Świąteczne tradycje różnych państw

2a95d61843c932cfe35a01aee4c257e0
http://deccoria.pl/galeria,id,23915,1,boze-narodzenie-dekoracje-choinka-wystroj-swieta.html

Święta mają w sobie coś wyjątkowego, niezwykłego. To niewiarygodne jak bardzo wpływają na ludzi. Ich poglądy, zachowanie i sposób postrzegania święta. Zmieniają nas i sprawiają, że robimy rzeczy, na które w przeciągu całego roku nie mamy czasu. W każdym państwie święta spędza się inaczej, osobne tradycje, inne wierzenia, ale łączy je jedno – najważniejsza jest rodzina.

 „Festa di Natale” – czyli święta we Włoszech.

Włosi nie przywiązują wielkiej wagi do kolacji wigilijnej. Gdyby nie obecność choinki i szopki pewnie nie różniłaby się niczym od codziennych kolacji. Na stole nie ma żadnych tradycyjnych dań. Kolacja jest jedynie czasem oczekiwania na pasterkę. Bierze w niej  udział zdecydowana większość włoskich rodzin. Znaczna część osób Wigilię spędza na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Od roku 1982 odsłaniana jest tam wielka szopka. Ten sposób spędzania Wigilii stał się tradycją w Rzymie, którą zapoczątkował Jan Paweł II. Boże Narodzenie jest najważniejszym dniem z całych świąt. Wszyscy wraz ze swoimi rodzinami szykują uroczysty obiad, który zazwyczaj trwa do późnych godzin wieczornych. W tym dniu dobór dań jest zależny od regionu. Obiad składa się z wielu potrwa i w jego trakcie rozpakowywane są prezenty. Główne danie stanowi sztuka pieczonego mięsa. Nie ma reguły, może to być wieprzowina, cielęcina, czy też drób. Oprócz tego na stołach często gości lasagne, tortellini faszerowane mięsem, warzywami, bądź serami i wiele innych typowo narodowych dań. Najpopularniejszym deserem jest włoskie ciasto o nazwie panettone z bakaliami i posypane cukrem pudrem. Dzień po Bożym Narodzeniu we Włoszech nosi nazwę Santo Stefano (jest to kontynuacja Bożego Narodzenia) i również spędzany jest w szerokim gronie rodzinnym. Wygląda podobnie jak 25 grudnia, ponownie najważniejszym punktem dnia jest obiad. Przerwa świąteczna w szkołach trwa aż do 6 stycznia, czyli do święta Trzech Króli. Tego dnia dzieci ponownie dostają prezenty, które według legendy dostają od Befany –  czarownicy na miotle.

koloseum
http://catnthecity.blogspot.com/2012/12/odliczanie-do-swiat-rozpoczete.html

Święta w Stanach Zjednoczonych

Święta Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych różnią się od tych, które obchodzimy w Polsce, jednak magia świąt unosi się w powietrzu już od końca listopada. Przygotowania przedświąteczne w USA rozpoczynają się zaraz po Święcie Dziękczynienia, które zawsze wypada w czwarty czwartek listopada. Amerykanie kupują wtedy choinkę i już od końca listopada stoi świątecznie ubrana. Tradycją jest ozdabianie domów różnorodnymi ozdobami od światełek do wielkich Mikołajów stojących tuż przy podjeździe. W domach rozstawiane są świece zapachowe, pod sufitem zawiesza się gałązkę jemioły, a nad kominkiem skarpety w których Mikołaj zostawia mniejsze prezenty, a te większe kładzie pod choinką. W Stanach Zjednoczonych nie istnieje coś takiego jak Wigilia. Kolację tę jada się najczęściej w restauracji. Natomiast poranek 25 grudnia jest najważniejszym dla nich dniem w czasie trwania Bożego Narodzenia. Od rana Amerykanie obdarowują się prezentami oraz jedzą świąteczny posiłek. Głównym daniem zazwyczaj jest pieczona szynka lub indyk z farszem. Bardzo popularnym napitkiem w tym dniu jest tzw. eggnog, czyli napój z rumu, mleka, cukru i ubitych jaj. Nie ma drugiego dnia świąt i muszą iść do pracy, choinki są wtedy wyrzucane i świąteczne dekoracje z domów są zdejmowane.

United_States_Capitol_Christmas_tree_lighting_ceremony_-_December_5,_2007
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/United_States_Capitol_Christmas_tree_lighting_ceremony_-_December_5,_2007.JPG

Niezależnie od narodowości każdy człowiek zgodnie stwierdzi, że święta to wspaniały czas. Ludzie szykują kolację wigilijną. Dzwonią z życzeniami do przyjaciół i znajomych. Wszyscy są radośni, ale nie tak zwyczajnie tylko jakoś tak świątecznie radośni. Na ulicach spotykamy kolędników i świętych Mikołajów. W każdym domu świeci się choinka. Wystawy sklepowe ozdobione są w piękne kolorowe lampeczki. W święta liczy się tylko teraźniejszość i ludzie, z którymi spędzamy ten czas. Natomiast w Nowym Roku myślimy już tylko o przyszłości i zmianach, które ona nam przyniesie. Święta to nowy początek. To czas głębokiej refleksji i przemyśleń. Czas życia i czas wierzenia w to, co dobre i sprawiedliwe. Czas na zaufanie ludziom. Nie ma miejsca na zakłamanie i fałsz. Czas wspominania tych, których już z nami nie ma. Czas dawania! Nie tylko prezentów, ale cząstki siebie i swojego czasu. Czas cieszenia się dobrem i miłością. Całą, którą jesteśmy w stanie dostrzec w otaczającej nas rzeczywistości. Nawet małe rzeczy, które w każdy inny dzień roku wyglądają zwyczajnie w święta są wyjątkowe. W tym okresie zapominamy o krzywdach, jakie wyrządzili nam inni i po prostu wybaczamy. Zaprzestajemy kłótniom, sprzeczkom, rywalizacji. W każdym człowieku jesteśmy w stanie dostrzec coś dobrego, coś pozytywnego. Uśmiechamy się do nieznajomych, a gdy wychodzimy ze sklepu nie mówimy już „ do widzenia”, ale „ Wesołych Świąt”. Świąteczna aura wpływa na wszystkich! Nie mamy możliwość się przed nią schować. Nawet najzimniejszy człowiek odczuwa wewnętrzne ciepło i pragnie spędzić ten czas z rodziną.

Anna Bronisz
Sylwia Kędzierawska

The following two tabs change content below.
Anna Bronisz

Anna Bronisz

Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Interesuję się sportem. Do szaleństwa kocham piłkę nożną. Uwielbiam podróżować,poznawać nowych ludzi i inną kulturę. Muszę przyznać,że mam ciężki charakter i uparcie trzymam się swojego zdania, niestety nie zawsze wychodzi mi na dobre. Nie myślę o przyszłości. Żyję chwilą. Tym co jest teraz. Niezaprzeczalnie jestem optymistką. Wybrałam dziennikarstwo dlatego,że lubię pisać i dzielić się z czytelnikami swoim sposobem postrzegania świata.
Anna Bronisz

Ostatnie wpisy Anna Bronisz (zobacz wszystkie)