Pokaż mi swoją dzielnicę, a powiem Ci, kim jesteś

12295735_1092190760826333_1656497450_o„Podwórka tematyczne” to próba ukazania, jak za pomocą prostych elementów można przekształcić nieatrakcyjną przestrzeń publiczną w okolicę przyjazną dla mieszkańców, która da im powód do dumy. Przekonajcie się sami!

„Podwórka tematyczne” to projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin 2015. W głosowaniu to właśnie mieszkańcy zadecydowali o przekazaniu funduszy na to przedsięwzięcie. Potrzeba poprawy wizerunku dzielnicy, która wiąże się z wieloma negatywnymi stereotypami przezwyciężyła. – Mieszkam tutaj od urodzenia, dzielnica jest bardzo ładna, ale niektóre miejsca odstraszają – wyjaśnia koordynatorka projektu Karolina Koguciuk. Głównym celem projektu nie jest tylko upiększenie miejsc, ale przede wszystkim stworzenie zintegrowanej społeczności.

– Inicjatywa zakłada odczarowanie sześciu podwórek na dzielnicy Dziesiąta, które za sprawą kilkumiesięcznej twórczej pracy mieszkańców i koordynatorów staną się atrakcyjną przestrzenią, otwartą na realizację działań sąsiedzkich – mówi Bogusław Byrski, jeden z animatorów projektu, który współpracuje z takimi postaciami jak: Anna Poterucha-Radomska, Maciej Knap oraz Konrad Biel.

Przygnębiająca szarość, niewykorzystana przestrzeń, wulgarne graffiti, obdrapane ściany. To wizerunek jednej z dzielnic Lublina. Kiedy organizatorzy pierwszy raz pojawili się na podwórkach budzili skrajne emocje: „Co oni tutaj robią?”, ,,Dlaczego mieszają się w nasze życie”?, „Komuś na nas zależy!”. Przed animatorami pierwsze wyzwanie – poprawa wymiaru estetycznego podwórek. Aby tego dokonać należało nawiązać wspólny język z mieszkańcami.  Dzięki żywym dyskusjom i licznym spotkaniom sąsiadów z projektantką przestrzeni przy ulicy Kunickiego na PKP – Pauliną Zarębską-Denysiuk – udało się wypracować wspólne potrzeby.

Rośliny czekają w doniczkach. Jedna puszka zielonej farby zmienia oblicze szarych kamienic. Kilka uderzeń młotkiem, zaangażowanie mieszkańców i udaje się odrestaurować zniszczone budynki. Wykorzystując potencjał mieszkańców oraz ukryte piękno miejsc pomysłodawcy zmieniają brzydkie podwórka w takie, które stają się wizytówką dzielnicy i miasta.

12281993_1092190800826329_272231137_o
fot. Bogusław Byrski

Wspólna kultura, przestrzeń oraz tożsamość – to elementy charakteryzujące społeczeństwo. Gdy czynnikiem łączącym jest tylko wspólne terytorium więzi sąsiedzkie zanikają, a wraz z nimi takie wartości jak przyjaźń, czy solidarność. Czy uda się temu zapobiec? Czy uda się przezwyciężyć ludzką obojętność, bierność i anonimowość? Dbają o to eksperci projektu, czyli Jacek Gralczyk, Wacław Idziak oraz Marek Sztark.

„Przez żołądek do serca” – najlepszą metodą na porozumienie i zbudowanie więzi jest przygotowanie wspólnego posiłku. Jednym z działań, które podejmują organizatorzy są grille sąsiedzkie. Przepyszne przekąski, wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary, wyjście ze swoich czterech ścian i rozmowa są kluczem do sukcesu. Bezosobowa przestrzeń, dzięki pracy animatorów, owocuje stworzeniem sąsiedzkiej atmosfery.

Dzielnica Dziesiąta staje się muzyczną sceną z prawdziwego zdarzenia. Drewniany podest został wykonany przez mieszkańców z szacunku do artystów, którzy przyjeżdżają ich odwiedzać. Cykliczne koncerty stworzyły okazję do wyrażania swoich uczuć za pomocą dźwięków. Duet Karoliny Hordyjewicz i Marcina Króla zaprezentował muzykę żydowską. Pokazał mieszkańcom odmienną kulturę, zwracając uwagę na problem tolerancji. ,,Pod dachami Paryża” to koncert, który zabrał publiczność w podróż ulicami stolicy Francji. Pokazał, że to ludzie kształtują swoją małą ojczyznę, dzięki pozytywnemu nastawieniu i wsparciu kultury.

Dla dzieci organizowane są warsztaty plastyczne, muzyczne lub sportowe, które rozwijają ich umiejętności. Małe dzieła sztuki młodzież może tworzyć białą kredą w formie graffiti na specjalnej, czarnej ścianie. Czytanie bajek najmłodszym, czy pokazy puszczenia latawców to aktywności, które zabierają dzieci w świat marzeń i ukazują, że ciężką pracą możemy dążyć do ich realizacji.

12290491_1092190807492995_1077246415_o
fot. Bogusław Byrski

Wytrwałość, cierpliwość i ciężka praca mieszkańców i animatorów umożliwiają integrację i wykorzystanie potencjałów drzemiących w ludziach i miejscach. Wraz ze zmianą zewnętrzną podwórek zmienia się postrzeganie dzielnicy przez mieszkańców, którzy aktywnie uczestniczą w pracach remontowych, czy zajęciach kulturowych.

Prace przy podwórkach rozpoczęły się w maju tego roku. Początkowa inicjatywa organizatorów przekształciła się w inicjatywę mieszkańców. Teraz to oni wcielają w życie swoje pomysły z pomocą animatorów. Co wymyślą, by zaprezentować swoją społeczność? Przekonamy się już wkrótce, odwiedzając ich dzielnicę.

The following two tabs change content below.
Klaudia Ceglarz

Klaudia Ceglarz

Mam na imię Klaudia. Uwielbiam muzykę na żywo. Szczególnie bliskie są mi dźwięki reggae. Można powiedzieć, że mam własną trasę koncertową z moimi przyjaciółmi. Nie, nie mamy zespołu. Podróżujemy po całej Polsce za koncertami zespołów, których słuchamy. Dlatego bliskie są mi wydarzenia kulturalne oraz sposoby na tanie podróżowanie. Jestem uśmiechniętą pesymistką. Lubię sobie ponarzekać, ale szybko wracam do rzeczywistości i dostrzegam pozytywne odcienie danej sytuacji. Piszę o wszystkim, co sprawia mi przyjemność, a tym samym wywołuje uśmiech na twarzach czytelników.
Klaudia Ceglarz

Ostatnie wpisy Klaudia Ceglarz (zobacz wszystkie)