Motywacja to atrakcja

Tak mi się nie chce, tak bardzo nie chce… Zdecydowanie najczęściej powtarzane słowa na uczelnianych korytarzach. Czy w formie zrezygnowanego szeptu, czy pod melodię Mikromusic, komunikują jednoznacznie brak chęci i zapału.  Jak więc przezwyciężyć swoją słabą silną wolę?

Oto kilka prostych, acz skutecznych propozycji, by się zmotywować:

 • Rób listy zadaniowe
  Wypunktuj dokładnie to, co masz do zrobienia. Dziel jednak pracę na mniejsze jednostki.
  Przeczytanie samego podpunktu „napisać pracę licencjacką” przeraża, a co dopiero jego wykonanie! Zdecydowanie lepiej wygląda taki układ:
  * przeczytać 3 rozdziały literatury tematu
  * zrobić notatki z przeczytanych treści
  * zdobytą wiedzę zawrzeć w pracy dyplomowej
  Odhaczenie większej liczby wykonanych zadań w pewien sposób oszukuje nasz mózg i dzięki temu staje się czynnikiem motywującym samym w sobie.
 • Wyznacz realne ramy czasowe
  Nie oczekuj, że przeczytasz 300-stronicową książkę w godzinę albo w jeden wieczór nauczysz się na egzamin. Daj sobie więcej czasu na wykonanie zadania, jeśli skończysz wcześniej – lepiej dla Ciebie (nie znaczy to jednak, by rozwlekać jedno mini-zadanie na cały dzień 😉
 • Nie ma odwrotu
  Gdy już postanowisz się za coś zabrać, nie przerywaj tej czynności. Ogranicz do minimum czynniki, które mogą Cię rozpraszać. Tutaj ważne jest, by nie być głodnym i nie wstawać co 5 minut od biurka po szklankę wody. Miejsce pracy niech będzie uporządkowane, a na nim jedynie rzeczy, które są niezbędne do danego zadania. Warto też pożegnać się z telefonem, wyłączyć telewizor czy głośne radio. 
 • Wypracuj system nagród (a może i kar)
  Za każdy wykonany podpunkt z listy daj sobie jakąś nagrodę. Może to być coś słodkiego, obejrzenie filmu albo po prostu spacer. Niech to będzie coś przyjemnego. Im szybciej wykonasz swoją pracę, tym szybciej będziesz mógł się zająć tym, co najbardziej Cię interesuje!
  Ta opcja może też działać w odwrotną stronę — jeśli nie wykonasz czegoś w wyznaczonym terminie, możesz sobie czegoś odmówić. 
 • Skorzystaj z pomocy —> aplikacje ułatwiające zarządzanie czasem
  W aplikacji Stay focused sadzimy drzewa. Ustawiamy dowolny przedział czasowy i wtedy nie możemy korzystać z telefonu. Jeśli złamiemy zasadę, nasza roślina obumiera. I tak, w prosty sposób, nie rozpraszamy się, setny raz przeglądając tablicę na Facebook’u czy Instagramie.
  Toggl mierzy czas, w jakim wykonujemy dane zadania, a tym samym naszą produktywność. Widząc czas, jaki marnujemy w postaci konkretnych liczb, łatwiej nam zaplanować swój dzień.

 

A jeśli bardzo, ale to bardzo Ci się nie chce, włącz sobie to: https://www.youtube.com/watch?v=OwABO_wB2fw

The following two tabs change content below.
Wiktoria Frej

Wiktoria Frej

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zakręcona, co widać na załączonym obrazku. Już dawno postanowiła dorosnąć dopiero na starość. Bez wzajemności zakochana w Czesławach swojego życia, ponadto w dobrych książkach i jedzeniu. Ceni słowo pisane ponad wszystko.
Wiktoria Frej

Ostatnie wpisy Wiktoria Frej (zobacz wszystkie)