OFMA czyli o „Coś Nowego” w Warszawie

20151106_182526Warszawa, Stadion Narodowy i redakcja „Coś Nowego” na dwudniowym Ogólnopolskim Forum Mediów Akademickich. Konferencje, warsztaty, spotkania z dziennikarzami, wykładowcami i studentami. Wszystko to wzbogaciło naszą wiedzę, poszerzyło horyzonty i utwierdziło w tym, że dziennikarz ma powierzoną MISJĘ DO SPEŁNIENIA.

Forum wystartowało w piątkowe popołudnie, 6 listopada, w sali konferencyjnej Stadionu Narodowego. Panel dyskusyjny dotyczył przyszłości mediów akademickich oraz budowania świadomości ekonomicznej młodych ludzi przez uczelnie, media i biznes. Te poszczególne sektory reprezentowali: prof. Politechniki Wrocławskiej Krzysztof 12195928_10153163845616570_7644220977268752822_nOpieliński, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz i redaktor Grzegorz Miecugow. W ciekawy sposób przedstawili swoje spojrzenie na media akademickie, a co najważniejsze potrafili dyskutować, szanując zarówno siebie jak i nas – odbiorców. Grzegorz Miecugow rzucił ciekawe światło na media studenckie jako te, które w odróżnieniu od komercyjnych spełniają misję przekazywania treści, nie tworzą dla pieniędzy, słupków oglądalności, czy poczytności, ale tworzą dla pokazania czegoś. Profesor Opieliński podkreślił, że uczelnie mają za zadanie przede wszystkim przygotować do myślenia, niekoniecznie do zawodu, bo jego na dynamicznym rynku pracy może za chwilę nie być. Krzysztof Pietraszkiewicz optymistycznie zwrócił się do nas jako ludzi z pasją, którzy robią coś więcej. Zaznaczył, że mamy ogromną siłę sprawczą, bo docieramy do elit, a jednym z naszych zadań jest pokazywanie ludzi utalentowanych w mediach. Hasło, żeby marzyć i te marzenia realizować, zakończyło debatę i tym samym pierwszy dzień forum.

Drugi dzień w auli Polskiej Akademii Nauk rozpoczął się warsztatami reportażu, które przeprowadzili twórcy tego gatunku Jacek Hugo–Bader i Wojciech Górecki. Odsłonili przed nami kulisy swej pracy i chyba każdy doszedł do wniosku, że bycie reporterem to trudne zadanie, ale zarazem jest niesamowitą okazją kontaktu z drugim człowiekiem, wkroczeniem w głąb innej kultury. Usłyszeliśmy wiele cennych rad potwierdzonych doświadczeniem. Reporterzy w niesamowity sposób przekazali nam to, co sami wiedzą i robią na co dzień. To spotkanie przybliżyło nam idee reportażu także w perspektywie tego, że tegoroczna Literacka Nagroda Nobla trafiła w ręce rosyjskiej autorki tego gatunku.

12226926_10153165125051570_2917314109216282693_nKomentarz sportowy przybliżył nam Marcin Rosłoń – dziennikarz Canal Plus Sport. Opowiadał nam z ogromną pasją o swojej pracy i tym, czym zajmuje się poza nią, czyli o rodzinie, bieganiu i pisaniu opowiadań dla dzieci. Poza cennymi wskazówkami dotyczącymi komentowania meczów, swoim zachowaniem, podejściem do pracy, po prostu samym sobą dał przykład tego, że robienie kariery dziennikarza idzie w parze z byciem sobą.

Media w wieku digital to konferencja dotycząca przyszłości prasy drukowanej w świecie wydań elektronicznych. Dyskusja nad statystykami sprzedaży, zarówno kioskowej, jak i tej internetowej, dała nam obraz przyszłości mediów.

Manipulacja w mediach była konferencją kończącą forum. Dr Anna Przybylska z Uniwersytetu Warszawskiego zwróciła naszą uwagę na rozmywające się coraz bardziej granice atrakcyjności i rzetelności informacji, a także na prawdę racjonalną i prawdę emocjonalną. Taka manipulacja w mediach elektronicznych to tzw. Infotainment, gdzie przekaz informacji wypierany jest przez rozrywkę. Mogliśmy przyjrzeć się tytułom lub okładkom gazet, które jedynie swoją chwytliwością zyskują odbiorców.

Forum było wydarzeniem, które poza zdobytą wiedzą pozwoliło nam poznać wiele ciekawych osób, mających do czynienia z mediami na co dzień, przez co ich przekaz był dla nas bardzo wartościowy. Teraz pozostaje tylko to wszystko zastosować w praktyce, czyli w swojej pracy nad artykułami. Dziennikarstwo to misja, a jej wypełnianie to zadanie dla dziennikarza, który poprzez kontakt z odbiorcą wpływa na to, jak odbiera on świat. Takie wydarzenie przypomina nam o tej odpowiedzialności za społeczeństwo i dlatego warto było tam być.

The following two tabs change content below.
Ewelina Pomichowska

Ewelina Pomichowska

Jestem studentką dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zainteresowań mam wiele i żadnych nie potrafię konkretnie wymienić. Lubię pisać, gotować, uśmiechać się i pomagać innym. Patrzę na świat przez "różowe okulary" i takim staram się go czynić wokół siebie 🙂
Ewelina Pomichowska

Ostatnie wpisy Ewelina Pomichowska (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz