Oscary 2016 – do kogo powędrują statuetki?

W nocy z 28 na 29 lutego odbędzie się najważniejsze wydarzenie filmowe roku. W hollywoodzkim Dolby Theatre już po raz 88 zostaną wręczone Oscary. W tym roku walka o statuetkę jest wyjątkowo wyrównana. Rozpoczynamy więc odliczenie do wyboru najlepszych w świecie kina.

Tegoroczną galę poprowadzi Chris Rock. Już sam jego wybór wywołał wiele kontrowersji. Kiedy w 2005 roku debiutował w roli gospodarza, krytycy nie pozostawili na nim suchej nitki. Sam Rock zapowiada, że nie będzie przebierał w słowach. Swój udział w 88 Gali podsumował następująco: „Jestem tu tylko dlatego, że Ellen nie chciała poprowadzić show”. Czy jego występ pobije historyczne selfie Ellen DeGeneres i kontrowersyjną parodię Birdmana wykonaną przez Neila Patricka Harrisa?

Najlepszy film Oscary 2016

O miano najlepszego filmu 2015 roku ubiega się siedem bardzo dobrych produkcji i Brooklyn. O ile w ubiegłym roku Birdman był zdecydowanym faworytem w tej kategorii, tak teraz wszystkie filmy stoją na równi. Pomimo zróżnicowania tematycznego każdej z produkcji, trudno jednoznacznie zdecydować, która z nich powinna wygrać. Big Short to pomysłowo przedstawiony kryzys finansowy, którego skutki odczuwamy do dziś. Spotlight porusza problem pedofilii w kościele katolickim. Film jest bardzo dobry, ale w tej kategorii znalazł się w dużej mierze przez kontrowersyjny temat przewodni. Pokój znakomicie pokazuje dramat osoby uwięzionej. Dodatkowym plusem filmu są mocne portrety psychologiczne głównych bohaterów. Marsjanin przedstawia te elementy, których zabrakło w Grawitacji. Pojedynek Matta Damona z Marsem jest równie fascynujący jak pojedynek DiCaprio z przyrodą w Zjawie. Obie produkcje są  lekkim faworytem do zdobycia głównej nagrody. Moim zdaniem wygrać powinien jednak Mad Max: Na drodze gniewu, który od początku do końca jest doskonałym obrazem Sci-Fi, a pościg w nim ukazany mógłby trwać dwa razy dłużej i się nie nudzić.

                                           

Najlepszy aktor pierwszoplanowy Oscary 2016

W walce o Oscara za najlepszego aktora pierwszoplanowego liczą się przede wszystkim Leonardo DiCaprio i Matt Damon. Wszystko zależy od tego, który z nich według Akademii był w swojej roli bardziej przekonywujący i więcej dla niej wycierpiał. Czy Leonardo, który podczas kręcenia filmu walczył z olbrzymim mrozem, czy Damon, który podczas kręcenia cały czas był ubrany w wielokilogramowy strój astronauty? O ile w 2014 roku DiCaprio bezwzględnie zasłużył na Oscara za rolę w Wilku z Wall Street, o tyle w tym roku co do jego zwycięstwa mam mieszane uczucia. Jeśli dostanie statuetkę to głównie dlatego, aby uciąć internetowe plotki.

12769437_1136794023037286_841221561_n

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa Oscary 2016

Najlepszą aktorką pierwszoplanową 2015 roku powinna zostać Brie Larson, która doceniana jest na wielu festiwalach za rolę w Pokoju. Jej postać wykreowana jest w sposób perfekcyjny. Oglądając ją na ekranie można poczuć faktyczne cierpienie bohaterki. Tegorocznymi faworytkami są jednak Cate Blanchett i Jennifer Lawrence. Żadna z nich nie była natomiast nawet w połowie tak przekonująca w swojej roli jak Brie Larson.

Najlepszy aktor drugoplanowy Oscary 2016

Jeśli chodzi o najlepszego aktora drugoplanowego, mamy do czynienia z rodzącą się tradycją. Drugi rok z rzędu, z nieznanych mi przyczyn, nominowany został Mark Ruffalo. Z pozostałych kandydatów do statuetki Oscara ma szansę zdobyć Mark Rylance. W Moście szpiegów był perfekcyjny, chociaż nie do końca przykuł moją uwagę. Podobnie było z Christianem Balem w Big Short. Tak naprawdę faworytem do nagrody jest Tom Hardy, który w mało wybitnej Zjawie stworzył naprawdę zapadającą w pamięć postać. Podobnie uczynił Sylvester Stallone w siódmej części Rocky’ego. Oscara powinien dostać właśnie on, zwłaszcza dlatego, żeby uhonorować całą serię o bokserze z Filadelfii.

Najlepsza aktorka drugoplanowa Oscary 2016

Walka o statuetkę w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa jest bardzo wyrównana. Dla mnie najlepsza była Jennifer Jason Leigh w Nienawistnej ósemce. Postać przez nią grana mocno wyróżnia się na tle znakomitej męskiej obsady filmu Quentina Tarantino. Warta wyróżnienia jest również Alicia Vikander, która w Dziewczynie z portretu przyćmiła Eddiego Redmayne’a.

Najlepszy reżyser Oscary 2016

W tym roku na pewno Oscara nie powinien dostać Inarritu. W Zjawie jest bardzo dobra gra aktorska, są świetne zdjęcia, ale scenariusz i reżyseria w konfrontacji z ubiegłorocznym Birdmanem pozostawia wiele do życzenia. Myślę, że największy kunszt pokazał Adam McKay, który w bardzo przystępny i pomysłowy sposób przedstawił jak wyglądał kryzys ekonomiczny ostatnich lat.

To tylko najważniejsze typy spośród 24 kategorii. Warto jeszcze wspomnieć o doskonałym długometrażowym filmie animowanym W głowie się nie mieści. Absolutnie zasługuje on na Oscara. Swoim przekazem nawiązuje do Odlotu z 2009 roku. Mimo, że opowiada inną historię, morał jaki niesie za sobą jest ponadczasowy i skierowany zarówno do dzieci jak i do dorosłych.

Jeśli chodzi o kategorie techniczne zwycięzcami będą: Gwiezdne wojny, Gwiezdne wojny, Gwiezdne wojny… Skoro najbardziej kasowa produkcja tego roku nie trafiła do głównych kategorii, musi odbić to sobie zgarniając pozostałe statuetki.

                                          

Istotną rolę w filmie odgrywa muzyka. Chociaż niestety coraz częściej piosenki tytułowe przestają nam się kojarzyć z filmami, w tym roku o nagrodę za najlepszą piosenkę walczy m.in. Lady Gaga, Sam Smith i The Weeknd. Posłuchajcie, który utwór podoba Wam się najbardziej:

Kto będzie największym przegranym, a kto największym wygranym Oscarów 2016? Tryumfatorem ma szansę zostać Pokój, gorycz porażki natomiast może odczuć Zjawa, która tak naprawdę w każdej kategorii ma godnych sobie rywali. Jej los może podzielić Mad Max: Na drodze gniewu. Jeśli powtórzy swój „wyczyn” ze Złotych Globów, nie wygra żadnej statuetki spośród dziesięciu, na które ma szansę.

Pełna lista nominowanych:

12765802_1136794046370617_1494229213_o

The following two tabs change content below.