To nie koniec skandali w polskiej PlusLidze

Wynik meczu pomiędzy ONICO Warszawa a ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zatwierdzony. Będą kary dla sędziego i Łukasza Kaczmarka.

Ten sezon obfituje nie tylko w emocje na boisku, ale też i skandale. Na przełomie grudnia Stocznia Szczecin zniknęła z siatkarskiej mapy Polski z powodu braku finalizacji umów z dużymi sponsorami klubu. Właściciele nie mieli pieniędzy na opłacenie wielkich gwiazd, które przed sezonem zasiliły szeregi szczecińskiej drużyny. Ostatecznie klub wycofał się z rozgrywek PlusLigi – pomimo walk działaczy. Z problemami finansowymi zmagał się również klub GKS Katowice, w którym zawodnicy nie otrzymywali wynagrodzenia za swoją prace nawet przez cztery miesięcy. Pomoc jednak otrzymali od miasta i dzięki temu mogli dokończyć rozgrywki.

Czas półfinałów, również wzbudził dreszczyk emocji, a stało się to za sprawą transferu medycznego Macieja Muzaja, który po zakończeniu rozgrywek w barwach Treflu Gdańsk miał dołączyć do szeregów ONICO Warszawy, aby zastąpić kontuzjowanego Bartosza Kurka. Początkowo komisja lekarska działająca przy Polskim Związku Piłki Siatkowej udzieliła półfinalistom PlusLigi zgody na transfer. Zawodnik był już wpisany do Ogólnopolskiego Systemu Ewidencji Zawodników PZPS jako gracz ONICO, ale Polska Liga Siatkówki w ostatniej chwili (na dwie godziny przed pierwszym meczem półfinałowym ONICO – Jastrzębski Węgiel) zablokowała transfer, tłumacząc się tym, że zgodnie z Regulaminem Profesjonalnego Współzawodnictwa, nie jest możliwe przeprowadzenie transferu medycznego za kontuzjowanego Bartosza Kurka. Co oznaczało, że Warszawski klub rozegra resztę spotkań z Sharone Vernonem-Evansem. Jednakże w meczu półfinałowym doszło do kontuzji przyjmującego – Bartosza Kwolka i to pozwoliło na transfer medyczny.

W pierwszym meczu finałowym PlusLigi również doszło do ogromnej kontrowersji za sprawą ostatnich decyzji sędziego Wojciecha Maroszka. Arbiter uznał, że przyjmujący Piotr Łukasik nieprawidłowo przyjął piłkę przy meczbolu dla ONICO i nie zakończył meczu, mimo że Nikołaj Penczew zdobył w tej akcji punkt. Początkowo akcja została puszczona dalej, jednak potem decyzja została zmieniona i przyniosła punkt dla ZAKSY. Wydarzenia na boisku doprowadziły do awantury, podczas której czerwoną kartkę otrzymał atakujący gospodarzy, Łukasz Kaczmarek, co oznaczało stratę punktu przez wicemistrzów Polski i utrzymanie dystansu sprzed kontrowersyjnej sytuacji. Przyjezdni po całym zamieszaniu nie zdołali się jednak pozbierać i ostatecznie przegrali tie-breaka 15:17, a cały mecz 2:3. Po meczu zespół z Warszawy złożył protest. W poniedziałek (29.04.201) władze PlusLigi wydały ostateczną decyzję, efektem której wynik spotkania został utrzymany (3:2), a kary spadły na arbitra. Zespół Kwalifikatorów, jak czytamy w oświadczeniu, przyznał że zmiana decyzji przez arbitra spotkania była błędem, ale stwierdził jednocześnie, że nie jest to podstawą do powtórzenia spotkania i wskazał, że nawet po tej decyzji ONICO miało piłkę meczową i mogło wygrać spotkanie. Winą obarczono arbitra spotkania oraz ukarany został Jest decyzja władz PLS. Wynik meczu w Kędzierzyna zatwierdzony. Będą kary dla sędziego i Łukasza Kaczmarek.

Kolejny mecz pomiędzy tymi drużynami już 1 maja o godzinie 20:30. Emocje gwarantowane! 

The following two tabs change content below.
Natalia Jasinska

Natalia Jasinska

Natalia Jasinska

Ostatnie wpisy Natalia Jasinska (zobacz wszystkie)