Tadeusz Mazowiecki nie żyje

Tadeusz MazowieckiOkoło godziny szóstej, 28 października 2013 roku w wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki. Był on pierwszym premierem III Rzeczypospolitej Polskiej. Obok Lecha Wałęsy najważniejsza i najbardziej kojarzona postać z „Solidarności”. W tym dniu należy wspomnieć pokrótce jego bogaty życiorys.

Urodził się 18 kwietnia 1927r. w Płocku. W latach 1948-1955 był w stowarzyszeniu „PAX”. Początkowo „PAX” zrzeszała katolików gotowych do współpracy z siłami komunistycznymi. W późniejszej swojej działalności była bardziej kompromisowa, a od 1979r. część działaczy wspierała „Solidarność”.

Między 1961, a 1972 rokiem posiadał mandat posła na sejm PRL. W 1966r. był autorem interpelacji w sprawie kryzysu na linii Państwo-Kościół związany z obchodzeniem milenium chrztu Polski. Interpelował także w sprawie „wydarzeń marcowych” z 1968r. Przekazał także marszałkowi Sejmu petycję studentów wrocławskich przeciwko zdjęciu „Dziadów” według Adama Mickiewicza. Po wydarzeniach w grudniu 1970 roku (protesty robotników w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu, które zostały stłumione przez milicję i wojsko),  nalegał na powołanie komisji sejmowej w celu zbadania ich przebiegu. W 1972r. nie otrzymał zgody od władz PRL na ponowną kandydaturę do Sejmu.

Był wiceprezesem warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Wzywał wielokrotnie władze do demokratyzacji, jak choćby w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. W KiK-u działał w latach 1975-1981r.

24 sierpnia 1980r. stanął na czele Komisji Ekspertów i wspierał negocjacje strajkujących w stoczni gdańskiej z władzami PRL. Po strajku, był głównym doradcą Lecha Wałęsy. W styczniu 1981r. został mianowany redaktorem naczelnym tygodnika „Solidarność”. Była to pierwsza w powojennej Polsce w miarę niezależna gazeta. Od grudnia 1987r. przebywał za granicą i dążył do pomocy z Zachodu w legalizacji „Solidarności”.

Tadeusz Mazowiecki 2Brał udział w porozumieniu 4 czerwca 1989r. dzięki czemu odbyły się częściowo wolne wybory. I wreszcie został w sierpniu desygnowany oraz przyjęty przez sejm na urząd premiera Polski. Był ostatnim premierem w PRL-u, a pierwszym w wolnej Polsce. 12 września wygłosił swoje expose (w pewnym momencie zasłabł podczas przemawiania). Stanowiska Prezesa Rady Ministrów piastował do 12 stycznia 1991r.

Zanim w 2006r. wycofał się z życia politycznego, był jeszcze przewodniczącym partii „Unia Demokratyczna”, został wysłannikiem ONZ w Bośni i Hercegowinie. Jego Unia Demokratyczna złączyła się w 1994r. z Kongresem Liberalno-Demokratycznym i stworzyli nową partię pod nazwą „Unia Wolności”, której przez rok był również przewodniczącym.

Jego ostatnią funkcją polityczną w życiu było stanowisko etatowego doradcy Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej, które objął 12 października 2010r.

Był człowiekiem, który wpisał się w karty polskiej historii, tworzył ją, a teraz… sam przeszedł ostatecznie do historii. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego odbędzie się 3 listopada o godzinie 11:00 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

The following two tabs change content below.
Dawid Małek
Miejscem, w którym przyszedłem na świat było miasto Radom a mieszkam w maleńkiej miejscowości o nazwie Grabowska Wola. Lubię wiele dziedzin sportowych, ale kocham tylko piłkę nożną. Lubię robić wszystko, co jest związane z footballem: grać na boisku, na komputerze, oglądać mecze no i.... opisywać piękno tego sportu. Interesuje się również historią, trochę motoryzacją i geografią. Nie jestem na 100% przekonany, czy zostanę dziennikarzem, jednak w podjęciu decyzji i zweryfikowaniu moich predyspozycji może pomóc praktyka w takich miejscach, jak gazeta studencka "COŚ Nowego".