UW – pierwsza edycja konferencji mediów studenckich

2015-03-29 15.56.47

Pod koniec marca na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja mediów, którą zorganizował Samorządu Studentów Uniwersytetu i telewizja uniwerek.TV. Była to pierwsza tego typu konferencja na UW stworzona z myślą o młodych dziennikarzach pod tytułem „Konferencja mediów studenckich”.

Jak na pierwszą konferencję, Uniwersytet Warszawski spisał się bardzo dobrze. Przez cały weekend uczestnicy mogli brać udział w blokach tematycznych i  różnego rodzaju warsztatach. Oprócz bardzo cenionych wykładowców z UW nie zabrakło również gwiazd polskiego dziennikarstwa. Byli to Dagmara Kaczmarek – Szałkow redaktorka z kanału TVN 24, komentator sportowy Tomasz Smokowski, Adam Feder reporter TVP1, Michał Bebło redaktor programu Interwencja oraz Kamil Rutkowski i Przemysław Sosnowski ze stacji VOX MF.

11129857_921785614533205_1046133624_nZaraz po dotarciu do Sali Kolumnowej Instytutu Historii odbył się pierwszy panel dyskusyjny pod tytułem: „Wolność słowa we współczesnych mediach”, prowadzony przez prof. Wiesława Władykę. Poruszył on często komentowane w ostatnim czasie problemy przekraczania „niewidzialnych granic” przez dziennikarzy i reporterów. O tym, czy media mogą pisać o wszystkim i jakie kwestie powinny być poruszanie publicznie.11131739_921787944532972_874217589_n Jak powiedział profesor Władyka: „Wolność internetowa miesza się z chamstwem i prostactwem. Czy każdego można zaprosić do swojego domu i pozwolić mu wyrzygać się na wycieraczkę, albo obrazić gospodarza?”. Do dyskusji dołączyli również zaproszeni goście, poruszając kwestię  odpowiedniej ustawy i prawa, które mogłoby skutecznie chronić wolność słowa. Media są odbiciem demokracji a polska prasa jest spolaryzowana politycznie. Jesteśmy pod silną presją ekonomiczną. Jeden z zaproszonych gości powiedział, że istnieje symbioza pomiędzy dziennikarzami, redakcjami, ale również widzami, czytelnikami i słuchaczami. I to głównie od nich zależy, o czym należy pisać i co chcą od nas usłyszeć. Ujawnia się tu silna zależność pomiędzy aspektem ekonomicznym, a wolnością słowa.
11128698_921778971200536_1728550420_nNastępnego dnia udałyśmy się na warsztaty z promotorem prowadzone przez Dagmarę Kaczmarek – Szałkow. Zajęcia pozwoliły poczuć się nam, jak w prawdziwym studiu telewizyjnym oraz spróbować swoich sił przed kamerą. Pani redaktor opowiedziała o swojej codziennej pracy prezentera telewizyjnego. Przekazała kilka cennych wskazówek, m.in. jak walczyć z tremą,  jak w odpowiedni sposób przygotować się do programu i jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych.
W tym samym czasie dla innych uczestników odbył się panel „Fenomen YouTube’a” prowadzony przez Patryka Brzozowskiego z kanału Kameralnie. Zaproszonym gościem był Andrzej Tucholski znany polski bloger, który zaistniał dzięki założonemu kanałowi jestKutura.pl. Panel ten poruszył tematykę związaną z jednym z najpopularniejszych portali internetowych świata. Młodzi dziennikarze mogli porozmawiać z twórcami o tym, jak zaczęli swoją przygodę z YouTubem, skąd czerpią inspirację dla swojej twórczości, oraz dlaczego ta strona jest tak popularna.
Kolejne warsztaty prowadzony były przez Tomasza Smokowskiego, od kilkunastu lat stale związanego z Canal+, ambasadora gry FIFA Ultimate Team. Warsztaty przybliżyły pracę komentatora sportowego i pozwoliły wczuć się w jego rolę podczas relacjonowania wydarzeń na żywo. Można było poznać kilka trików walki ze stresem, a także sposoby na doskonalenie swoich umiejętności dziennikarskich.
2015-03-28 14.28.40Uczestnictwo w warsztacie kreatywnego pisania pana dr Piotra Lehra – Spławińskiego było kolejnym niesamowitym przeżyciem. Nigdy dotąd nie miałam okazji doświadczyć takiego sposobu prowadzenia zajęć. Nie był to suchy wykład i czas na napisanie „jakiegoś” tekstu. Był to czas, w którym mogliśmy dowiedzieć się, jak rozwijać i udoskonalać swoje umiejętności pisarskie. Poznaliśmy sztuczki i ćwiczenia na pobudzenie własnej kreatywności. Dowiedzieliśmy się o kilku ciekawych formach literackich, m.in. haiku i limeryku, z czego praca nad tym drugim wprowadziła nas w spore zakłopotanie. Doktor nie szczędził w tej formie kolokwializmów i przekleństw, które są głównym atutem tej właśnie formy literackiej. Więc nieopisane było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam na slajdach i usłyszałam z ust doktora :

