Relacja z IV Dnia Dziennikarza

W środę 25 kwietnia IDiKS miał okazję gościć bardzo interesujących prelegentów. Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Dziennikarza było dziennikarstwo muzyczne.

Rozpoczął Mateusz Piwko, student II roku studiów magisterskich naszego kierunku. Widać było, że występy publiczne to dla niego nic nowego. Śmiało i ciekawie opowiedział nam o swojej muzycznej pasji i przybliżył tajniki działania radia internetowego. Okazuje się, że mimo braku zarobków, udział w takim projekcie może przynieść wymierne korzyści. Praca na własną markę i propozycje prowadzenia imprez w popularnych klubach to tylko niektóre z nich. A ty chcesz poczuć się prawie jak DJ M@rio? Wejdź na panelradiowy.pl i spróbuj swoich sił!

Jako następny wystąpił Marek Rycak, pracujący w Radiu Lublin, który przygotowuje np. ścieżki dźwiękowe do audycji. Szczegółowo opowiedział o pracy dziennikarza muzycznego. Zaprezentował ciekawe wydania albumów muzycznych, w tym płyty winylowe. Przygotował też nagrody – podwójne wejściówki na piątkowy koncert zespołu L.Stadt. Aby je zdobyć wystarczyło popisać się wiedzą. Tej najwięcej spośród audytorium miał oczywiście prof. Klauza i to on zgarnął bilet. Po prelekcji także chętni mogli je otrzymać, ale satysfakcja na pewno nie była taka sama…

Cztery wykłady i jeden wywiad, w sumie sześć godzin przekazywania ciekawych informacji, bardzo potrzebnych nie tylko młodym żurnalistom.

Po krótkiej przerwie, przed zgromadzonymi na sali widzami wystąpił inny długoletni dziennikarz Radia Lublin, a obecnie pracownik naszego instytutu – Marcin Superczyński. Tematem jego prelekcji była realizacja audycji radiowej. Zaprezentował więc fragment rozmowy z Piotrem Cugowskim, za której realizację odpowiadał.

Najbardziej wyczekiwany był oczywiście panel z udziałem Tomasza Zeliszewskiego. Słynny perkusista, autor tekstów i menadżer, wypytywany przez prowadzącą spotkanie dr Joannę Sosnowską, mówił między innymi, jak uzyskać aprobatę i popularność. Mimo, iż opowiadał o tym z perspektywy artysty, wskazówki na pewno będą bezcenne dla każdego, kto planuje być osobą publiczną. Wiarygodność, uczenie się na błędach, szczerość i wyjątkowa oferta to podstawy zaistnienia w świecie mediów. Długoletni członek Budki suflera zwrócił też uwagę na to, iż na przestrzeni lat zmieniają się narzędzia dzięki którym można osiągnąć sukces, ale zawsze najważniejsza jest umiejętność odpowiedniego ich wykorzystania.

Na koniec pozostała prezentacja, przeprowadzona z (moim zdaniem) największą pasją. Reżyser Damian Bieniek przez dwie godziny opowiadał o szczegółach tworzenia dzieł filmowych. Filmy, reklamy czy teledyski, wszystkie te formy opierają się na scenariuszu i kompozycji każdej sekwencji, każdego kadru. Reżyser musi też znać się na psychologii aby umiejętnie „prowadzić widza za rękę”, by ten się nie zgubił. Zrobienie tego jedynie przy pomocy obrazu i dźwięku to nie lada wyczyn. Artysta przybliżył nam też techniczne szczegóły budowania ujęć, pokazał przykłady planów filmowych czy motywy, będące dźwignią reklamy.

Jedyne co kładło się cieniem na tym wydarzeniu to zdecydowanie zbyt niska frekwencja. Szkoda, że z tak ciekawych okazji do zdobycia praktycznej wiedzy i poszerzania horyzontów nie korzysta większa liczba studentów.

The following two tabs change content below.
Krzysztof Chomicz

Krzysztof Chomicz

Wiecznie niewyspany student dziennikarstwa. Radomianin całym sercem. Trzeci z dziesięciu, już niebawem milioner, następnie familiarder. Większość czasu zajmuje mi oglądanie meczy Milanu i Barcelony, słuchanie amerykańskiego rapu i nauka prawa.
Krzysztof Chomicz

Ostatnie wpisy Krzysztof Chomicz (zobacz wszystkie)