Sesja, jak stawić jej czoło?

Nauka_generyczne-obrazek_sredni_4036688
sesja.studentnews.pl

Wielkimi krokami zbliża się okres egzaminów, popularnie zwany przez studentów sesją. SESJA. To słowo napawa wielu z nich przerażeniem. Ciebie również? Twoim mottem jest „bez spiny, są drugie terminy”, a zbliżające się egzaminy spędzają Ci sen z powiek? Sprawdź, jak poradzić sobie ze stresem, zmotywować się do nauki, zorganizować metody pracy oraz jak skutecznie odpoczywać od przyswajania wiedzy.  

Zacznijmy od motywacji. Wszyscy, nie tylko studenci, mają problem, żeby zabrać się do pracy. Chyba każdy z nas zna taką sytuację, gdy w swoim „przygotowywaniu się do nauki” doszedł już do granic Internetu, ale dalej nie chce mu się otworzyć książki. Mamy na to sposoby!

28116_sesja-czas-na-nauke
www.obrazki.jeja.pl

Po pierwsze wyłącz komputer i telefon, tak abyś w 100% mógł skoncentrować się na nauce. Każde nowe powiadomienie, sms, czy chęć sprawdzenia, co nowego na Instagramie, odciągnie Cię od nauki na dobre. Jeśli mimo to nie możesz się skupić idź do czytelni lub biblioteki, otoczenie książek i innych osób skoncentrowanych na nauce wywrze na tobie presję i ani się obejrzysz, a zatopisz się w swoich notatkach.

Notatki. Kolejny kamień milowy w procesie nauki do sesji. Jeśli jesteś jednym z tych nielicznych, którzy je posiadają, jesteś już o krok do przodu, jeśli nie – musisz je zdobyć. Może to wymagać wielu zabiegów, ale nie zniechęcaj się. Gdy już będziesz z nich korzystać, koniecznie je upiększaj. Koloruj, zakreślaj, podkreślaj, a nawet rysuj. Standardowa nauka angażuje tylko lewą półkulę mózgu, podczas gdy prawa nudzi się i opóźnia proces zapamiętywania. Jeśli dodasz choć odrobinę kolorów, prawa półkula od razu zacznie pracować.

Na dobre wyjdzie Ci również rozpisanie dat egzaminów w kalendarzu i wcześniejsze zaplanowanie sobie kiedy i jak długo będziesz uczyć się konkretnego przedmiotu. Można też ustalić sobie pewne priorytety, na przykład, jeśli któryś przedmiot sprawia ci najwięcej trudności, przeznacz na niego więcej czasu niż na pozostałe. Realnie oszacuj też ilość materiału, jaki musisz przerobić na dany egzamin tak, abyś zaplanował na to odpowiednią ilość czasu.

Istnieją różne metody nauki, wśród nich technika zwana Pomodoro. Aby z niej skorzystać potrzebny jest stoper, bądź minutnik (nawet ten kuchenny). Metoda ta polega na 25-minutowych cyklach nauki i 5-minutowej przerwie. Jeden taki cykl to właśnie pomodoro. Ważne jest również, aby po kilku takich cyklach zrobić sobie dłuższą, 15-20 minutową, przerwę. Bez pełnego skupienia podczas tych 25 minut metoda ta nie będzie jednak miała sensu.

Atrybut studentów zmagających się z sesją to napój energetyczny. Jak wiemy ich działanie nie jest jednak długotrwałe, ani zdrowe. Znacznie lepiej zastąpić go krótką drzemką, najlepiej 26-minutową. Zbawienne efekty takiej drzemki objaśnia Radek Kotarski z Polimatów, do którego filmu was odsyłam.

Aby efektywnie uczyć się ważne jest, żeby równie efektywnie odpoczywać. Podczas krótkich przerw w trakcie nauki nie sprawdzaj obsesyjnie, co nowego na Facebooku. Znacznie lepiej podziała na Ciebie krótki spacer, prysznic, czy chwilowa medytacja lub po prostu zatopienie się w marzeniach i planach, choćby na to, co będziesz robić po sesji. Zbawiennie na przedsesyjny stres i presję nauki podziała również telefon do bliskiej osoby. Nawet chwila rozmowy z kimś, kto nas wspiera, potrafi zupełnie odświeżyć myślenie.

Więcej porad, możecie znaleźć TUTAJ. A nam nie pozostaje nic innego jak życzyć wam i sobie powodzenia. 🙂

The following two tabs change content below.
Katarzyna Sieradzka

Katarzyna Sieradzka

Jestem studentką drugiego roku dziennikarstwa. Uwielbiam czytać książki, ale moją największą pasją jest tworzenie "czegoś z niczego", szerzej pojęte jako DIY. Interesuję się również sztuką, a w wolnych chwilach zgłębiam tajniki kuchni.