Vogue, Smogue i Pałace Culture – czyli ciąg dalszy Polski po parysku

„Im dalej w las, tym więcej drzew” –  przegląd magazynu.

Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule – 13 lutego można było zobaczyć tę historyczną okładkę, otwierającą Polsce okno na vogueowy świat. Oczywiście, wraz z datą, a w związku z okładką polał się internetowy hejt. Małgorzata Bela i Anja Rubik pozujące w czarnych kreacjach na tle Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Obok modelek stoi rosyjski samochód – czarna Wołga. Szara kolorystyka, przywołująca na myśl jakże polski smog. Dwie smutne panie za którymi piętrzy się „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Legendarna limuzyna, w której według miejskiego zabobonu mieli jeździć Żydzi, wampiry, sataniści, agenci SB czy komuniści NRD by porywać dzieci. Kompozycja tych elementów sfotografowana została przez niemieckiego fotografa – Juergena Tellera.
„Eksperci” w sieci stwierdzają: „okładka wygląda jak przypadkowe ujęcie”, „wszystkie możliwe stereotypy i elementy komuny zostały utrwalone”. Zarówno ujęcie pod PKiN, jak i wizerunki mieszczące się w środku magazynu – przedstawiające Anję Rubik leżącą na ziemniakach – doczekały się wielu przeróbek. Niesamowita uroda Polki, czarne, kobiece sukienki projekcji: Versace, Céline, Dsquared2, Valentino czy Christophera Kane’a nie wzbudziły zainteresowania. Ziemniaki – wręcz przeciwnie.

Źródło: Twitter @macdac
Źródło: Twitter @macdac

Polski odpowiednik Anny Wintour

Na pierwszych stronach poznajemy skład zespołu, redagującego polską wersję najbardziej prestiżowego magazynu o modzie. Stanowisko redaktora zajmuje Filip Niedenthal – syn polskiego fotografa, urodzonego w Londynie Chrisa Niedenthala. Obok niego, w rolach głównych występują m.in.: „okładkowa” Małgorzata Bela (editor at large), Joanna Lorynowicz (zastępczyni redaktora naczelnego), Ewelina Dziewiela (redaktorka działu mody) czy felietonistka Zuzanna Łapicka.

Źródło: vogue.pl
Źródło: vogue.pl

Z modą w kratkę

Magazyn przypomina że szkocka krata wraca do łask i jest jak najbardziej „in” w tym sezonie.

Simone Rocha - New York Fashion Week jesień-zima 2018/2019
Simone Rocha – New York Fashion Week jesień-zima 2018/2019

 

Magdonaldyzacja mody

Felieton o tym jak domy mody straciły na władzy a modowe standardy zaczęły dyktować: ulica i Internet. Kiedyś marki prezentowały od dwóch do czterech kolekcji rocznie, obecnie w dobie strategii „see now, buy now” pojawia się ich nawet osiem. Walka z „podróbkami” przemieniła się w współpracę z twórcami plagiatów. Wielkie domy mody nabrały dystansu i „wyszły na ulicę”. Dowód? Kolekcja Louis Vuitton x Supreme. Modelki obaliły zasadę „nigdy nie narzekaj, nigdy nic nie wyjaśniaj”. Przerwały milczenie i o realiach swojej pracy mówią chętniej. Artykuł trafnie obrazuje modową rewolucje. Warto.

Zdjecie: Morgan O'Donovan 
Autor: Morgan O’Donovan
Zdjęcie: Terry Richardson
Autor: Terry Richardson
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło: dailymail.co.uk

Stylizacje na koniec świata

Zwiewne spódnice, sportowe crop topy, oversizeowe kurtki, a na nogach w połowie rozwiązane Timberlandy. W roli modelki, dziewczyna o nietypowej urodzie – Martyna Frankow. Klimat wakacyjnej wolności, pośród dzikich zakątków świata. Za obiektywem Sonia Szóstak.

Źródło: polishmodelsblog.com
Źródło: polishmodelsblog.com

Dobrze z oczu patrzy

Arcydzieła na powiece nadal intensywnie lansowane. Zwykła, kocia kreska to za mało – podkreśl swoje oko, tak jak robią to światowej sławy makijażyści. Linia, jej wielkość i miejsce – dowolne. Dla tych, którzy posiadają nieco bardziej barwną duszę – jaskrawe smugi na powiekach.

Autor: Sandra Semburg
Autor: Sandra Semburg
Autor: Jonathan Daniel Pryce
Autor: Jonathan Daniel Pryce
Autor: Jonathan Daniel Pryce
Autor: Jonathan Daniel Pryce
Marni
Marni

 

 

 

 

The following two tabs change content below.
Avatar

Angelika Cygal

e-mail: cygalangelika@gmail.com
Avatar

Ostatnie wpisy Angelika Cygal (zobacz wszystkie)