Wciąż żywe „miasto Dżumy” Alberta Camusa.

dzuma-b-iext3702321

Co by było gdyby Albert Camus nie zginął w 1960 roku w wypadku samochodowym? Dziś obchodziłby swoje 100 urodziny. Patrząc na twórczość tego autora, można zaobserwować jak wielką wiedzę o człowieku posiadał. Diagnoza charakterów ludzkich, które kreował jest ponadczasowa.

Albert Camus był reprezentantem egzystencjalizmu, nurtu filozoficznego, który swoje główne założenia opierał na teorii, iż człowiek jest indywidualną, wolną jednostką, odpowiedzialną za swoje czyny. To jeden z czołowych przedstawicieli tego nurtu, o czym świadczy zdobyta przez niego Nagroda Nobla „za ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia”. Patrząc na dorobek literacki tego świetnego pisarza, nie można nie zgodzić się z tym tytułem. Jego najsłynniejszą powieścią jest „Dżuma”. Historia miasteczka, które przeżywa epidemię tej śmiercionośnej choroby. Dzieło jest tylko pretekstem do ukazania uniwersalnego obrazu społeczeństwa. Autor, na podstawie własnych doświadczeń, z niezwykłą wnikliwością analizuje psychologię człowieka, jego postawy w wyjątkowych sytuacjach. Powieść została wydana w 1947, a więc zaraz po wojnie. Dlatego też z przyczyn oczywistych, jednym z przenośnych znaczeń dżumy jest właśnie wojna. Ma tak samo niszczący zasięg jak choroba. Podczas niej ludzie zdolni są do heroicznych czynów, potrafią jednoczyć się w walce ze wspólnym wrogiem. Bywają jednak sytuacje o mniej globalnym i śmiercionośnym znaczeniu niż wojna. Wtedy mechanizm ludzkiego zachowania jest taki sam. Ludzie w chwilach wyjątkowych odrzucają na bok swoje własne dobro i gotowi są poświęcić się dla innych. Jednak wystarczy, że chwila próby mija i wraca szara rzeczywistość. Człowiek na nowo zaczyna myśleć tylko o sobie i w natłoku codziennych spraw, zaniedbuje relacje z innymi.

Wszystko to Albert Camus idealnie ukazał w swojej powieści. Poprzez interesującą kreację postaci, w nietypowej historii zawarł morał, który jest aktualny do dziś. Mimo iż urodził się w 1913 roku, wychowywał się w zupełnie innych czasach, potrafił dostrzec w człowieku pierwiastek, który tkwi w nim od tysięcy lat i trwać będzie do końca świata.

The following two tabs change content below.
Aleksandra Babik

Aleksandra Babik

Studentka 1 roku DiKS'u. Nieustannie zadziwiona światem, chętnie opisuje swoje refleksje na jego temat 😉
Aleksandra Babik

Ostatnie wpisy Aleksandra Babik (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz