Jak sobie radzić z dotykającą nas krytyką innych?

Żyjemy w czasach, w których każdy z nas ma swoje przekonania i może otwarcie o nich mówić. Tak narodziła się właśnie krytyka, która często wywołuje u nas sprzeczne uczucia. Nie ważne kim jesteśmy, co robimy, jak się zachowujemy albo jak wyglądamy – zawsze znajdzie się ktoś, komu coś się nie będzie w nas podobać. Nie jest to w żadnym wypadku nasza wina, ponieważ, każdy człowiek dąży do tego, aby być cenionym w grupie, dopasować się do panujących zasad i sięgać po najwyższe wyróżnienia. Jednak wielu z nas nie potrafi poradzić sobie z presją krytyki i niezadowolenia dotykającego nas ze strony społeczeństwa, co jest skutkiem popadania w stany depresyjne i lękowe. Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że istnieją dwa rodzaje krytyki: konstruktywna i negatywna. Ta pierwsza, mimo sprzecznych opinii ludzi, jest wprawdzie bardzo potrzebna w naszym życiu. Konstruktywna krytyka pomaga nam w odseparowaniu się od egoizmu, czy zbytniej pewności siebie. Bardzo często jest ona drogą ku ulepszaniu naszego życia prywatnego, czy też zawodowego, ponieważ dzięki niej zauważamy błędy i wyciągamy z nich wnioski. Natomiast negatywna krytyka jest tą, która ma na celu w większości zranić nasze uczucia i „podciąć skrzydła” w sferze psychicznej, abyśmy poczuli się bezwartościowi i przygnębieni.

Wielu z nas nie potrafi rozróżnić tych dwóch rodzajów krytyki, aczkolwiek możemy śmiało powiedzieć, ze różnica między nimi jest zazwyczaj bardzo wyraźna, szczególnie w sposobie ich wypowiadania do drugiego człowieka oraz w sposobie ich użycia. Mimo to człowiek, w większości przypadków, bardzo wyraźnie zauważa krytykę. Pytanie jednak brzmi: czy pozwolimy aby ona nas zrujnowała, czy wyniesiemy z niej wnioski aby pomogła nam stać się silniejszymi?

Podstawową zasadą negatywnej krytyki jest to, by się nią po prostu nie przejmować. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Osoba, która nas krytykuje zwyczajnie nie przywiązuje wagi do naszych problemów. Jest jej łatwiej nas krytykować, ponieważ wsparcie wymaga czasu i poświęcania, a ktoś kto nas krytykuje jest zajęty swoim życiem i nie widzi sensu marnowania swojego czasu dla nas. Po drugie, pamiętaj że nikt nie jest idealny. Nie możesz zadowolić wszystkich. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie miał inne przekonania niż ty i nie zawaha się ich skrytykować. Ważne jest także, abyś idąc przez życie był sobą. Wielu ludzi nie potrafi odnaleźć własnego głosu w tłumie, dlatego są zazdrośni i znajdują pociechę w krytykowaniu samodzielnych i pewnych siebie osobowości. Znaczy to, że to nie ty masz problem tylko oni, krytyka w takiej sytuacji jest często ich wołaniem o pomoc.

Żyj w zgodzie ze sobą. Nie ważne co zrobisz albo co powiesz – zawsze znajdzie się ktoś kto tego nie zaakceptuje i skrytykuje cię. Najważniejsze abyś otaczał się ludźmi którzy wspierają cię i motywują do dalszego działania w drodze do sukcesu, tak jak rodzina i najbliżsi przyjaciele. Skazą człowieka zawsze była zazdrość, która potrafiła zniszczyć nawet najbardziej przyzwoitych ludzi. Pamiętaj, że krytyki nie unikniesz, ale możesz ją wykorzystać na swoją korzyść, jeśli tylko tego chcesz. 

The following two tabs change content below.
Avatar

Sylwia Mularczyk

Avatar

Ostatnie wpisy Sylwia Mularczyk (zobacz wszystkie)