Spotkajmy się jeszcze raz, czyli Światowy Zjazd Absolwentów KUL 2018

W życiu przeżywamy wiele pięknych chwil, które zapierają dech w piersiach i wzruszają nas do głębi. Dla wielu jednym z takich momentów stał się długo oczekiwany Światowy Zjazd Absolwentów KUL –  dwa dni pełne wrażeń, które pozostaną w pamięci; nie tylko absolwentów, pracowników KUL, lecz także studentów, którzy z dużym zaangażowaniem koordynowali to wspaniałe wydarzenie.

 

W dniach 8-9 czerwca 2018 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II gościł absolwentów z Polski i z zagranicy. Wydarzenie zostało starannie przygotowane przez uczelnię i Towarzystwo Przyjaciół KUL.

Pierwszy dzień to uroczyste spotkanie z władzami KUL oraz bogata oferta kulturowa, m.in. koncert „Cztery pory roku” Vivaldiego w wykonaniu Natalii Walewskiej (skrzypce) i orkiestry AMBERTO; wieczór muzyczny na dziedzińcu uniwersyteckim z udziałem specjalnego gościa ks. prof. Jerzego Szymika oraz spektakl teatru ITP.

Drugi dzień to „Otwarcie Katedr”, czyli powitanie uczestników na poszczególnych Wydziałach. W Centrum Transferu Wiedzy KUL odbyło się spotkanie absolwentów z władzami oraz pracownikami Wydziału Nauk Społecznych. Prowadzącą uroczystość była dr Małgorzata Żurakowska, a swoją obecnością zaszczyciła nas także dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL prof. dr hab. Justyna Szulich – Kałuża.

Po oficjalnym rozpoczęciu poszczególne Instytuty zapraszały gości do wspólnej celebracji. Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej zebrał się w Centrum Transferu Wiedzy w celu świętowania sukcesów absolwentów i kadry naukowej. Odbyło się spotkanie ze studentami działającymi w „Coś Nowego” i  „Passion TV”. Każdy z obecnych miał szansę obejrzeć unikalne materiały wideo i fotografie z prywatnych archiwów profesorów i studentów, zobaczyć galerie tematyczne poświęcone m.in. historii KUL, IDiKS i śp. prof. Leonowi Dyczewskiemu. Natomiast Instytut Psychologii przywitał swoich Absolwentów prezentacją aktualnych dokonań Instytutu i wystąpieniem przewodniczącej Koła Naukowego Studentów Psychologii KUL Moniki Krupy. Nie zabrakło również koncertu muzycznego i wzruszających, a jednocześnie bardzo zabawnych wspomnień absolwentów.

Byli studenci to osoby, które znają bardzo dobrze wartość Uniwersytetu. Ze wzruszeniem patrzyli na miejsce swojej nauki i wspominali wspaniałe chwile młodości. Rozmowa z nimi, obserwowanie ich ekscytujących reakcji  i sentymentalnych spotkań z dawnymi przyjaciółmi  skłaniało do wielu refleksji. Na ich twarzach malowała się duma z tego, że  tworzyli historię naszej wspaniałej uczelni. Promieniowali radością ze spotkania po latach.  

Gdy patrzyłam na przybyłych absolwentów, pomyślałam, że ja również współtworzę historię uczelni. Uświadomiłam sobie, że studiować to znaczy nie tylko zgłębiać wiedzę, poszerzać swoje horyzonty, rozwijać pasje i zainteresowania. Studiować to przede wszystkim wchodzić w wartościowe relacje z innymi studentami, wykładowcami jak i podczas jubileuszu KUL, absolwentami.

Zjazd świętowaliśmy w podniosłej, wzruszającej atmosferze. Każdy z obecnych czuł się częścią wyjątkowej społeczności. Radość z bycia jej częścią mieli wypisaną na twarzach wszyscy szanowni goście – młodzi duchem, energii mógłby im pozazdrościć niejeden zmęczony przygotowaniami do sesji student.

Studencie KUL, pomyśl, że studiowanie może być początkiem pięknej przygody. Za 20, 30, 40 lat prawdopodobnie ty sam przyjedziesz na kolejny zjazd absolwentów i opowiesz młodszym od siebie kolegom, że spędziłeś tu wspaniałe chwile, zawiązałeś przyjaźnie, spotkałeś inspirujących cię profesorów, uświadomiłeś sobie, jaką drogą chcesz podążać.

The following two tabs change content below.