniu swoim oraz redakcji „Coś Nowego” apeluję o szczególną ostrożność i zachowywanie bezpieczeństwa na drogach podczas tych wyjątkowych dni, ponieważ ruch na drogach będzie wzmożony.

The following two tabs change content below.
Natalia Nigborowicz

Natalia Nigborowicz

Jestem Natalia, pasjonują mnie podróże i odkrywanie świata. Wolny czas chętnie poświęcam dobrej książce. Zawsze przegrywam z kawałkiem czekolady.
Natalia Nigborowicz

Ostatnie wpisy Natalia Nigborowicz (zobacz wszystkie)