Wrota do innej rzeczywistości, czyli co podpowiada nam wszechświat kiedy śpimy

Czy zastanawialiście się kiedyś co się dzieje w waszej głowie kiedy jesteście pogrążeni we śnie? Dlaczego tak się dzieje, że wasza podświadomość podpowiada wam czasem rzeczy, o których nie macie czasu nawet myśleć, w zgiełku codziennego dnia? Przyjrzyjmy się temu wnikliwiej.

Każdy z nas może mieć gorszy dzień. Natrętne bóle głowy, przemęczenie, ciężki dzień w pracy, czy też brak kofeiny. Lekarstwo jest często powszechnie znane – drzemka. Kanapa i cieplutki kocyk jest najlepszym przyjacielem człowieka oraz doskonałą opcją do zregenerowania sił. Nasze ciało odpoczywa. Nasz mózg natomiast otwiera przed nami bramę do innej rzeczywistości. Świata, w którym wszystko jest możliwe, świata, który nie jest ograniczony przez żadne bariery filozoficzne ani umysłowe. Wszyscy śpimy. Wszyscy śnimy.

Nasuwa nam się zatem pytanie: dlaczego śnimy? Odpowiedź jest bardzo prosta – nie wiadomo. Niestety, jedyne czego jesteśmy pewni to, że sen jest jednocześnie biologiczną potrzebą i psychologiczną zagadką. Mózg potrafi przetwarzać informacje i przygotować się na różne czynności, podczas snu efektywnie podejmując decyzje w stanie naszej nieświadomości. Więc co znaczy to wszytko, co podsuwa nam nasza podświadomość, kiedy nie jesteśmy przytomni? Wielu wierzy, że sny odzwierciedlają nasze dogłębne pragnienia, lub podsuwają nam rozwiązanie problemu, z którym się zmagamy . Inni zaś uważają, że poprzez sny możemy przewidzieć to, co zdarzy się w naszej niedalekiej przyszłości. Wszystko to dzieje za pomocą czegoś bardziej dla nas niepojętego – symboliki. Jak powiedział wybitny szwajcarski psycholog Carl Gustav Yung: „Sen przypomina teatr, w którym śniący jest sceną, aktorem, suflerem, producentem, autorem, widownią i krytykiem”.

Marzenia senne są z reguły tajemnicze i emocjonalne, ale przecież nie muszą być niezrozumiałe. Gdybyśmy bardziej zagłębili się w symbolikę naszych snów, z pewnością moglibyśmy odkryć jakie przesłanie się za nimi kryje. Musielibyśmy tylko, wziąć do ręki poradnik dotyczący snów i przeczytać jak naukowcy i psychologowie z całego świata analizują dominujące symbole, pojawiające się we snach. To zależy tylko od ciebie, czy uwierzysz, że twój sen o lataniu w przestworzach jest odzwierciedleniem dumy, z czegoś co udało ci się osiągnąć w realnym życiu i świętujesz to, wznosząc się w przestworza.

Sen jest przeniesieniem się w tajemniczy świat, gdzie banalne rzeczy zdobywają duszę i prowadzą nasz umysł do odkrywania nieuchwytnego w rzeczywistości piękna. Najważniejsze jest, aby nie rezygnować i nie sprzeciwiać się temu co jest częścią ludzkiej egzystencji. Nie bać się swojej wyobraźni i nie postrzegać snów jako nieprzyjaciela, lecz jako tajemniczego sprzymierzeńca. Sny trzeba zatem posiąść. Otworzyć się na ich piękno. Złapać je za rękę i dać się poprowadzić w najciemniejszy głąb ich istoty bycia. Nie bać się rozłożyć skrzydeł wyobraźni. Pozwolić się poprowadzić na oślep, ścieżką dźwięków i zapachów. Pewnie zapytacie: co jeśli odkryję w swojej głowie coś mrocznego? A może bardziej właściwym pytaniem byłoby: a co jeśli odkryjesz coś niesamowitego?

Najważniejsze, abyśmy nie obawiali się tego co skrywa się w zakamarkach naszej podświadomości. Może to właśnie tej nocy znajdziesz odpowiedź na pytania, które nurtują cię od dłuższego czasu.

The following two tabs change content below.
Avatar

Sylwia Mularczyk

Avatar

Ostatnie wpisy Sylwia Mularczyk (zobacz wszystkie)