Pamięć mięśniowa

hqdefaultDo wakacji zostały już tylko dwa miesiące i myślisz, że nie masz już szans na piękną figurę tego lata? Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz. Ten tekst Ci to udowodni. Pamięć mięśniowa? Co to jest? Teoretycznie rzecz biorąc nasze mięśnie same nie mogą myśleć, przecież to tylko fragment naszego ciała, prawda? Dlaczego więc mają pamiętać różne rzeczy?

Pamiętasz jak jeszcze w szkole podstawowej mogłaś bez problemu nauczyć się na pamięć wiersza, powiedzmy na za 3 dni? Potem przy całej klasie recytowałaś go z dumą. A gdybyś teraz miała przyswoić taką samą długość materiału w tak krótkim czasie, myślisz, że by Ci się udało? Zakładam, że zajęłoby Ci to trochę więcej czasu.

abs_and_body_ball

Tak samo jest z mięśniami. Wraz z wiekiem tracimy zdolność do ich budowania. Pewnie zauważyłaś, że jeszcze kilka lat temu łatwiej przychodziło Ci osiągnięcie zamierzonych rezultatów niż teraz. Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, dlaczego aby opanować wszystkie baletowe pozycje, najlepiej zacząć pracę nad swoim ciałem jeszcze w wieku dziecięcym? Wtedy różnego rodzaju ćwiczenia przychodzą nam o wiele łatwiej, gdyż zdolność do budowania mięśni jest jeszcze na wysokim poziomie. Niestety tracimy ją z wiekiem. Jest jednak na to rada.

Pamięć-1

Dzięki temu, że regularnie ćwiczymy, budujemy pamięć mięśniową. Oczywiście ta pamięć jest umiejscowiona w naszym mózgu, który kieruje całym naszym ciałem. Często, gdy wracamy do jakiejś czynności po długim czasie mówimy, że „to jest jak jazda na rowerze, tego się nie zapomina.” I to stwierdzenie ułatwia całą sprawę. Gdyby nie pamięć, musielibyśmy uczyć się każdej czynności od nowa każdego dnia. Wstając rano musiałabyś się znowu nauczyć chodzić, siedzieć, używać sztućców itd. Dzięki pamięci mamy te wszystkie czynności zakodowane w naszym mózgu i to samo dotyczy mięśni. Wykonując kilka razy jakieś ćwiczenia, uczymy się jak je wykonywać. Nasz mózg to zapamiętuje, ale zapamiętuje również poziom, który osiągnęliśmy.

articles_0a07d9296af836c23b34f3d9a9892c96_article_day

Dzięki temu nawet po dłuższej przerwie łatwo wrócimy do formy. Normalną rzeczą jest to, że od razu nie wykonamy tych samych ćwiczeń z takimi rezultatami jak wcześniej, ale przypomnienie to zajmie nam o wiele mniej czasu, niż nauczenie się ich od nowa. Dzięki pamięci mięśniowej, nawet po dłuższym okresie przerwy w ćwiczeniach – nawet do 9 miesięcy ! – całkiem szybko wrócimy do formy. Jeśli więc ostatni raz ćwiczyłaś pod koniec lipca, masz jeszcze szansę na świetne ciało latem! Wystarczy, że wznowisz swoje treningi, a Twoja pamięć mięśniowa o wiele ułatwi Ci zadanie. Pamiętaj, na początku nie wymagaj od swojego ciała super wytrzymałości. Zacznij od regularnych, lżejszych ćwiczeń, a rezultaty Cię zaskoczą. Trzymam za Was kciuki. 🙂

The following two tabs change content below.
Beata Kuczyńska

Beata Kuczyńska

Dziennikarz
Jest młodą kobietą zapatrzoną w kolorowe okładki, a co się za tym wiąże, dążącą do ideału. Jak każda z nas dba o siebie, jest ciekawa świata, dużo czyta i lubi dzielić się swoimi spostrzeżeniami na różne tematy. Oprócz oglądania seriali, uwielbia taniec. Kim będzie za parę lat? Mam nadzieję, że dowiecie się o tym z mediów 😉
Beata Kuczyńska

Ostatnie wpisy Beata Kuczyńska (zobacz wszystkie)