Polityczna farsa – wyrok Nadiji Sawczenko

http://i.wp.pl
http://i.wp.pl

22  lata pozbawienia wolności. Taki wyrok ogłoszony przez rosyjski sąd usłyszała ukraińska lotniczka. Proces trwał blisko 20 miesięcy. Głównym zarzutem był współudział w zabiciu Igora Korneluka i Antona Wołoszyna, dziennikarzy państwowej telewizji Rossija.


Do rzekomego ataku doszło podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku. W trakcie zamieszek pilotka została pojmana i uprowadzona przez prorosyjskich rebeliantów, gdzie następnie skierowano ją do więzienia w Woroneżu. W lipcu postawiono jej zarzut telefonicznego przekierowania ostrzału na odpowiednio oznakowanych dziennikarzy. Ostatecznie komitet śledczy zarzucił Sawczenko obranie jako celu rosyjskich dziennikarzy i skierowanie na nich ognia z moździerzy. W trakcie dochodzenia i analizy nagrań telewizyjnych według ekspertów, dziennikarze nie mieli na sobie odpowiednich kamizelek. Bilingi rozmów nie wykazały, że Sawczenko wykonywała telefon w czasie domniemanego zamachu. Nie było jej też na miejscu zdarzenia, według doniesień w czasie ataku kobieta była już w rebelianckiej niewoli.

http://static.prsa.pl/
http://static.prsa.pl/

Sprawa Nadiji Sawczenko trwała prawie dwa lata. Ciągłe zmiany terminów rozpraw i przeciąganie całego procesu z pewnością było zamierzone i cała sprawa ma charakter czystko polityczny. Sawczenko będąc w areszcie wystartowała w sierpniu 2014 roku do wyborów parlamentarnych. Była główną przedstawicielką partii Batkiwszczyna. Dzień po wyborach przedłużono jej areszt o cztery miesiące. Ukrainka została oficjalnie zarejestrowana jako posłanka do Rady Najwyższej Ukrainy, a od stycznia 2015 roku jako delegat do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

http://i.iplsc.com/
http://i.iplsc.com/

Głosem oskarżonej wobec niesprawiedliwości rosyjskich władz były głodówki. Jedną z nich rozpoczęła w grudniu ubiegłego roku i prowadziła ją aż do ogłoszenia wyroku. Na początku marca głodówka została zaostrzona i Sawczenko odmawiała spożywania płynów. W napisanym i opublikowanym przez media liście napisała, że prędzej czy później wróci do Ukrainy, żywa lub martwa. Oświadcza również, że ten rodzaj protestu będzie stosować również po ogłoszeniu wyroku, aż do samej śmierci. Od grudnia stan zdrowia Nadiji zmienił się diametralnie. W przeciągu dwóch miesięcy schudła ponad 15 kg. W trakcie głodówki przyjmowała jedynie herbatę, wodę i kroplówkę z glukozą.

http://bi.gazeta.pl/
http://bi.gazeta.pl/

Świat nie jest obojętny na polityczne gierki Rosjan. Za ukraińską lotnik wstawiło się pięćdziesięciu eurodeputowanych, którzy w liście do szefowej dyplomacji UE postulowali o nowe sankcje wobec Rosji. Bezsprzecznie uznali kobietę za uprowadzoną i bezprawnie przetrzymywaną w rosyjskim więzieniu. Dwuletnie nielegalne przetrzymywanie traktowano, jako bezprawny akt. Europosłowie zaapelowali o natychmiastowe uwolnienie kobiety. Solidarny okazał się również polski sejm, który wraz z początkiem marca ogłosił uchwałę w sprawie niezwłocznego uwolnienia Ukrainki. Cały proces został uznany jako przykład łamania praw człowieka. Po przez uchwałę polscy posłowie pokazali swoją solidarność. Wielu z nich w trakcie trwania posiedzenia sejmowego trzymało zdjęcia więzionej Nadiji Sawczenko.

http://static.prsa.pl/
http://static.prsa.pl/

23 lata rosyjskich łagrów i 100 tysięcy rubli, takiego wymiaru kary żądał rosyjski prokurator. Pilotka nie przyznała się do żadnych z zarzuconych jej czynów. Adwokaci mają wiele dowodów na niewinność kobiety. Rosyjscy śledczy odrzucają jednak wszelkie wyjaśnienia i dowody.

http://r-scale-1a.dcs.redcdn.pl/
http://r-scale-1a.dcs.redcdn.pl/

Posiedzenie sądowe rozpoczęło się poniedziałek i trwało łącznie osiem godzin. W ciągu całego dnia sędzia zdążył jedynie przedstawić akta i dokumenty, które były zawarte w tej sprawie. Sam wyrok został przeniesiony na następny dzień. W ciągu trwania całego posiedzenia Nadija Sawczenko musiała wysłuchać treści wszystkich akt w pozycji stojącej. Wyczerpana po wielu miesięcznej głodówce spędziła cały dzień w metalowej konstrukcji przypominającej klatkę, umieszczonej na końcu sali sądowej. Posiedzenie zostało wznowione następnego dnia o godzinie 10 rano.

Ostatecznie sąd orzekł 22 lata pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 30 tysięcy rubli. Nie pomogły apele i uchwały ze strony krajów europejskich. Podczas posiedzenia zostały doręczane kolejne pisma o niewiadomej treści. Alibi i dowody na niewinność pilotki zostały odrzucone. Ukraińscy adwokaci mówią o możliwości odwołania się od bezprawnego wyroku sądu. Sama Sawczenko jednak nie zamierza się odwoływać. Prawnicy wierzą, że nadal istnieje możliwość dokonania wymiany ukraińskiej pilotki w zamian za rosyjskich więźniów przetrzymywanych na Ukrainie. Sprawa Nadii Sawczenko nie jest do końca przesądzona, do uprawomocnienia wyroku nadal pozostało kilka dni.

http://external.polskieradio.pl/
http://external.polskieradio.pl/

The following two tabs change content below.