Spotted – daj się odnaleźć!

Flirt statt Faust: ?Spotted?-Seiten auf Facebook boomenZauważyłeś ciekawe zdarzenie w środku transportu miejskiego? A może ktoś Ci się spodobał, ale jesteś zbyt nieśmiały aby podejść i zapytać o numer telefonu? Trafiłeś na idealne rozwiązanie. Strona Spotted: MPK Lublin jest tym czego teraz szukasz!
Co to takiego „spotted”?
Moda na spotting przyszła do Polski z USA i Europy Zachodniej. Spotted w przetłumaczeniu na język polski znaczy: zaobserwowanie, zauważenie. Tym też sformułowaniem tytułowa postać amerykańskiego serialu „Gossip Girl”, rozpoczynała nowy news. To właśnie dzięki niej, każdy mógł śledzić skandale elity Manhattanu. Plotkara była anonimowa i działała w całkowitym ukryciu. Otrzymywała donosy od obserwatorów. Tak samo jest w przypadku polskiego spottingu.

Szybki rozwój spottingu lubelskiego
-Pomysł zrodził się na początku 2013 roku, był to chyba styczeń. Inspiracją do powstania tej platformy była działalność warszawskiego profilu Spotted: BUW. – odpowiada administrator  funpage’a Spotted: MPK Lublin. Strona uzyskała ponad 23 tysiące fanów i liczba ta z dnia na dzień wciąż rośnie. Administrator podkreśla, że największy wzrost like’ów miał miejsce w maju, podczas Juwenaliów. -Bywały dni, w których liczba fanów wzrosła nawet o tysiąc osób – oświadcza.

„Spotter: Chciałbym pozdrowić piękną brunetkę, o bajecznie kręconych włosach w białym płaszczyku i białych conversach. Wsiadłaś do 40 na przystanku Lipowa – cmentarz dziś (23.10.2013) około godziny 14. Gdy weszłaś do autobusu jakaś dziewczyna zawołała do Ciebie Teresa, po czym się odwróciłaś i zaczęłaś z nią rozmawiać. Pozdrawia chłopak w białych słuchawkach” – takie wiadomości możemy najczęściej przeczytać. Zdecydowanie królują donosy o cudownym spojrzeniu, pięknym uśmiechu i zniewalającym głosie.

Ludzie nie tylko komunikują się ze sobą, ale także odnajdują zgubione przedmioty oraz poszukują właścicieli dla zwierzęcych sierot. – Pełnimy jedynie rolę „przekaźnika informacji”, nie ingerujemy w prywatne sprawy internautów – dodaje administrator. „Jesteś teraz w autobusie bądź trolejbusie lubelskiego MPK i nie możesz oderwać wzroku od osoby obok? A może widzisz jakieś dziwne zdarzenie? Napisz o tym do nas, a my opublikujemy Twoją wiadomość anonimowo!”- tak brzmi slogan Spotted: MPK Lublin.

Pomoc nie tylko ludziom
Spotting pomaga nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. – Spotkania osób, szukanie zagubionych przedmiotów, czy domu dla porzuconego zwierzaka – to naprawdę działa – odpowiada administrator. Prowadzenie funpage’a o tak dużej ilości fanów wymaga nakładu czasu. – Nadajemy 24 h na dobę, zupełnie jak radio. No może nie do końca: w nocy śpimy, choć nie zawsze – dodaje. Ilości osób w zespole nie chce jednak zdradzić -Działamy bardziej jak Banksy i chcielibyśmy, żeby tak pozostało. – żartuje.

Kosmiczna rozbudowa stron
Rozwój stron rozpoczynających się od nazwy „Spotted: …” wciąż rośnie i nabiera ogromnego tempa. Coraz częściej możemy znaleźć strony: „Spotted: Lublin Plaza”, czy „Spotted: Akademiki UP Miasteczko”, a nawet nie istniejących jeszcze miejsc „Spotted: Felicity Lublin”.

The following two tabs change content below.
Sylwia Kędzierawska

Sylwia Kędzierawska

Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Ulubiony zespół to bez wątpienia One Republic. Uwielbia słuchać wersów Pezeta. Książka do której często wraca: "Uratuj mnie" Guillaume Musso. Największe marzenie? Zwiedzić Los Angeles i Nowy Jork.

Napisz komentarz