Służące – inteligentna komedia w gwiazdorskiej obsadzie

7435839.3Jeśli znudziły Ci się romantyczne komedie, znużyła tandeta i papka, a masz ochotę na coś wartościowego, ale nie przytłaczającego – ten film jest właśnie dla Ciebie. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli kunsztu aktorskiego – obsada, składająca się z samych pań w rolach głównych, naprawdę dała popis swych możliwości i wywołała paletę emocji – od śmiechu, poprzez łzy, aż po nostalgię.

,,Służące’’ są tak realistycznie stworzone, że byłam przekonana, iż scenariusz, który opiera się na książce Kathryn Stockett, w rzeczywistości jest dokumentem. Okazało się jednak, że od początku do końca jest to fikcja literacka, aczkolwiek bardzo realna. Na początku poznajemy bohaterki różnych ras oraz klas społecznych i zastanawiamy się, co może zburzyć tę monotonię dnia codziennego, bo coś wydarzyć się przecież powinno. Wczuwamy się w klimat lat 60 XX wieku, widzimy panie w kwiatowych sukniach, modnych wtedy fryzurach i słuchamy pogawędek przy herbatkach. Z każdą chwilą coraz bardziej zagłębiamy się w relacje pomiędzy kobietami. Zaczynamy dostrzegać grę słów i prawdziwe znaczenie uśmiechów. Z miejsca czujemy sympatię do tytułowych służących i darzymy niechęcią ich pracodawczynie. Kibicujemy czarnoskórym pomocom domowym, kucharkom, nianiom. Każda z nich staje się wyjątkowa, jesteśmy świadkami ich przemiany i  walki wewnętrznej. Podziwiamy ich upór, determinację, odwagę i poczucie godności. Choć film trwa ponad 2 godziny, to ogląda się go jednym tchem, nie patrząc na zegarek.

Emma Stone, jako wyjątek wśród bogatych dam, chce się kształcić i rozwijać, a nie łapać bogatego męża. Jej pasją jest dziennikarstwo, dlatego postanawia napisać powieść opartą na zwierzeniach służących. Tak zaczyna się cała akcja. To za jej sprawą wybucha mała ,,rewolucja’’, która przyniesie nieoczekiwane efekty. Viola Davis za swą kreację głównej ,,buntowniczki’’, która stała się wzorem i przykładem dla następnych kobiet, została nominowana do Oscara. Inną nominowaną za rolę w tym filmie była Octavia Spencer, która znakomicie wcieliła się w postać buntowniczej i zdecydowanie charakternej kucharki, która co chwilę musi przypominać sobie, żeby ,,nie pyskować’’ pracodawcom i trzymać język za zębami. Jessica Chastain była ,,odmieńcem’’, szukającym swego miejsca i przynależności i choć należała do zamożnych, to zdecydowanie lepiej dogadywała się z tymi biedniejszymi.

Po ,,złej stronie’’ rozpoznamy takie aktorki, jak Bryce Dallas Howard, czy Anna O’Reilly, które fenomenalnie przedstawiły sylwetki bogatych dam, gardzących swymi pracownicami i zatruwających im życie. Świetnie zobrazowały małostkowość, złośliwość i pustość żon, które są tylko paniami domu i czerpią z tego całą rozrywkę. Aby urozmaicić sobie życie, zakładają idiotyczne zgrupowania i propagują żenujące praktyki znęcania się nad ludźmi, którzy są według nich gorsi.

Moim zdaniem ekranizacja powieści Kathryn Stockett jest godna polecenia i należy do obowiązkowych. Jeśli podzielić filmy na te, które ogląda się raz i nigdy do nich nie wraca i na te, które obejrzane raz zostają z nami na lata, to Służące zdecydowanie należą do tej drugiej kategorii. Niektórzy uważają, że zakończenie trochę zepsuło całość, że było zbyt ckliwe w porównaniu do ,,pazura’’ ogólnego obrazu. Nie zgadzam się z tym. Uważam, że od początku do końca to dzieło jest dopracowane w każdym szczególe i poruszające oraz dające do myślenia. Bawi i wzrusza jednocześnie, a także zostaje w pamięci z poczuciem, że to były jedne z najlepiej spędzonych godzin weekendu.

The following two tabs change content below.
Justyna Klimkiewicz

Justyna Klimkiewicz

Ciekawa świata i pełna energii. Patrzę na świat przez okulary w kolorze ironii 😉
Justyna Klimkiewicz

Ostatnie wpisy Justyna Klimkiewicz (zobacz wszystkie)