Prof. Leszek Mądzik uhonorowany

W Centrum Transferu Wiedzy KUL uroczyście wręczono dziś Księgę Jubileuszową „Artes Liberales. Teatr — Sztuka — Media” prof. Leszkowi Mądzikowi. Postarano się, by godnie uczcić Jubilata, jednak bez niepotrzebnego rozdęcia, którego jak mówi – tak skrzętnie unika.

Profesor Leszek Mądzik to scenograf, reżyser, malarz oraz fotograf. Na trwałe wpisał się w historię zarówno teatru, jak i sztuk plastycznych. To jeden z najwszechstronniejszych polskich twórców, a styl jego dzieł, tak sugestywny i charakterystyczny tylko jemu, inspirowany jest m.in. działalnością Leonarda da Vinci, przemyśleniami św. Jana od Krzyża czy też dorobkiem Jerzego Nowosielskiego.

Z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim związany jest od wielu lat — tu studiował historię sztuki, tutaj też w 1969 roku założył Scenę Plastyczną KUL, będącą jego autorskim teatrem.

Jest osobą szczególnie zasłużoną dla kultury polskiej — został uhonorowany wieloma wyróżnieniami, tytułami i odznaczeniami. W 2015 roku otrzymał złoty medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

(fot. Daniel Dubinsky)

Wręczenie Księgi Jubileuszowej „Artes Liberales. Teatr — Sztuka — Media”

Uroczystość wręczenia Księgi Jubileuszowej była okazją do złożenia osobistych gratulacji i podziękowań za wieloletnią twórczość i dorobek artystyczny. W podniosły klimat ceremonii wprowadził zebranych Chór Akademicki KUL, a całość prowadziła dr Małgorzata Żurakowska z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL. Laudację wygłosiła prof. dr hab. Magdalena Raszewska, historyk teatru oraz profesor nauk humanistycznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Księgę Jubileuszową na ręce prof. Mądzika złożył ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, Rektor KUL. Księgę, którą zaprezentował dr hab. Paweł Nowak, prof. KUL, otwiera wiersz Waldemara Michalskiego, a jej główną część stanowią artykuły naukowe dedykowane dorobkowi Artysty i mieszczące się w tematyce Jego twórczości i tak bliskiemu Mu teatrowi. Dopełnienie stanowią teksty w kontekście medialnej działalności Mądzika.

(fot. Daniel Dubinsky)

Okolicznościowe wystąpienie Jubilata

Okolicznościowe wystąpienie Jubilata było centralnym punktem uroczystości. Z właściwą sobie prostotą, bez zbędnych słów, podziękował zebranym za udział w tym wyjątkowym spotkaniu oraz tym, którzy kiedykolwiek stanęli na jego drodze życia.

Z sentymentem i wzruszeniem wspominał swoje studenckie początki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a w szczególności osobę prof. dr hab. Stefana Sawickiego: Przeczuwam podświadomie, że te pierwsze skrzydła Jego osoby już się wtedy pojawiły [na egzaminie wstępnym — przyp. red]- mówił prof. Mądzik. W pierwszych latach pracy, kiedy jest się bardzo młodym, nie czuje się czyjejś opieki, natomiast on cały czas był moim Aniołem Stróżem – dodał.

Profesor Mądzik niejednokrotnie podkreślał, dziś także, że KUL jest miejscem, które dało szansę rozwoju jego osobie oraz tworzonym przezeń dziełom. Na koniec Jubilat podziękował swojej małżonce, która również przyczyniła się do powstania Księgi „Artes Liberales” — jest autorką biografii męża.

Uroczystości towarzyszyła wystawa „Profesor Leszek Mądzik — przestrzeń Artysty”.

(fot. Daniel Dubinsky)

The following two tabs change content below.
Wiktoria Frej

Wiktoria Frej

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zakręcona, co widać na załączonym obrazku. Już dawno postanowiła dorosnąć dopiero na starość. Bez wzajemności zakochana w Czesławach swojego życia, ponadto w dobrych książkach i jedzeniu. Ceni słowo pisane ponad wszystko.
Wiktoria Frej

Ostatnie wpisy Wiktoria Frej (zobacz wszystkie)