Wskocz na rolki!

a473dc41ebROQMUIN_38185_82095d8f2a_largeLato zbliża się wielkimi krokami, a główne postanowienie noworoczne nadal nie spełnione? Najlepszym sposobem na pozbycie się zimowego tłuszczyku jest jazda na rolkach! Podczas niej już w ciągu godziny można spalić nawet 800 kcal, czyli tyle, co przez 2 godz. intensywnego aerobiku!

Teraz, gdy jest już trochę cieplej i chętniej wychodzimy z domu, jest najlepszy czas na treningi na świeżym powietrzu. Podczas, gdy Ty ścigasz się z koleżanką, intensywnie pracują mięśnie Twoich ud i pośladków. Kiedy starasz się utrzymać równowagę, pracujesz na jędrny i płaski brzuch. Oprócz rąk i nóg angażujesz również głębokie mięśnie pleców i brzucha, które sprawiają, że trzymasz się prosto. Dzięki rolkom będziesz mogła pochwalić się nie tylko piękną figurą, ale również cerą. Zajrzyj do piwnicy, gdzieś tam leżą zapomniane rolki, wystarczy je przetrzeć i można ruszać.

rolki5

Oto 7 powodów, dla których warto jeździć na rolkach:

  1. Spalanie tkanki tłuszczowej – jazda na rolkach jest typowym sportem wytrzymałościowym, który zmusza płuca i serce do intensywniejszej pracy, jak również wprawia w ruch o wiele więcej mięśni niż podczas np. joggingu. Dzięki temu poprawia się nasza kondycja i dotleniamy nasz organizm. Aby uruchomić proces spalania tkanki tłuszczowej, musimy wybrać się na 35-minutową przejażdżkę.
  2. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu – wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu ma same plusy. Słońce korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i wspomaga działanie układu nerwowego. Promienie słoneczne wzmagają produkcję witaminy D, która nie tylko wzmacnia kości, ale również poprawia odporność organizmu. Dotleniony mózg lepiej pracuje, poprawia się pamięć i zdolność koncentracji. Gdy pogoda dopisuje, nasza motywacja, aby wyjść z domu i się poruszać jest większa.
  3. Kształtowanie koordynacji ruchowej – jazda na rolkach wymaga pewnych zdolności: po pierwsze – koordynacji ruchowej, po drugie – poczucia równowagi. Jeżdżąc na rolkach rozwijamy te dwie cechy, które mają niebywałe znaczenie w życiu codziennym. Koordynacja ruchowa to współdziałanie układu nerwowego i mięśni, a dobra koordynacja ruchów to precyzja i szybkość wykonywania wielu czynności. Ponadto uczenie się nowych rzeczy, również ruchowych, usprawnia pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację.
  4. Chroni nasz układ krążenia – jak każdy trening wytrzymałościowy jazda na rolkach ma ogromne znaczenie w profilaktyce chorób układu krążenia i chorób serca.  Obniża stężenie cholesterolu całkowitego i chroni w ten sposób przed miażdżycą naczyń. Podczas jazdy nasze tętno wzrasta, dlatego serce musi przepompować więcej krwi. Regularny wysiłek to trening dla naszego mięśnia sercowego.
  5. Pomaga pozbyć się cellulitu – jazda na rolkach angażuje do pracy te partie ciała, które cellulit upodobał sobie najbardziej, czyli pośladki, uda i brzuch. Poprawia się krążenie w tych partiach ciała, mięśnie wzmacniają się, a skóra staje się jędrniejsza. Cellulit nie ma szans!
  6. Oszczędza nasze stawy – jazda na rolkach, z punktu widzenia wysiłku, daje podobne efekty jak jogging, ale w znacznie mniejszym stopniu obciąża stawy kolanowe i skokowe. W czasie jazdy na rolkach nasze stopy nie uderzają o podłoże i dzięki temu oszczędzamy stawy, ćwicząc tak samo intensywnie.
  7. Wzmacnia nasze mięśnie, które chronią nasz kręgosłup – jazda na rolkach angażuje wszystkie mięśnie pośladkowe (wielki, średni i mały). Ruch, który wykonujemy, aby odepchnąć się od podłoża, zmusza do pracy całą obręcz barkową. Aby utrzymać równowagę, musimy napiąć mięśnie brzucha i grzbietu. Czyli w czasie jazdy pracują prawie wszystkie mięśnie. Nie osiągniemy tego biegając (brak ruchu w bok). Dodatkowo w czasie jazdy na rolkach brak wstrząsów, które powstają, gdy uderzamy stopą o podłoże, a to oszczędza stawy kręgosłupa.

The following two tabs change content below.
Beata Kuczyńska

Beata Kuczyńska

Dziennikarz
Jest młodą kobietą zapatrzoną w kolorowe okładki, a co się za tym wiąże, dążącą do ideału. Jak każda z nas dba o siebie, jest ciekawa świata, dużo czyta i lubi dzielić się swoimi spostrzeżeniami na różne tematy. Oprócz oglądania seriali, uwielbia taniec. Kim będzie za parę lat? Mam nadzieję, że dowiecie się o tym z mediów 😉
Beata Kuczyńska

Ostatnie wpisy Beata Kuczyńska (zobacz wszystkie)