Sposoby na zmniejszenie talii

Powszechnie wiadomo, jak ważnym elementem, szczególnie w sportach sylwetkowych jest talia i jej obwód. To ona może nas wizualnie powiększyć, jak również karykaturalnie zmniejszyć. To z wąską, wyrzeźbioną talią na plaży czujemy się najlepiej. Jak pomóc w jej wizualnej przemianie? 

Zacznijmy od gorsetów, ponieważ to bardzo popularny temat, jeżeli mówimy o zwężeniu talii. Wyróżniamy dwa typy gorsetów:

  • Treningowe. Jak sama nazwa skazuje, używamy ich podczas treningu. Możemy ścisnąć je bardzo mocno, przez co ograniczamy do minimum możliwości ruchu brzucha. Najdłuższy czas, jaki możemy je nosić to według Roella Winklara(zawodnika PRO IFBB, wielokrotnego zawodnika Mr. Olympia) ok 6 godzin dziennie.
  • Wyszczuplające/modelujące. Takie gorsety nosimy w domu. Są one dość szerokie i niezbyt niewygodne w użyciu, a do tego dochodzi element ścisku. To też takich gorsetów nie możemy zwęzić tak bardzo, jak gorsetów treningowych.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest trening mięśni głębokich brzucha, które do pewnego momentu pomagają, w utrzymaniu odpowiedniej struktury. Ćwiczeniem, które świetnie oddziałuje na tę partię ciała jest Vacum. 

Jak zacząć trenować vacum? 

Leżąc

  • Połóż się na płaskiej powierzchni. Przyparte plecy, łopatki do przodu, prostowniki staramy się trzymać przy samej ziemi. 
  • Wciągamy mocno powietrze, staramy się zassać pępek do samego kręgosłupa. 

Stojąc: 

Może to być podpór o stół/szafkę. Zasady te same, opieramy się rękoma o krawędź. 

Czas, jaki powinniśmy przeznaczać, na wykonywanie „vacum” to około 8-10 minut codziennie. Natomiast ogólny trening naszego brzucha najlepiej robić po przebudzeniu. Z kolei aktywność fizyczna na czczo, pozwoli nam na osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów, jeżeli mówimy o mięśniach brzucha.

Kolejnym ważnym elementem, jak nie najważniejszym, jest nasza dieta. To co spożywamy i w jakich ilościach, ma bardzo duży wpływ na szerokość naszej talii.  Sam Kevin Levrone, mówi że kulturyści w dzisiejszych czasach są więksi, ale i jedzą więcej, a do tego oczywiście dochodzi jeszcze suplementacja farmakologiczna. 

Wracając do posiłków, jeżeli mają mieć sens, muszą być jak najmniejsze objętościowo. Zatem nawet to, ile wody dodamy do gotującego się ryżu, czy kaszy manny, ma kolosalne znaczenie patrząc na objętość. 

Na szerokość naszej talii wpływ mają również warzywa. Choć wiele osób zasłania się „nabijaniem” przez warzywa objętości wyłącznie podczas redukcji, nie jest to dobre rozwiązanie. 

Sam dobór produktów również ma duże znaczenie. Szczególnie, ze względu na trawienie pokarmu przez nasz organizm. To, jak długo będzie trwał ten proces, będzie miało znaczenie, jeżeli przy niestrawionym do końca posiłku, dołożymy kolejny. Małym aspektem, który również trzeba nadmienić, jest spożywanie napojów gazowanych. Należy pamiętać, że mogą one wpływać na objętość, jak i długość trawienia posiłków. 

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze suplementacji, jaką warto stosować, aby przyspieszyć redukcję naszego obwodu. Najskuteczniejsze w tym przypadku będą enzymy trawiennie.  Suplementy te najlepiej stosować rano lub podczas spożywania największych posiłków w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem, w przypadku dużej ilości jedzenia, będzie stosowanie enzymów trawiennych w każdym posiłku, jeżeli wymaga tego sytuacja. 

Podsumowując, gabaryty naszej talii zależą od kilku czynników. To połączenie stylu żywienia oraz treningu, pozwoli nam na wymodelowanie jej. Warto również nadmienić, że nie na wszystko będziemy mieli wpływ, jak choćby na naszą genetykę. To jaki mamy kościec, pokaże jak bardzo możemy manipulować obwodami.

The following two tabs change content below.
Avatar

Emil Nowak

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem osób pod względem treningowo-dietetycznym oraz motywuje. Szereg kursów, na które uczęszczam pozwala mi dotrzeć do człowieka i pomóc mu na tyle, na ile On sam potrzebuję Moimi zainteresowaniami są: Szeroko pojęta kulturystyka(anatomia, biomechanika, odżywianie, periodyzacja treningowa, farmakologia(w której widzę szczególne zamiłowanie)), motywacja i pomoc innym, ale również rozwój osobisty na każdej możliwej płaszczyźnie.

Napisz komentarz