Pewien zoolog z Jeny
lubił pierdolić hieny
lecz narzekał „psia mać”
ach przestańcie się śmiać
bo dostaję od tego migreny

lub

O wschodzie słońca
Osa
Usiadła mi na jajcach

11131791_921785637866536_1378064170_nMusieliśmy tworzyć tego typu utwory i oczywiście czytać je publicznie na środku sali. Było dużo śmiechu i kilka zawstydzonych rumieńców na twarzy. Wszystko po to, by pokazać nam sposób na szukanie pisarskiej inspiracji. Joanna Łukasiewicz wzięła udział w zajęciach Macieja Gillerta o fotografii dokumentalnej i fotoedytorstwie. Mogła dowiedzieć się wielu rzeczy z dziedziny reportażu i skutecznych technik robienia zdjęć przeznaczonych typowo do gazet. Prowadzący pokazał uczestnikom pracę „zza kulis” fotografa prasowego.
2015-03-28 19.05.46

Po całym dniu zajęć Organizatorzy zaprosili nas na finałową galę Stage4You na Uniwersytecie Warszawskim. Był to rodzaj studenckiego Mam Talent na deskach Warszawskiego clubu Proxima. Muzyka uczestników osobiście nie przypadła mi do gustu, a całe wydarzenie, jako jedna z atrakcji konferencji, było słabo zorganizowane. Zabrakło integracji ludzi, którzy uczestniczyli w całym przedsięwzięciu. Było nudnawo, ale każdy mógł również zorganizować sobie czas we własnym zakresie. My spędziłyśmy wieczór z przedstawicielami redakcji Podlaskiej Telewizji Internetowej i gazety Uniwersytetu Gdańskiego CDN. Miło było spotkać kolegów, którzy tak jak my tworzą media studenckie i wymienić się wspólnie doświadczeniami.

Ostatniego dnia konferencji czekał na nas panel Łukasza Noszczaka, redaktora naczelnego telewizji uniwerek.TV, na temat przyszłości mediów studenckich. Inni uczestnicy towarzyszyli Kamilowi Rutkowskiemu i Przemysławowi Sasowskiemu na warsztatach radiowych. Pozostali pracowali wspólnie z Adamem Federem na ulicach Warszawy, wykonując zadania dziennikarza uczestniczącego.

11106418_921778977867202_441161989_n My natomiast spotkałyśmy się z Michałem Bebło – redaktorem programu „Interwencja”. Podzielił się on z nami swoim zawodowym dorobkiem. Odpowiedział na najbardziej nurtujące pytania. Uchylił rąbek tajemnicy o działalności dziennikarstwa śledczego i opowiedział o emocjach, jakie towarzyszą w przypadku trudnych materiałów i ludzkich tragedii, o jakich opowiada jego program. Wskazał również wszelkie niebezpieczeństwa i trudności z jakimi związana jest jego praca. Po zakończeniu warsztatów zostaliśmy zaproszeni do redakcji Telewizji Polsat, aby zobaczyć od kuchni, jak funkcjonuje polska telewizja. 11101858_921778981200535_1945876030_nPrzewodnikiem wycieczki był Michał Bebło, który na co dzień związany jest z tą stacją telewizyjną. Mnóstwo ciekawych pomieszczeń, studiów nagrań, pokoi montażowych i telewizyjnych min. Polsat Sport i Wiadomości, które podczas naszego pobytu w redakcji były nadawane na żywo.
2015-03-29 16.12.482015-03-29 15.27.39Konferencja była wspaniałym doświadczeniem. Można było spotkać znanych dziennikarzy i podpatrzeć ich codzienną pracę. Zorganizowane warsztaty były świetną formą doskonalenia dziennikarskich umiejętności. Stąd również nasza wdzięczność za możliwość udziału w tym przedsięwzięciu, a przede wszystkim ogromne brawa dla organizatorów. Jak na pierwszą edycję spisali się naprawdę dobrze. Miejmy nadzieję, że na tym się nie skończy i pomysł rozwijany będzie za rok.11130019_921787937866306_375854985_n

The following two tabs change content below.