Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”

P103018714 kwietnia bieżącego roku minęło 1050 lat od chwili, gdy za przyczyną władcy Mieszka I na ziemi polskiej stanął symbol chrześciaństwa. Rocznica ta ma w historii Polski znaczenie niewątpliwie głębokie i istotne. Z tego względu kompozytor Robert Grudzień skomponował Oratorium pt. „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”, którego uroczysta premiera miała miejsce w kościele papieskim pw. Świętej Rodziny w Lublinie.

Główny kompozytor w dniu swoich imienin po raz pierwszy zaprezentował wyjątkowo szerokiej publiczności rozbudowany utwór instrumentalno-chóralny. W sekcji instrumentalnej, obok organów i fortepianu, znalazł się kontrabas, akordeon, saksofon oraz klarnet. Za oprawę chóru byli odpowiedzialni uczniowie Gimnazjum nr 11 im. porucznika marynarki Mariana Tadeusza Mokrskiego. Największą rolę pełniło trio solistów w osobach: Kingii Nadłonek (wokal), Marcina Obuchowskiego (tenor) i Tomasza Mazura (bas). Znamienitą postacią, jaka pojawiła się na premierze Oratorium była aktorka Anna Seniuk – profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, która między muzycznymi częściami utworu przypomniała teksty wybitnych Polaków, m.in. fragmenty homilii św. Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku.

Odtwórczyni roli Magdy Karwowskiej z serialu „Czterdziestolatek” wyznała po zakończeniu: Bardzo się cieszę, że Lublin o mnie nie zapomniał. Miałam wielki zaszczyt uczestniczyć w tym koncercie i wielką przyjemność spotkać się z nowymi tekstami, gdyż w swoim repertuarze mam sporo staropolszczyzny – „Bogurodzicę” i pierwsze modlitwy napisane w języku polskim. Cieszę się ze styczności z tą literaturą. To wielkie wyzwanie dla aktora, by przekaz był zrozumiały dla słuchacza.1

Swój przeogromny zachwyt wyraził również gospodarz miejsca premiery, ksiądz prałat Tadeusz Pajurek – prezes Centrum Jana Pawła II w Lublinie: Jestem wdzięczny Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”, które z Centrum Jana Pawła II w parafii pw. Świętej Rodziny zorganizowało to wspaniałe wydarzenie. Wszyscy uświadomiliśmy sobie, jak wielkim Darem dla nas jest Chrzest. Historia opisana poezją i muzyką zapadła bardzo głęboko. Występ wielu osób, które przybyły jako przedstawiciele miasta, województwa czy Urzędu Marszałkowskiego był znakiem, że jesteśmy Wspólnotą, która ponad podziałami spotkała się, aby dziękować Bogu za ten Dar dla naszego Narodu, Kościoła i Państwa.

Wśród zgromadzonej publiczności byli przedstawiciele władz miasta – prezydent Krzysztof Żuk czy Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili także Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński – biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej oraz pierwszy proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny ksiądz Ryszard Jurak.

Zapowiedź Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!” z udziałem Roberta Grudnia w Filharmonii Lubelskiej / zdjęcia i montaż – Michał Abramek

The following two tabs change content below.
Michał Abramek

Michał Abramek

Pochodzący z prowincjonalnego miasta w województwie lubelskim student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel Agencji Reporterskiej "PassionTV" oraz kanału "Bez Cenzury". Preferuje zamiłowanie do starej, dobrej muzyki, jaka bawiła starsze pokolenia, zapalony fan rocka progresywnego, hard rocka i muzyki awangardowej bez ustanku poszukujący nowych, ciekawych brzmień.

Napisz komentarz