Wojna o miłość, rodzinę i życie

„Miłość z kamienia” to przejmująca, intymna książka Grażyny Jagielskiej, która opowiada o rażącej sile wojny i o jej wpływie na ludzkie życie.

„Od dwudziestu lat przygotowuję się na śmierć swojego męża. Jestem prawie gotowa” – przyznaje Grażyna Jagielska, pisarka, żona Wojciecha Jagielskiego, najbardziej znanego  korespondenta wojennego i reportera „Gazety Wyborczej”.

‘Miłość z kamienia’ – to spowiedź kobiety,  historia o tęsknocie, panicznym strachu za życiem kogoś bliskiego, kto ciągle jest narażony na śmierć. To opis wszystkich przeżyć, które ją spotkały  i doprowadziły w końcu do kilkumiesięcznego pobytu w klinice stresu bojowego. Ona nigdy nie była na wojnie, ale przyjęła na siebie stres swego męża i wszystkie jego troski i problemy.

„…Moje życie podzieliło się na okresy oczekiwania i powrotów, przy czym lepiej pamiętam oczekiwanie. Powroty się zlewają, zawsze wyglądają tak samo: Wojtek otwiera sobie drzwi kluczem, który ze sobą zabiera, mówi: No to jestem!”, wspomina Jagielska. W pewnym momencie okazało się, że najbardziej ciężkim okresem jest nie ten, kiedy Wojtek wyjeżdżał, a wtedy gdy musieli spędzać czas razem. Ten czas wydawał się czymś tymczasowym, niepewnym i rodził tylko niepokój. „Taki niepokój odczuwa się tuż przed nadejściem nieuniknionej katastrofy. Jego obecność przy mnie zapowiadała zmianę, której bałam się najbardziej”.

Książka napisana bardzo prostym, przepięknym językiem, może właśnie dlatego czyta się ją na jednym oddechu. Otwierasz ją i już od pierwszej strony rozumiesz, że jest niesamowita i że stanie się twoją ulubioną.

Czytając książkę Grażyny Jagielskiej, przeżywamy razem z autorką jej strach, stres, ,,przestrzelony plecak” i ciągłe czekanie na telefon z najgorszą wiadomością. Razem z bohaterką przeżywamy również trudności rodzinne. Pięćdziesiąt trzy wojny, które omal nie zniszczyły małżeństwa, życia rodzinnego podróżniczki i korespondenta wojennego.

‘Miłość z kamienia’ sprawia wrażenie żelaznej. Z jednej strony autorka opowiada o życiu z korespondentem wojennym i jest to bardzo osobiste przeżycie, a z innej strony wydaje się, że wszystko jest przemyślane, akcja rozgrywa się stopniowo, z każdą stroną pojawiają się jakiś nowe wątki. Nie można nie zgodzić się z Wojciechiem Tochmanem, który powiedział, że jest to książka intymna, ale nie ciepła.

 

The following two tabs change content below.
Svitlana Slyvchenko

Svitlana Slyvchenko

Swietka:)) Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a także Prawa. Pochodzę z Ukrainy, z pięknego miasta Lwowa. Jestem szaloną dziewczyną, która bardzo uwielbia książki,muzykę,fotografię, podróże i samochody:) Także lubię historię. Myślę,że w przyszłości będziecie mnie kojarzyć jako wojskowego dziennikarza.
Svitlana Slyvchenko

Ostatnie wpisy Svitlana Slyvchenko (zobacz wszystkie)