Święta po Azjatycku

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w większości krajów na świecie. Zwyczaj ten stał się na tyle popularny, że doceniają go nawet kraje o niskim odsetku chrześcijaństwa. Dziś zagościmy do 3 azjatyckich krajów i sprawdzimy, jak bardzo tamtejsze święta różnią się od naszych.

JAPONIA

Japonia to kraj znany ze swojej oryginalności, tak więc i w przypadku Bożego Narodzenia ma ona swoje własne zwyczaje. Jest to kraj o niedużej liczbie chrześcijan, dlatego święta zostały zmodyfikowane tak, aby bardziej pasowały do tamtejszej kultury. Ozdoby świąteczne prócz tradycyjnych choinek i Świętych Mikołajów pełne są również postaci, takich jak np.: zwierzęta. W wielu miastach organizowane są bożonarodzeniowe jarmarki, jednak z trudem można znaleźć w nich pierniczki, gdyż goszczą tam głównie przekąski grillowane. Japońską tradycją stało się również spożywanie kurczaka KFC podczas świąt i to on gości na większości stołów podczas wigilijnej wieczerzy.

CHINY

Obrzęd świąt do Chin dotarł stosunkowo niedawno, jednak ze względu na mały odsetek chrześcijan, Boże Narodzenie nie jest dniem wolnym od pracy. Przechadzając się ulicami, ciężko dostrzec różnice między obchodami tego święta między Polską a Chinami, jednak okres ten jest tam o wiele mniej religijny. Głównym świętem jest Chiński Nowy Rok i to wtedy celebruje się w gronie rodzinnym. Boże Narodzenie obchodzone jest często w grupie znajomych w barach,  czemu towarzyszą różne zabawy. Ciekawy jednak jest zwyczaj dawania sobie prezentów. Podarki zapakowane powinny być złotym, srebrnym bądź czerwonym papierem i nigdy nie powinny składać się z 4 elementów, ponieważ wymowa cyfry 4 jest zbliżona do słowa śmierć.

KOREA POŁUDNIOWA

W Korei wigilię obchodzi się podobnie jak w Chinach, czyli restauracja, grupa znajomych i zabawa. 25 grudnia jest jednak dniem wolnym od pracy. Święta obchodzone są tam głównie dla dzieci, najczęściej tylko one są obdarowywane. Prezenty zostawiane są przez rodziców w nocy z 24 na 25 grudnia nad głowami śpiących dzieci, bądź wkładane w skarpety wiszące nad kominkiem. Dla Koreańczyków ważniejszymi świętami są Chiński Nowy Rok oraz Chuseok (Święto Plonów), Boże Narodzenie jest dla większości  tylko dniem wolnym od pracy.

The following two tabs change content below.