Sierść nie płaszcz – pies zimą

Nieubłaganie zbliża się zima. To dla czworonogów najtrudniejszy okres w ciągu roku.

Ludzie mają do dyspozycji wiele alternatyw: ciepłe kurtki, płaszcze, czapki. Wkładamy wełniane swetry i rękawiczki, wychodząc naprzeciw porze śniegu. Bardzo często zapominamy natomiast o swoich psach, sądząc, że ich ciepła, gruba sierść to wystarczająca ochrona przed zimnem. Mamy dla was kilka wskazówek, jak pomóc przetrwać waszym czworonogom mroźne dni – nie tylko podczas spaceru.

Aktywność fizyczna

Przede wszystkim należy reagować na wszelkie oznaki drżenia, przystawania czy nerwowego unoszenia łap. Próby powrotu do domu mogą świadczyć o nadmierny wychłodzeniu ciała, co w rezultacie może prowadzić do przeziębiania, a nawet hipotermii. Ruch jest więc bardzo ważny – stopniowe rozgrzewanie organizmu pozwoli uniknąć nagłych zmian temperatur. Zima nie może być przerwą w aktywności fizycznej. Wielu ludzi lekceważy rutynowe spacery tylko dlatego, że spadło więcej śniegu niż zazwyczaj. Wystarczy ciepłe ubranie, trochę aportowania, szkolenie z zabawkami interaktywnymi i, co najważniejsze, odrobina chęci.

Jak karmić psa zimą?
Zrównoważona dieta jest podstawowym elementem życia każdego czworonoga. Zazwyczaj duże oczy i wesołe merdanie ogonem wystarczą, by oddać psu trochę swoich przekąsek, co później skutkować może nadwagą i groźnymi chorobami z nią związanymi. Wysokoenergetyczna karma, trochę psich witamin i dużo wody sprawią, że twój przyjaciel, nawet tak leniwą porą roku, będzie w dobrej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej.

Zagrożenia
Wiele psów potrafi w euforii zjeść trochę śniegu, który może zawierać sól i inne szkodliwe substancje. Gdy pies zmęczy się zabawą, warto mieć przy sobie termos z letnią wodą, która ugasi pragnienie. Ważne jest też, by podczas świątecznych imprez trzymać daleko od psa takie potrawy, jak np. rodzynki, migdały czy czekoladę.

Hipotermia – NIE LEKCEWAŻ JEJ OBJAWÓW PRZEDE WSZYSTKIM W FAZIE WSTĘPNEJ!

– przenieś psa do suchego, ciepłego, bezpiecznego pomieszczenia;
– ogrzej go stopniowo własnym ciałem (przytulając i delikatnie głaszcząc);
NIE wkładaj psa od razu do wanny z gorąca wodą – to łatwa droga do szoku termicznego!
– podaj psu letnią wodę – nie zmuszaj go natomiast do jej wypicia;
– przykryj go ręcznikiem – jest bardzo dobrą alternatywą, ponieważ koc może okazać się zbyt ciężką materią;
– jeśli stan czworonoga się nie poprawia – zgłoś się po pomoc do weterynarza!

Pamiętajmy, że zima to dla naszego psa bardzo stresująca pora roku. Gwałtowne skoki temperatur, krótsze spacery i silne mrozy mogą dać się we znaki nawet najbardziej odpornemu organizmowi zwierząt. Pamiętajmy o naszych przyjaciołach i troszczmy się o nie w ten trudny okres jak najlepiej potrafimy.

 

The following two tabs change content below.
Oliwia Flis

Oliwia Flis

Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Przyszła dziennikarka sportowa, miłośniczka dobrej książki, podróży i fotografii, kochająca wszystkie zwierzęta świata. Obecnie skryta pod skrzydłami Telewizji Polsat. W swoim dorobku ma rozmowy i warsztaty ze znanymi dziennikarzami, artystami i zagranicznymi mediami. Wiele swojego czasu poświęca Eurowizji i związanym z nią koncertom.

Napisz komentarz