Podziel się jadłem, czyli o otwarciu pierwszej jadłodzielni w Lublinie

„Masz nadmiar – przynieś, masz ochotę na coś do jedzenia – częstuj się!”

 

 

Z pozoru przygnębiający, gdyż chłodny i pochmurny piątek 14-ego grudnia to dzień wielkiej radości, którą niesie za sobą otwarcie pierwszej w Lublinie jadłodzielni. Odtąd Targowisko nr 1 przy Dworcu PKS stanie się miejscem, gdzie nie tylko możemy zrobić zakupy, ale także nabyć lub ofiarować jedzenie, po prostu – podzielić się nim. Jadłodzielnia mieszcząca się pomiędzy sklepem Nova a LSS Społem Lux to samoobsługowe miejsce, w którym każdy może zarówno oddać żywność, której nie potrzebuje, jak i poczęstować się, czy też zabrać ze sobą coś, na co ma ochotę. Kluczowe jest tu słowo „każdy”. Nie jest to inicjatywa skierowana tylko dla osób potrzebujących. Ma ona na celu przede wszystkim stworzenie pewnego rodzaju wspólnoty pomiędzy mieszkańcami Lublina, dzielącymi się pokarmem. Ma uświadamiać społeczeństwo o problemie marnowania żywności, a przede wszystkim realnie wpływać na to, ile jedzenia marnuje się w naszym mieście.

Jadłodzielnia działa w dni robocze od 8:00 do 17:00, czyli w godzinach pracy targu. Przyniesienie jedzenia, podczas gdy targ będzie nieczynny, nie stanowi problemu. W takiej sytuacji można pozostawić je u osób chroniących miejsce. To, czym od dziś można się podzielić to oryginalne zapakowane, bez śladów otwarcia produkty w terminie przydatności do spożycia, takie jak: pieczywo, warzywa i owoce, nabiał, produkty suche (np. kasza czy ryż), konserwy, jedzenie w słoikach. Nie ma przeszkód, by przygotować także wyroby własne, jak dania gotowe, ciasta czy zupy. W takim wypadku należy pamiętać, by starannie je zapakować oraz nakleić opis potrawy i datę przygotowania. Należy mieć na uwadze, by nie zostawiać produktów z oznakami popsucia, takich, które przekroczyły termin przydatności do spożycia, surowego mięsa czy ryb, wyrobów zawierających surowe jaja lub niepasteryzowane mleko. Możliwy jest również angaż w działalność w ramach wolontariatu. Więcej informacji o inicjatywie uzyskać można poprzez facebookową stronę „Jadłodzielnia Lublin”.

Realizacja pomysłu, który zrodził się w głowach 5 kreatywnych osób to krok, który daje początek walce z globalnym problemem, jakim jest marnowanie żywności. Eksperci Federacji Polskich Banków Żywności przypominają, że co roku mieszkańcy Unii Europejskiej wyrzucają około 90 mln ton żywności, w samej Polsce – 9 mln ton. Nasz kraj znajduje się na piątej pozycji państw marnujących jedzenie, a u statystycznego Polaka 235 kg żywności rocznie ląduje w koszu. Jest to okropna sytuacja, z której wyjście rozpoczyna się od zmiany świadomości oraz wdrażania małych kroków, właśnie takich, jak codzienne uczestnictwo w dzieleniu się jedzeniem na Targowisku. Pomysłodawcy, a jednocześnie realizatorzy projektu podkreślają, iż otwarcie jadłodzielni to dopiero początek, planują rozwinąć działalność dążąc do powstania takich miejsc na każdym lubelskim osiedlu.

The following two tabs change content below.
Avatar

Dominika Tworek

Czarny humor. Biała rasa. Chaos poszukujący porządku.