Olej palmowy – zbrodnia przeciwko środowisku

Ze względu na swoją wydajność i niską cenę olej palmowy znajduje się w większości produktów spożywczych. Jednak jego cena nie odzwierciedla całości kosztów, które ponosi środowisko.

Paradoksalnie o wiele tańsze jest sprowadzanie oleju palmowego z Azji, niż uprawa roślin oleistych w Polsce. Wpływają na to między innymi koszta ziemi, pracy oraz swoboda w używaniu środków chemicznych, co przyczynia się do większej ilości plonów za mniejszą cenę. Celowe wypalanie terenów pod ziemie uprawne przyczynia się do jednych z największych katastrof ekologicznych naszego stulecia. Naukowcy uniwersytetów Columbia i Harvard oszacowali, że pyły i zanieczyszczenia spowodowane pożarami w Indonezji, doprowadziły do choroby i śmierci nawet 100 tys. osób. Stosowane pestycydy przyczyniają się także do zanieczyszczeń wód i gleb, co powoduje zmniejszenie się zasobów, które stanowią pożywienie dla tamtejszych ludzi.

25 – taka ilość orangutanów ginie każdego dnia, aby do naszych sklepów mogły trafić słynne ciastka OREO.

Ekosystemy lasów deszczowych są jednymi z najbardziej zróżnicowanych gatunkowo, jednak ze względu na przekształcenie ich sporych części pod uprawy palm, znacząco zmniejszyła się ilość tamtejszych zwierząt. Obecnie zagrożone wyginięciem są między innymi orangutany, słonie indyjskie, pantery oraz tygrysy.

Cena jaką przychodzi nam płacić za drobne przyjemności to między innymi utrata wielu gatunków zwierząt, lasów, zanieczyszczenia środowiska oraz zmiany klimatyczne.

 

Szkodliwość dla zdrowia

Naturalny olej posiada wiele witamin, jednak ze względów ekonomicznych jest on często utwardzany, co niestety usuwa drogocenne substancje oraz tworzy niebezpieczne tłuszcze. Przetworzony olej przyczynia się do wzrostu masy ciała oraz zwiększenia ilości cholesterolu. Doprowadzić może także do cukrzycy oraz nowotworu.

Wiele zakładów używa oleju palmowego z certyfikowanych upraw, bądź kompletnie pozbywa się go ze składu. Niestety, wiele firm kierując się oszczędnością, wciąż niezaprzestaje jego używania. Sprawdzenie składu produktu to tylko 10 sekund. 10 sekund warte czyjeś życie.

 

Reklama Greenpeace:

The following two tabs change content below.