Ostatni dzień wymiany studenckiej. – Nie ma granic między nami

Studenci z Akademii Ostrogskiej odwiedzili Lublin. Realizując program wymiany zobaczyli jak wygląda praca dziennikarzy w Polsce. Dzień przed wyjazdem spotkali się ze studentami, którzy tak, jak i oni w ramach wymiany pojadą na Ukrainę.

Międzynarodowa wymiana studentów po raz kolejny włączyła do współpracy Polskę i Ukrainę. Owocem współpracy był przyjazd studentów z Akademii Ostrogskiej. Podczas swojego pobytu z bliska poznali pracę dziennikarzy w Polsce, odwiedzili studio nagrań, a także uczestniczyli w wykładach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Dzień przed powrotem do domu mieli okazję poznać innych studentów, którzy niebawem przyjadą do Ostroga. Wszyscy spotkali się na konferencji Media- Współpraca- Komunikacja i wymienili swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi dziennikarstwa.

Najpierw zaprezentował się portal Coś Nowego. Zaraz za nimi – Passion TV. Nasi goście mieli okazję zobaczyć jakie inicjatywy podejmowane były w ramach innych wymian międzynarodowych oraz pokrótce, jak wyglądały pobyty studentów dziennikarstwa za granicą.

Kameralny charakter spotkania pozwolił na bliższe poznanie studentów. Każdy pokrótce opowiedział o sobie, o swoich pasjach, a także inicjatywach, jakie podejmuje na swojej uczelni. Nie miał tu znaczenia język. Jak się okazało osoby, które nigdy nie uczyły się ukraińskiego czy polskiego rozumiały się doskonale.

Następnie doktor Wojciech Wciseł przeprowadził krótki wykład na temat komunikacji oraz granic, a raczej ich braku, w przepływie informacji. Wskazał, że ludzie w żaden sposób nie różnią się od siebie, a ograniczenia, jakie sobie stawiają są jedynie w ich głowach.

– Media są ponad granicą i nie muszą czekać 9 godzin na granicy Polsko-Ukraińskiej, aby informacja dotarła do innych – mówi dr Wojciech Wciseł, opiekun Coś Nowego. – Kiedy piszemy do siebie wiadomości, one nie muszą czekać, aż ktoś je sprawdzi. Wysyłane są natychmiast. Media pokonują pewną barierę, która często jest tylko w naszej głowie.

Pobyt studentów z Ukrainy trwał co prawda kilka dni, jednak współpraca i zawarte znajomości pozostaną na długo. Owocem tej wymiany jest rewizyta studentów KUL-u. Na Ukrainę wybiorą się 23 października i z bliska będa mogli zobaczyć pracę zagranicznych mediów.

The following two tabs change content below.
Klaudia Szczerbakowska

Klaudia Szczerbakowska

Studentka, dziennikarka, pisarka. Założycielka profilu natura_o_poranku na instagramie i bloga o tym samym tytule. Astrologia, natura i pozytywne myślenie.

Napisz komentarz