PL&UA. Czym była współpraca studentów z dwóch państw?

W ramach współpracy Polsko-Ukraińskiej studenci z obydwu państw odbyli projekt zwiększający kompetencje w dziedzinie dziennikarstwa. Podczas tygodniowego pobytu w Ostrogu, ci pierwsi, dowiedzieli się, jak działają media na Ukrainie. Jak się okazało bycie dziennikarzem wygląda inaczej w Polsce i za wschodnią granicą.

Studenci działający w Coś Nowego oraz Passion TV swoją wymianę odbyli w Ostrogu – niewielkim mieście, w którym został założony najstarszy wschodni uniwersytet. Mieli okazję dokładnie obejrzeć Narodowy Uniwersytet „Akademia Ostrogska” od środka. Zwiedzanie zapoczątkowała krótka historia miasta oraz uniwersytetu. Kolejnym punktem zwiedzania były podziemia, w których znajdowały się mogiły ważnych dla uniwersytetu osób. Ludzi, którzy przyczynili się do jego powstania i  rozwoju.

Ponadto nasi dziennikarze obejrzeli kaplicę, w której odbywają się zarówno msze katolickie, jak i prawosławne. Nie zabrakło również zwiedzania biblioteki, z ogromną kopułką, na której sklepieniu namalowane było niebo wraz z uczonymi, a także prezentacji biblii Ostrogskiej.

-W 1581 roku na naszym uniwersytecie została wydrukowana biblia Ostrogska – mówi przewodnik po Akademii. – Nowy oraz Stary Testament zostały spisane w języku cerkiewnosłowiańskim i stanowiły fundament do powstania innych biblii w języku słowiańskim, w tym po Ukraińsku, Rosyjsku. Nasza biblia była tym, co łączyło ludzi.

Ostatni dzień wymiany studenckiej – Nie ma granic między nami. <– Zobacz, jak wyglądało spotkanie integracyjne Ukraińskich studentów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Wymiana studencka zapewniła również wgląd w lokalne media. Jak się okazało telewizja i radio na Ukrainie nie działa tak samo, jak w Polsce. Telewizja RivneUA, którą odwiedzili, nadaje swoje programy tylko przez trzy godziny w ciągu dnia. Transmisja nie jest częsta, jednak wspólnym elementem okazały się śniadaniowe oraz informacyjne programy.

Ukoronowaniem współpracy młodych dziennikarzy było spotkanie integracyjne. Studenci Akademii Ostrogskiej zaprezentowali krótki film promujący szkołę, a także przybliżyli osiągnięcia, dzięki których uniwersytet został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.

– Pierwszy rekord naszej uczelni został wpisany do księgi Guinnessa w 2011 roku – tłumaczy jedna ze studentek. –  Ustanowienie rekordu polegało na wpisywaniu na kartki ulubionych części piosenek w języku ukraińskim, a następnie sklejeniu ich w jedną kartkę. Ostatecznie składała się ona z czterech tysięcy różnych kartek, a łączna długość łańcucha to 1155 metrów. Kolejny rekord padł w 2014 roku i polegał na zbiorowym czytaniu wierszy Tarasa Szewczenki. Maraton poetycki z okazji 200-lecia urodzin artysty trwał 456 godzin ciągiem. Trzy tysiące uczestników czytało 11 tysięcy 250 wierszy.

Narodowy Uniwersytet „Akademia Ostrogska” do Księgi rekordów Guinnessa została wpisana łącznie 7 razy.

Spotkanie zakończył wokalny występ dwojga ukraińskich studentów, czynnie działających w akademickim chórze. Nie zabrakło również prezentów dla organizatorów wymiany, wspólnych zdjęć oraz miłych pożegnalnych słów.

 

The following two tabs change content below.
Klaudia Szczerbakowska

Klaudia Szczerbakowska

Studentka, dziennikarka, pisarka. Założycielka profilu natura_o_poranku na instagramie i bloga o tym samym tytule. Astrologia, natura i pozytywne myślenie.
Klaudia Szczerbakowska

Ostatnie wpisy Klaudia Szczerbakowska (zobacz wszystkie)