Vivat academia, czyli studia czas zacząć

Dla jednych będzie to początek uniwersyteckiej przygody, dla innych kolejny jej etap. Niezależnie jednak od studenckiego stażu nadchodzi spotkanie z kolokwiami, zaliczeniami, sesją, ale również z imprezami, czy działalnością pozauczelnianą. Kluczem jest znalezienie złotego środka, który pozwoli skutecznie, ale i z ciekawymi wspomnieniami zakończyć oba semestry i oddać indeks do dziekanatu. 

W tym roku na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II najbardziej obleganymi kierunkami studiów były: prawo, psychologia, filologia angielska, bezpieczeństwo narodowe oraz administracja. Powodzeniem cieszyły się również nowo otwarte: pedagogika specjalna, turystyka kulturowa, praca socjalna i filologia-sinologia. Dla studentów pierwszego roku KUL przygotował niespodziankę – legitymację z funkcją płatniczą. Może ona służyć jako karta debetowa, aby korzystać z tej funkcji konieczne jest założenie Eurokonta Intro w Banku Pekao SA. W razie posiadania takiego konta należy aktywować kartę w najbliższym oddziale banku. Dzięki legitymacji z funkcją płatniczą można zapłacić za zakupy, dokonać przelewu i wybierać pieniądze z bankomatu.

Nowo przybyłym studentom nasza uczelnia może przypominać labirynt, ale poruszanie się po niej wcale nie jest takie trudne. Katolicki Uniwersytet Lubelski mieszczący się przy Alejach Racławickich składa się z trzech części: Gmachu Głównego (GG), Collegium Norwidianum (CN) i Collegium Jana Pawła II (C).
Najstarszą częścią jest Gmach Główny, w którym mieści się m.in. Muzeum KUL-u, Aula im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz sale, w których zajęcia prowadził Karol Wojtyła. W sali 135 znajduje się gabinet Prorektora ds. Studenckich dra hab. Krzysztofa Nareckiego.
Obok budynku GG znajduje się Collegium Norwidianum, w którym można znaleźć Dział Studenckich Spraw Socjalnych. To właśnie tam można złożyć wniosek o stypendium socjalne lub stypendium naukowe. W Collegium znajduje się również Dział Teleinformatyczny oraz sale wykładowe.
10 piętrowy budynek, który spotkacie przy al. Racławickich to Collegium Jana Pawła II. Na parterze znajduje się Poradnia Zdrowia. Aby się do niej zapisać wystarczy wypełnić dwa wnioski – o wyborze lekarza i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Na poszczególnych piętrach są wydziały oraz sale i aule. Administracja KUL-u znajduje się na piętrze drugim, to właśnie tam załatwia się wszystkie istotne wnioski.

Pomiędzy budynkami znajdują się swobodne przejścia, więc możecie przemieścić się w szybkim tempie z zajęć na zajęcia. Wróćmy więc na moment do Collegium Norwidianum. To właśnie w tym budynku na drugim piętrze w sali CN-232 i CN-231 swoją siedzibę ma Uczelniany Samorządów Studentów KUL. Każdy może tam uzyskać informacje oraz pomoc związaną ze studiami. Samorząd jest otwarty na studentów, przygotowuje dla nich Kulturalia, imprezy okolicznościowe, wydarzenia kulturalne oraz naukowe.

Społeczność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego to ludzie pełni pasji, dla których same studia to za mało. W ramach uczelni działa wiele kół naukowych i organizacji studenckich, takich jak Niezależne Zrzeszenie Studentów, Legia Akademicka, czy Teatr ITP (pełna lista TUTAJ). Prężnia działa również redakcja Coś Nowego, która oprócz strony internetowej wydaje co kilka miesięcy wydanie papierowe. Dołączyć do Coś Nowego może każdy, nie zależnie od kierunku studiów, czy uczelni. Dajemy możliwość swobodnego działania dziennikarskiego i zdobycia doświadczenia medialnego. To właśnie u nas możecie rozwinąć skrzydła pod czujnym okiem starszych kolegów. Wkrótce rozpoczniemy rekrutację, więc już dziś serdecznie Was zapraszamy.

Nowy rok akademicki i nowe wyzwania. Zaliczenie sesji, napisanie, a później obrona licencjatu lub magisterki. Te dziewięć miesięcy będzie obfitować w hektolitry kawy i napoi energetycznych, nieprzespane noce oraz kolejne obejrzane seriale. Jeśli do tego dołożymy pracę (a wielu studentów tak robi), będzie to naprawdę intensywny czas. Nie można jednak zapomnieć, że studia to najciekawszy moment w życiu człowieka, dlatego trzeba go dobrze wykorzystać.

The following two tabs change content below.

Napisz komentarz