Powiew wiosny, czyli Coś Nowego rozwija skrzydła!

Nowe cele, plan działania i szkolenie warsztatu dziennikarskiego – wszystko po to, żeby stawać się coraz lepszą gazetą studencką i kompetentnie tworzyć życie społeczno-kulturalne wokół nas. Redakcja Coś Nowego właśnie wróciła z Poniatowej. Działo się.

W piątkowe popołudnie, lekko niepewni, ale pełni nadziei, z energią rozpoczęliśmy krótki, ale dobrze zapowiadający się pobyt szkoleniowo-integracyjny dla członków gazety studenckiej Coś Nowego. Zaczęliśmy od serii mentalnych i fizycznych ćwiczeń „na rozgrzewkę”, żeby pobudzić komórki nerwowe i rozgrzać zmęczone podróżą ciało. Doktor Wojciech Wciseł, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL i opiekun naszej redakcji, zaaranżował wszystko tak, aby nie zabrakło zaangażowania uczestników, entuzjazmu i śmiechu.

Pierwszego dnia skupiliśmy się na określeniu mocnych i słabych stron naszej pracy w redakcji oraz szans i zagrożeń czyhających na nas w związku z działalnością Coś Nowego. Mając świadomość powyższych określiliśmy priorytety i zadania, którymi od teraz zajmiemy się w sposób szczególny. Wyznaczyliśmy nowe cele, a wraz z nimi pojawiła się determinacja i chęć, by urzeczywistnić nasze wizje.

Drugiego dnia sprecyzowaliśmy nasze pomysły i nadaliśmy im konkretny wymiar. Wybraliśmy członków i szefów poszczególnych działów. Powstał także profil na Instagramie (cosnowego_ ), który ułatwi nam jeszcze lepszy kontakt z czytelnikami. Ale głównym punktem tego dnia, jak i całego wyjazdu, było spotkanie z gościem specjalnym – Piotrem Nowakiem, dziennikarzem Kuriera Lubelskiego. Warsztat dziennikarza prasowego wyzwolił w nas uśpioną energię, pobudził do działania i uwolnił od nudy i marazmu w pisaniu. Gdy mróz trzaskał za oknem, w ogniu dyskusji rodziły się coraz bardziej odważne pomysły.

Pod czujnym okiem specjalisty konfrontowaliśmy się z nowymi wyzwaniami. Było pisanie newsa i sprawozdania. Presja czasu i poczucie wyjątkowości stworzonej okazji sprawiły, że pracowaliśmy z wielkim zaangażowaniem. Potem mogliśmy wysłuchać krytycznej refleksji i porad dziennikarza Kuriera Lubelskiego. Uświadomiliśmy sobie na co powinniśmy zwracać uwagę oraz co i jak możemy robić lepiej.

Piotr Nowak dużo czasu poświęcił na komentarz o funkcjonowaniu naszej gazety studenckiej. Mogliśmy poznać jego zdanie na temat layout’u strony, podziału tematycznego, wartości naszych treści. Wskazał główne zalety naszej strony, ale też i rzeczy do poprawki. Jego wiedza i doświadczenie stanowiły dla nas źródło inspiracji. „Dziennikarstwo jest obecnie w kryzysie, ale młodzi dziennikarze mają możliwość stać się twórcami życia społecznego i politycznego. Dziennikarz musi zdawać sobie sprawę z potęgi słowa, mieć warsztat, zwracać uwagę na znaczenie etyki dziennikarskiej – wiedzieć jak przekazywać informacje obiektywnie, ale też zainteresować, nie naruszając przy tym zasad” – mówił Nowak.

„Jestem, tak jak Wy, członkiem zespołu, ale moim zadaniem jest od Was wymagać. Widzę nadzieję, że poprawi się skuteczność działania naszej redakcji i wierzę, że nowe cele, które sobie postawiliśmy, zdecydowanie nam w tym pomogą. Mamy nowych członków z I roku, a więc nowe, świeże podejście, pomysły i pozytywne nastawienie” – powiedziała na zakończenie szkolenia Natalia Jasińska, redaktor naczelna Coś Nowego. Dr Wojciech Wciseł podziękował uczestnikom za udziału w wyjeździe, oraz pogratulował im, że dali sobie szansę i podejmują wyzwanie. Grunt, to dawać sobie szansę i korzystać z tych, które nam się trafiają – dodał na koniec.

Pobyt w Poniatowej trwał tylko dobę. Był to jednak czas intensywnej pracy, twórczych dyskusji i wyznaczania nowych celów. W hotelu Słowik nasza dziennikarska ekipa poczuła, że wiosna tuż, tuż… i poznamy ją tym razem nie po śpiewie słowika, lecz po nowym obliczu Coś Nowego. Zrywamy się do lotu!

The following two tabs change content below.

Lena Smolarek

Ostatnie wpisy Lena Smolarek (zobacz wszystkie)