Sokoli wzrok, czyli jak chronić nasze oczy

Kłucie, pieczenie czy częste łzawienie to tylko niektóre ze skutków z jakimi zmaga się nasza gałka oczna. Przyczyną mogą być nadmierne spędzanie czasu przed telewizorem, smartfonem czy prowadzenie samochodu. Więc jak zadbać o wzrok?

Możemy rzec, że oczy w dzisiejszych czasach nie mają lekko. Na każdym kroku korzystamy z telefonów i komputerów, a zapominamy o częstym mruganiu. Powoduje to, że nasze oko staje się suche i nie jest odpowiednio nawilżone. Jednak, aby do tego nie doszło należy zamknąć oczy na ok. 10 sekund, po czym przez około minutę zacząć mrugać. Takie krótkie ćwiczenie poprawi nawilżenie naszych oczu. Korzystne jest także oderwanie się na chwilę od komputera i spojrzenie w dal, np. obserwowanie tego, co dzieje się za oknem.

Odległość czytanego tekstu też jest ważna. Powinna wynosić 30-40 cm od tekstu, zarówno w formie papierowej, jak i na ekranie monitora.

Nie należy również zapominać o diecie, która jest korzystna dla oczu. Musimy dostarczać naszemu organizmowi odpowiedniej dawki witamin, które wzmocnią nasz wzrok. Oczywiście w owej diecie powinny się znaleźć warzywa i owoce bogate w witaminy A, E, C, między innymi: borówki, czarne porzeczki, pomidory czy marchew.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy nasze oczy narażone są dzisiaj na wiele „zagrożeń”. Musimy więc odpowiednio dbać o ten narząd, dostarczać witamin oraz stale je nawilżać.

The following two tabs change content below.
Dominika Karpinska

Dominika Karpinska

Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną. Dobra kuchnia i sport to coś, co uwielbiam. Jestem bardzo ciekawa świata, marzą mi się podróże. Wolny czas lubię poświęcić na czytaniu dobrych książek.
Dominika Karpinska

Ostatnie wpisy Dominika Karpinska (zobacz wszystkie)