Tatuaż – ozdoba wychodząca z cienia

1Spora część społeczeństwa, kiedy myśli o wytatuowanym człowieku ma przed oczami dobrze zbudowanego mężczyznę, który był za coś skazany. Tak wygląda stereotyp, lecz rzeczywistość jest zupełnie inna, bowiem na przestrzeni lat stosunek do tatuaży uległ sporej poprawie.

Słowo tatuaż pochodzi od tahitańskiego wyrazu „tatu”, co można przetłumaczyć jako „oznaczyć coś”. Nie jest to bynajmniej wynalazek XX wieku. Pierwsze rysunki na ciele powstały już 3300 lat przed naszą erą! Na ciele Oetziego, człowieka z Similaun, znaleziono aż 57 tatuaży. Technika „oznaczania” sięga historią także do starożytnego Egiptu; 2000 lat p.n.e. zostały odkryte obrazy ścienne, które miały świadczyć o użyciu tej techniki. Znaleziono również mumie egipskie noszące ślady tatuaży. W starożytnej Grecji tatuaż był stosowany do znakowania szpiegów, a do XVI wieku naszej ery malowanie ciał praktykowały głównie plemiona zamieszkujące tereny dzisiejszej Szkocji. W XVI, XVII i XVIII wieku brytyjscy odkrywcy powracali do kraju z opowieściami o ludziach, których ciała pokryte były niezwykłymi malowidłami. W 1771 roku w języku angielskim po raz pierwszy pojawiło się słowo „tatuaż”. Późniejsi władcy Wielkiej Brytanii – Georg V oraz jego syn, książę Yorku, podczas wypraw do krajów Orientu decydowali się na udekorowanie swoich ciał. Parę lat później trend ten rozprzestrzenił się wśród europejskich władców.

753px-Blacklight_bodypainting_leeviJeśli chodzi o kobiety rzecz ma się nieco inaczej. W XIX w. w Europie kobiety z tatuażami stanowiły cyrkowe atrakcje. Nierzadko były doń zmuszane. Jedną z pierwszych wytatuowanych kobiet, choć nie z własnej woli, była Olive Oatman. Urodzona w 1837 roku w stanie Illinois, w wieku 13 lat została porwana przez wojownicze plemię Yavapai w Arizonie i odsprzedana członkom plemienia Mohave, którzy wytatuowali jej na twarzy znaki mające zapewnić jej szczęśliwe przejście do życia pozagrobowego. Na początku XX wieku miłośniczką tatuażu została matka Winstona Churchilla – Jennie – znana także jako Lady Randolpf. Była fascynującą, błyskotliwą, żywiołową i niezależną kobietą. To tłumaczyłoby rysunek dookoła nadgarstka, który był dla niej symbolem feministycznym.

Dziś nie ma w tym nic dziwnego, czy skandalicznego, że kobieta tatuuje sobie ciało. Co prawda, w słabiej jeszcze rozwiniętych mentalnie społeczeństwach, taki widok wywołuje bardzo mieszane uczucia. Potencjalni pracodawcy niechętnie spoglądają na ludzi z widocznymi tatuażami. Bardzo często takie osoby mają problem z zatrudnieniem.

Tatuowanie jest niezwykle trudną sztuką, wymagającą zdolności wyobraźni przestrzennej, która pozwoli dany symbol lub rysunek przenieść najpierw na kartkę papieru, a następnie na ciało klienta. Wielu ludzi decyduje się na tatuaże, by upamiętnić jakieś bardzo ważne zdarzenie w ich życiu. Inni pragną mieć na ciele motywacje do życia w formie napisu. Jeszcze inni, po prostu ozdabiają swe ciało, traktując je jak swego rodzaju płótno, które wręcz należy zapełniać „obrazami”. Możemy nie rozumieć wielu, lecz ja uważam, że każdą osobę posiadającą tatuaż, nawet najdziwniejszy, coś musiało popchnąć do zrobienia go. Musi zatem coś dla niej oznaczać. (Podczas pobytu w Berlinie, spotkałam dziewczynę, która miała na nodze wytatuowanego Kubusia Puchatka. Z pewnością było to dla niej ważne.)

tatuaz-na-kregoslupie-lt3

Uważam, że wytatuowane kobiety, to z reguły kobiety z silną osobowością, energiczne, zaradne oraz lubiące przekraczać pewne granice. Podobnie, jak matka Winstona Churchilla, pragną zademonstrować własną niezależność, odrębność, a jednocześnie również kobiecość.

Natomiast mężczyźni, niegdyś budzący postrach, nie są już tymi „wrogimi typami” zza krat, noszącymi groźne tatuaże. Wytatuowanych mężczyzn jest o wiele więcej niż kobiet, które wciąż jeszcze należą do mniejszości. Faceci z tatuażami chcą podkreślić swoją odwagę i męskość. Ma to również podłoże seksualne, ponieważ wytatuowane osoby płci męskiej są dużo bardziej pociągające i atrakcyjne.

Wytatuować na swoich ciałach możemy wszystko, od postaci z bajek, przez życiowe cytaty, po członków naszych rodzin. Najważniejsze w tym jest jednak to, aby zachować umiar, bo tatuaż zostaje z nami do końca życia.

The following two tabs change content below.
Kinga Pośnik

Kinga Pośnik

Kinga Pośnik

Ostatnie wpisy Kinga Pośnik (zobacz wszystkie)