Śliwka chińska, czyli…

Owoc o słodkim, wyjątkowym smaku przypominającym konsystencją winogrona, to właśnie liczi. Oprócz walorów smakowych ma także właściwości prozdrowotne, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej.

Liczi to owoc pochodzący z Chin, nazywany również śliwką chińską bądź bliźniarką. Jest niewielkich rozmiarów posiadający zwykle jasnoczerwoną skorupkę pokrytą wypustkami. Wewnątrz niej znajdziemy soczysty miąższ konsystencją przypominający winogrona, a także błyszczącą, ciemną pestkę. Tak charakteryzuje się świeże liczi. Najlepiej kupować je w okresie jesienno-zimowym. Coraz częściej znajdziemy go w marketach na półkach obok innych egzotycznych owoców, takich jak mango czy granaty.

Jednak, jakie posiada właściwości prozdrowotne?

Otóż, liczi zawiera dużo witaminy C, dzięki której poprawia działanie naszego układu odpornościowego. Wapń, magnez czy żelazo korzystnie wpływają na skórę, paznokcie i włosy, a dzięki sporej ilości potasu reguluje ciśnienie krwi. Niestety nie jest jednak pozbawione kalorii, a to przez zawartość cukrów, przez co nie jest polecany diabetykom.

Owoce liczi możemy dodawać do deserów, sałatek, ryb i mięs. Możemy także przygotować z nich soki i syropy, i oczywiście spożywać je na surowo.

The following two tabs change content below.
Dominika Karpinska

Dominika Karpinska

Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną. Dobra kuchnia i sport to coś, co uwielbiam. Jestem bardzo ciekawa świata, marzą mi się podróże. Wolny czas lubię poświęcić na czytaniu dobrych książek.
Dominika Karpinska

Ostatnie wpisy Dominika Karpinska (zobacz wszystkie)