Uroczystość Bożego Ciała – co powinniśmy wiedzieć?

Dzisiaj w Kościele Katolickim obchodzimy Uroczystość Bożego Ciała. Ale co to jest właściwie za święto i kiedy zostało ono ustanowione?

Pełna nazwa Święta Bożego Ciała brzmi  Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzimy zawsze w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Dla przykładu, katolicy na Ukrainie „przenoszą” Uroczystość z czwartku na niedzielę. Dlaczego Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej obchodzimy w czwartek? Ten dzień tygodnia nie jest przypadkowy. Właśnie w czwartek według kościoła rzymskokatolickiego odbyła się Ostatnia Wieczerza, podczas której Jezus Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii.

Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Corpus Christi była pierwszy raz obchodzona w Belgii w 1247 roku. W Polsce zaś po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej.

Boże Ciało jest obchodzone na pamiątkę tego, jak Jezus Chrystus w trakcie Ostatniej Wieczerzy przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew. W Polsce tego dnia na ulice wyruszają procesje eucharystyczne, które zatrzymują się po kolei przy czterech ołtarzach. Liczba ołtarzy jest związana z ilością Ewangelistów. Zostają na nich odczytane cztery Ewangelie. Ołtarze ustanowione na terenie parafii mają być symbolem tego, że Bóg jest ciągle obecny wśród swoich wiernych, a kwiaty sypane w procesji są znakiem wdzięczności wobec Boga.

Uroczystość  Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym, więc uczęstnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe, ale z drugiej strony udział w procesji nie jest konieczny. Jeżeli ktoś pójdzie tylko na procesję, a nie będzie uczęstniczyć we Mszy Świętej, to tym samym popełnia grzech. Udział w samej procesji nie wystarczy i nie zastąpi pójścia do kościoła.

Przez ostatnie lata, Kościół Katolicki bardziej otwiera się na nowości. Jak podaje TVP-info: „Po raz drugi rzecznik Episkopatu Polski zachęca, aby w mediach społecznościowych pokazywać zdjęcia i filmy z tego, jak przeżywamy w Polsce Boże Ciało. Filmy i zdjęcia możemy oznaczyć hasztagiem #Procesja. W ubiegłym roku do akcji włączyło się 5 mln osób”.

Zapraszamy i was, by dołączyć się do tej akcji!

The following two tabs change content below.
Svitlana Slyvchenko

Svitlana Slyvchenko

Swietka:)) Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a także Prawa. Pochodzę z Ukrainy, z pięknego miasta Lwowa. Jestem szaloną dziewczyną, która bardzo uwielbia książki,muzykę,fotografię, podróże i samochody:) Także lubię historię. Myślę,że w przyszłości będziecie mnie kojarzyć jako wojskowego dziennikarza.
Svitlana Slyvchenko

Ostatnie wpisy Svitlana Slyvchenko (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz