To właśnie IDIKS tym miejscem jest, które sprawia, że żyć się chce

DSCN6782Nad tym, żeby nagrać film myśleliśmy już od dawna. My, czyli dawna grupa druga, drugiego roku dziennikarstwa, postanowiliśmy nagrać pamiątkę, która będzie przypominała nam o tym wspaniale spędzonym wspólnie czasie. Ciągle powtarzaliśmy sobie, że musimy coś zrobić, a nie siedzieć i czekać na oklaski. I tak od codziennej paplaniny, poprzez narzekania i korytarzowe dyskusje, zabraliśmy się do roboty.

„(Nie)Typowy dzień w Kampusie Wschodnim” pierwotnie miał składać się z samych wspomnień, jakie przeżyliśmy my – studenci „dawnej grupy drugiej”. Ile głów tyle pomysłów. Każdy puścił wodze fantazji i postanowiliśmy napisać scenariusz. Pamiętam pierwsze spotkanie u naszej wspaniałej montażystki – Sylwii. Wyciągnęłam pustą kartkę, fioletowy flamaster i zaczęliśmy tworzyć wersję roboczą scenariusza. Patrycja Hryniewicz, Sylwia Kędzierawska, Justyna Klimkiewicz, Kasia Leszczyńska, Wojtek Kubiak i ja zaczęliśmy się przekrzykiwać i rzucać pomysłami. Stwierdziliśmy, że zaangażujemy w nasz projekt wykładowców i nie będą to typowe wspomnienia, a splot fantazyjnych scenek. Mieliśmy ogromne wątpliwości do tego, czy wykażą oni wyrozumiałość i zechcą nam pomóc. Szybko przekonaliśmy się jednak, że mamy naprawdę wielkoduszną kadrę.

Nagrania rozłożyliśmy na poszczególne dni. Próbowaliśmy trzymać się wyznaczonych terminów i kolejno realizowaliśmy sceny ze scenariusza. Na pierwszy ogień poszedł magister Jakub Syty i scena z Lordem Vader’ em. Oprócz niego, w tej części udział brały niezastąpione Arleta Kniaź i Paulina Pietrzak. Wszystko wyszło zgodnie z planem. Doceniamy zaangażowanie Pana Magistra i ogromny dystans do swojej osoby. Następnie przyszedł czas na sparodiowanie ćwiczeń z głównych nurtów w literaturze. Magister Dunin – Wilczyński znakomicie odegrał swoją scenę i podzielił się z nami cennymi wskazówkami odnośnie kręcenia filmu. Pierwszoplanową rolę w tej scenie odegrał Wojtek, który idealnie wcielił się w postać spóźnialskiego studenta. Kolejną sceną była ta o wykładzie „Manipulacja w mediach”, w której udział wzięli doktor Wojciech Wciseł, Kamila Grzenkowicz, Justyna Klimkiewicz i Ewelina Królik. W tym wypadku również wszystko poszło zgodnie ze scenariuszem. Później przyszedł czas na scenę z westernu, w której to Justyna z Kasią rzucają sobie wyzwanie napisania najlepszego tekstu na creative writing. Tutaj również pojawił się gość w postaci prof. dr hab. Jacka Dąbały, który ukazał złote zasady tej nauki. Nie można zapomnieć o retoryce i zabawnym ukazaniu zajęć z doktor Marią Gondek.

Pomiędzy głównymi scenami kręciliśmy reklamy, wstawki i inne niezbędne do uzupełnienia całości kadry. Tu brali udział wszyscy, czyli wyżej wymienieni oraz reszta naszej grupy: Matylda Jabłońska, Lilka Kaczmarczyk, Diana Kaźmirska, Dominika Kochan, Monika Lupa i Bartek Łaciński. Oprócz tego, zaśpiewaliśmy piosenkę, która opowiada o Kampusie Wschodnim i stała się podkładem muzycznym dla naszych wspomnień. Można nawet powiedzieć, że ten utwór jest podsumowaniem tego, co dzieje się na uczelni. Praktycznie spędzamy tu każdy dzień, siedząc nie raz do późna. Ma to na pewno swoje minusy i męczy, ale również integruje. Jedno jest pewne – tego co tu się dzieje, nie da się tak zwyczajnie opisać. To trzeba przeżyć. To, co każdego dnia spotyka mnie, czy któregokolwiek ze studentów dziennikarstwa, to splot niecodziennych zdarzeń, śmiesznych sytuacji, ale i tych poważnych, czy przejmujących.

Kampus Wschodni po prostu ma w sobie coś niepowtarzalnego. Jesteśmy tu jedną, wielką rodziną. Mamy obok wspaniałych wykładowców, na których naprawdę można polegać. Całość może nie jest idealna, ale stanowi tygodnie ciężkiej pracy nas wszystkich. Przede wszystkim włożyliśmy w ten film dużo emocji i serca. Efekt ostateczny sprawił nam wiele radości i motywacji do dalszego działania. My się dopiero rozkręcamy, będzie więcej – mamy pozwolenie, mamy pomysły.

Film, który udało nam się jak na razie ukończyć dla nas jest perełką i cudownie będzie wrócić do niego po latach.

Zapraszamy wszystkich gorąco do zapoznania się z filmem II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej: 

Zachęcamy też do obejrzenia making – off’a:

The following two tabs change content below.
Avatar

Joanna Łukasiewicz

.