Twarze nieistniejącego miasta – o tym jak dać negatywom drugie życie

SONY DSC

Teatr NN mający swoją siedzibę  w Bramie Grodzkiej na Starym Mieście pragnie serdecznie zaprosić na film Nataszy Ziółkowskiej- Kurczuk pt: „Twarze nieistniejącego miasta”

Dokument ten opowiada o historii negatywów, które trafiły do ośrodka Brama Krakowska- Teatr NN w maju 2012 roku. Szklane negatywy, będące własnością anonimowego fotografa, odnaleziono w kamienicy przy Rynku. Na kolekcję składa się 2700 negatywów, opowiadających historię międzywojennego Lublina. Została ona znaleziona podczas remontu na strychu kamienicy. Zbiór zdjęć stanowi ewenement światowej skali. W jego skład wchodzą fotografie dotąd nie publikowane. Stanowią świadectwo życia mieszkańców polsko – żydowskiego Lublina w okresie  międzywojennym.DSC03334

Film o fotografiach jest swoistego rodzaju eksperymentem . Reżyserka bazując na szklanych negatywach próbuje otworzyć relacje między ludźmi, oraz sytuacje codzienne towarzyszące ich życiu. Narracja jak i konstrukcja dzieła są proste i czytelne. Bazą ich są tylko i wyłącznie fotografie, co dodatkowo dodaje atrakcyjności. W filmie zawarte są dwie techniki zarówno starej jak i nowej fotografii, która przejawia się w dwuwymiarowych animacjach rysunkowych, oraz montażu.

Autorzy zgodnie sądzą, że ten film  jest jedną z niewielu rzeczy, jakie dla mieszkańców dawnego Lublina można zrobić. Za pomocą negatywów można choć na chwilę przywrócić te osoby do życia. Pokazać: twarze, sylwetki i profesje, jakimi się zajmowali. Również postać anonimowego fotografa lub grupy fotografów jest niezmiernie interesująca.

Ta malownicza legenda dodaje smaczku i zaostrza apetyt na więcej.SONY DSC

Premiera odbędzie się dnia: 04.11.2013, w siedzibie teatru w Bramie Grodzkiej.  W imieniu organizatorów jak i twórców serdecznie zapraszamy.

The following two tabs change content below.
Arleta Kniaź

Arleta Kniaź

Jestem studentką dziennikarstwa. Publikuję na motoblogach i innych pokrewnych stronach zajmujących się motoryzacją. Interesują mnie różne szeroko pojęte dziedziny wiedzy. Kocham również sport, szczególnie jazdę na rowerze.Cenię też dobrą książkę i film.

Napisz komentarz