Rozmiar PLUS SIZE

real-plus-size-1024x762Już od dłuższego czasu w sieci oraz telewizji coraz intensywniej promowane są modelki tzw. „plus size”. Co to oznacza, raczej każdy rozumie. Po latach królowania na wybiegach, na okładkach magazynów oraz na sesjach zdjęciowych modelek o rozmiarze „0”, tylnymi drzwiami wchodzą dziewczyny o okrąglejszych kształtach.

W sieci trwa walka pomiędzy tymi dwoma wzorami kobiecej sylwetki. Ogromna część ludzi ze świata mody otwarcie mówi, że  zaprojektowane ubrania leżą po prostu lepiej na dziewczynie, której nic „nie odstaje” ani „nie zwisa”. Linia materiału układa się w sposób odpowiadający założeniu projektanta. Natomiast „kobiece kształty” nie są jeszcze tak mocno pożądane wśród elit modowych.

Plus-Size-Dresses-001a0Mam co do tego mieszane uczucia. Z jednej strony widzę zdjęcia przerażająco chudych modelek, wręcz smutnych, bez energii i młodzieńczej radości, z drugiej zaś oglądam zupełne przeciwieństwo – oto kobieta z krągłościami, piękna, uśmiechnięta, jednak na moje oko to rozmiar dużo powyżej 44. Skąd taka rozbieżność? Dlaczego społeczeństwu funduje się dwie skrajności? Dobrym przykładem na skrajność w rozmiarze plus size jest Velvet D’Amour – aktualnie jedna z najpopularniejszych modelek XXL. Amerykanka zaczęła swoją karierę w modelingu już w młodości i ważyła zaledwie 50 kg. Jak się okazało, wciąż była za gruba. Zamiast drastycznej diety Velvet postanowiła przytyć. Był to strzał w dziesiątkę. Modelka pojawiła się na wybiegu u Johna Galliano i Jean Paula Gautiera. Velvet D’Amour budzi kontrowersje nawet wśród modelek o nieco skromniejszych kształtach.

Super-Plus-Size-Model-Velvet-D-Amour-Was-Deemed-Too-Fat-at-117-lbs-53-kg-401701-2

Czy zatem projektanci, fotografowie, naczelni czołowych magazynów modowych, będący za chudymi kobietami, promują tym samym wśród młodych dziewczyn kult skrajnie szczupłej figury, a idąc o krok dalej – anoreksję? Czy z kolei publikowane coraz częściej zdjęcia modelek „plus size” są zatem lansowaniem otyłości, zachęcaniem do tycia wbrew wszechobecnej presji, by wyglądać jak modelka z wybiegu? Przeróżne fora internetowe krzyczą. Ludzie się spierają. Jedni twierdzą, że lepiej być chuderlakiem, drudzy z kolei uważają zupełnie odwrotnie.

tumblr_mvmzxo3FL61slm1sao1_1280

Jest to dość kontrowersyjna i drażliwa kwestia, szczególnie dla kobiet. Wiedzą jak chciałyby, by ich ciało wyglądało, bądź jak obecnie musi wyglądać, żeby było akceptowane przez resztę społeczeństwa. Jednak ogromna większość ma trudność z osiągnięciem tzw. „ideału”. Dobrze zdają sobie sprawę z presji, która na nich ciąży. I wcale nie czują się z nią dobrze. Do tego, wyskakujące niemal z lodówek, zdjęcia kobiet o nieskazitelnie pięknych, gładkich, perfekcyjnie proporcjonalnych twarzach, pogłębiają w nas kompleksy.

plus-size-models-4

Wielką szkodą jest marnowanie całej energii, którą mamy, na skupianie się na wyglądzie zewnętrznym. Mechanizm ludzkiego organizmu jest skomplikowany, to co robimy wpływa na każdego w zupełnie inny sposób. Budowanie swojej pewności siebie w oparciu o kilogramy, to zdecydowanie niewłaściwa droga, a przynajmniej nie na dłuższą metę.

The following two tabs change content below.
Kinga Pośnik

Kinga Pośnik

Kinga Pośnik

Ostatnie wpisy Kinga Pośnik (zobacz wszystkie)