Powstanie przypomina

tumblr_npvgptZz6V1u5bbgho1_500Wśród nas z roku na rok coraz mniej świadków Powstania Warszawskiego. Ten heroiczny zryw staje się powoli odległą kartą historii, którą co prawda należy pamiętać, ale wyciągać z niej wnioski już niekoniecznie. Warto więc, w 71 rocznicę, zastanowić się na chwilę nad tym, czy po drodze nam z warszawskimi bohaterami.

Powstańcy podjęli nierówną walkę, bo nie mogli patrzeć, jak umiera ich ojczyzna. Mieli dość bezradności i upokorzeń. Chwycili za broń, by, chociaż przez chwilę, znów poczuć się Polakami. My na szczęście żyjemy w czasach, w których nie musimy podejmować takich decyzji. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zupełnie zwolnieni z jakiegokolwiek działania. Wręcz przeciwnie – jesteśmy zobowiązani do dbania o naszą ojczyznę. Nasi dziadkowie i pradziadkowie oddali życie, abyśmy mieli taką możliwość.

Przodkowie wywalczyli nam wolność, a my nie chcemy z niej korzystać. Nie chodzimy na wybory, nie zwracamy uwagi na afery, nie interesuje nas to, co się w naszym państwie dzieje. A przecież to nasza obywatelska powinność. To od nas zależy, kto i jak będzie rządził w Polsce. Angażowanie się w życie kraju i jego kształtowanie jest naszym obowiązkiem wobec osób, które za ojczyznę zginęły. To jest właśnie wielki patriotyzm. Oprócz niego mamy jeszcze mały patriotyzm, na który często nie zwracamy uwagi. Polega on na angażowaniu się w życie lokalnej społeczności, bezinteresownej pomocy, dobrym słowie. To działania, które sprawiają, że otaczająca nas rzeczywistość staje się lepsza. Musimy pamiętać, że dobro kraju zaczyna się w naszych środowiskach.

Okazywać miłość do ojczyzny można na różne sposoby. Nie każdy ma potrzebę manifestowania tego uczucia. Warto o tym pamiętać, kiedy z okazji wybuchu Powstania, ale również 11 listopada, czy 1 marca organizowane są różnego rodzaju pochody i manifestacje patriotyczne. Są one ważne i potrzebne, bo wyzwalają ducha wspólnoty, ale zdarza się też tak, że są one jedynym działaniem patriotycznym w ciągu roku.  To tak, jak z okazywaniem miłości jedynie w Walentynki. W obu przypadkach jest to tylko sztuczne działanie dla spokoju serca i sumienia. Jak miłość nie polega tylko na dawaniu sobie kwiatów kilka razy do roku, tak patriotyzm to nie tylko skandowanie haseł i wywieszanie flag. To postawa wyrażająca szacunek i miłość do ojczyzny, objawiająca się ciągłym działaniem dla jej dobra. Każdy może realizować ją na swój sposób, a brak chęci manifestowania swojej miłości do kraju nie powinien być przez nikogo oceniany.

Powstanie przypomina, jakie wartości są najważniejsze; pokazuje też kierunek, w którym powinniśmy iść. Dziś mamy możliwość pokojowego działania na rzecz Polski. Nie wymaga się od nas heroicznych czynów. Czasem wystarczą proste działania. Posiadamy bowiem możliwości i narzędzia, by nasz kraj uczynić lepszym.
Czy więc mógłbyś/mogłabyś stanąć teraz przed Powstańcem, podziękować za wszystko i powiedzieć: z dumą kontynuuje Twoje dzieło i dbam o Polskę? Zastanów się nad tym chociaż dziś.

The following two tabs change content below.