To nie jest typowy artykuł o suplementach i witaminach

Mawia się, że kłamstwo wiele razy powtarzane staje się prawdą. Okazuje się, że to powiedzenie znajduje swoje odzwierciedlenie nawet w kwestii żywienia. W tą naciąganą prawdę zdecydowanie nie uwierzy nasz organizm. Warto o tym pamiętać.

Znowu czujesz smutek i rozdrażnienie? Brakuje ci już sił na radzenie sobie z codziennością? Czujesz się chronicznie zmęczony? Często łapiesz infekcje? Zjadłeś za dużo ciężkostrawnych i tłustych rzeczy? „Weź nasz suplement diety!” Nie jest to rzadki komunikat przekazywany w reklamach w radiu, telewizji, internecie czy prasie. Jesteśmy tym bombardowani, co w efekcie sprawia, że ludzie zaczynają w to wierzyć.

Przy chronicznym i długotrwałym przemęczeniu, racjonalnym działaniem byłoby poświęcenie czasu na odpoczynek, zregenerowanie sił, odpuszczenie części obowiązków, wyznaczenie terminu urlopu lub refleksja nad zmianą stylu życia. To powinno być pierwszym odruchem w momencie zauważenia problemu, a nie sięgnięcie po suplement diety, czyli proste rozwiązanie, które przynosi krótkotrwały efekt.

Jeżeli nie będziemy naprawdę dbać o swój organizm, nic nie pomoże. Suplement diety to sztuczny wytwór pełen chemii, który może tylko pomóc wstać kulejącemu, ale ledwie na chwilę. Kulejący dalej będzie kulał, jednak dzięki „magicznym” tabletkom będzie czuł, że jest w stanie przejść się jak normalny człowiek. Do czasu.

Gdy mowa o suplementach, warto spojrzeć też na witaminy. Gdy potencjalny konsument słyszy, że w produkcie są witaminy, od razu kupi go chętniej. Dlaczego? Pełne witamin to znaczy zdrowe? Podobno. Nie jest to jednak w pełni prawdą. Powyższa witamina jest sztuczną substancją stworzoną przez chemików na wzór prawdziwej witaminy. Prawdziwa witamina to ta, która znajduje się w pełnowartościowym pożywieniu, tj. owoce, warzywa, zboża czy orzechy. Nie ma sposobu, żeby witamina C w tabletce miała taką samą wartość jak witamina C zawarta w pomarańczy. Pomarańcza jest całością połączoną mnóstwem wspólnych zależności, które współdziałając w żywym produkcie dostarczają twojemu organizmowi wartościowych substancji. Istnieje zasadnicza różnica między witaminą naturalną, a witaminą syntetyczną wyprodukowaną w laboratorium (gorzej przyswajalna i obca ludzkiemu organizmowi).

Zdrowia nie można kupić, wybierając w aptece reklamowane suplementy i witaminy. Zdrowie to racjonalne wybory dotyczące stylu życia i dostarczanie swojemu organizmowi ważnych i wartościowych składników zawartych w pełnowartościowych produktach. Traktuj swoje zdrowie poważnie.

The following two tabs change content below.

Napisz komentarz