Rzecznicy z Marsa, dziennikarze z Wenus

„W ogniu pytań. Praca rzecznika prasowego” – to hasło V edycji Dni Dziennikarza, odbywających się cyklicznie w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL. Dzisiaj studenci mieli okazję wysłuchać rzeczników prasowych lubelskich instytucji, a także uczestniczyć w warsztatach poprowadzonych przez dziennikarzy.

Dawid Florczak
Dawid Florczak
Dlaczego o pracy rzeczników prasowych mówiono podczas Dni Dziennikarza?

„Z monitoringu losów absolwentów wynika, że duża część byłych studentów pracuje albo jako rzecznicy prasowi, albo w centrach prasowych zajmując się obsługą medialną. Rzecznik prasowy zawsze stoi na pierwszej linii ognia, co wiąże się z dużym ryzykiem” – powiedział prof. Dariusz Wadowski, który swoją przemową rozpoczął wydarzenie.

prof. Dariusz Wadowski
prof. Dariusz Wadowski

Asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Dawid Florczak w swoim wystąpieniu pokreślił, że kreując politykę medialną danej instytucji warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak chcemy, żeby nas odbierano? Ewa Dados Jabłońska, rzecznik prasowy Centrum Spotkania Kultur wspomniała o początkach działalności obiektu oraz o tym, jak szybko pojawiła się potrzeba istnienia osoby odpowiedzialnej za kontakt z mediami i kreowanie wizerunku nowo powstałej instytucji. „Wiedziałam, że bez życzliwości dziennikarzy nie będziemy w stanie poradzić sobie z żadną sytuacją kryzysową czy wyjaśnić naszego punktu widzenia. Nagle okazało się, że jesteśmy w centrum zainteresowania pod każdym względem. Pytania dotyczące m.in.: źle funkcjonującego parkingu, roślin znajdujących się w ogrodach, działania sali operowej pojawiały się 24 godziny na dobę, a moim zadaniem było odpowiedzialne i rzetelne odpowiadanie dziennikarzom” – opowiadała Ewa Dados Jabłońska. Ostatnim prelegentem była dr Lidia Jaskuła dyrektor ds. komunikacji, rzecznik prasowy KUL.

Ewa Dados Jabłońska
Ewa Dados Jabłońska

Warsztaty, stanowiące drugą część eventu, poprowadzili: red. Emil Paliwoda (TVP3 Lublin), Renata Chrzanowska (PAP), red. Tomasz Spicyna (Radio Lublin) oraz dr Lidia Jaskuła. Studenci biorący w nich udział mieli okazję wcielić się w rzeczników prasowych oraz zaczerpnąć wiedzy niezbędnej dla każdego pracownika instytucji medialnej. Miejmy nadzieję, że zgodnie z założeniami organizatorów, zdobyte dziś doświadczenie zaprocentuje w przyszłości zawodowej młodych dziennikarzy.

dr Lidia Jaskuła
dr Lidia Jaskuła
The following two tabs change content below.
Avatar

Angelika Cygal

e-mail: cygalangelika@gmail.com
Avatar

Ostatnie wpisy Angelika Cygal (zobacz wszystkie)