Noe, czy aby na pewno znasz tę historię ?

7594275.328 marca w Polsce miała miejsce premiera najnowszego filmu Darrena Aronofsky’ego. Dziś możemy go podziwiać na DVD oraz Blu-ray. Twórca takich dzieł jak „Requiem dla snu”, czy „Czarny łabędź” pokwapił się na opowiedzenie w innowacyjny sposób jednej z biblijnych historii. Dramat fantastyczny „Noe: Wybrany przez Boga” to historia każdego z nas. Dylematy, jakie podejmujemy w naszym życiu w zasadzie nie różnią się od tych podejmowanych wieki temu. Co więcej film stawia bardzo ważne pytanie: do czego człowiek jest zdolny i czym powinien kierować się w życiu?

kain„Noe: wybrany przez Boga” to powierzchownie biblijna opowieść o potomku Seta, wnuku pierwszych grzeszników. Bóg wybrał go, aby ocalił to, co niewinne, kiedy nastanie „oczyszczenie z win”, wielki potop. Reżyser idzie jednak o krok do przodu. Proponuje widzowi trochę więcej niż znamy z opowieści. Zrezygnował z przejaskrawionego, wyidealizowanego mitu. Pokazuje prawdziwego człowieka, który walczy sam ze sobą, jest zagubiony w ogromie boskiego stworzenia. Każda postać prezentuje inne wartości. Ciekawe jest to, czym każdy z nich kieruje się przy podejmowaniu decyzji. Czy tak oddana Bogu rodzina kieruje się jedynie miłością do Jego samego? A może każdy z nas jest w głębi siebie egoistą, który za wszelka cenę chce uratować siebie? Odbiorca podążając krok za krokiem wraz z bohaterami, zagłębia się nie tylko w tę jedną historię. Wchodzi również w głąb samego siebie. Zastanawia się, z kim może się utożsamić. Noe, który jest gotowy poświęcić siebie i całą rodzinę dla Boga, Naameh (żona Noego), dla której najważniejszą wartością jest rodzina, a może Sem, zapracowany przewodnik rodziny, prawie że idealny mężczyzna, walczący o swe potomstwo niczym lwica. Illa – kobieta z dylematami, troszcząca się nie tylko o wybranka swego serca, ale także tych cierpiących, nie potrafiących odnaleźć swego miejsca, wdzięczna, gotowa poświęcić siebie dla dobra mężczyzny. Cham – chłopak zagubiony, pragnący jedynie miłości, chcąc mieć z kim dzielić swoje losy, z zemsty gotowy zgładzić życiowego nauczyciela. A może odnajdziesz kawałek siebie w Tubal-Kain – grzeszniku, który nie zważając na nikogo chce utrzymać tylko siebie przy życiu, a przy okazji rozbić rodzinę? Niesamowite w tym dziele jest ukazanie ludzkiej zachłanności i barbarzyństwa.

NOAHReżyser nie zawiódł również zwolenników nowych technologii. Stara jak świat opowieść pokazana jest w wersji 3D. Ponad to kamienne olbrzymy i płonące miecze też odnalazły w tej, niby wszystkim znanej historii, swoje miejsce. Można jednak zastanowić się, czy to przemienianie upadłych aniołów w kamienne potwory miało większy sens. Dla mnie wprowadziło niepotrzebne zamieszanie, rozkojarzenie. W większości produkcji trójwymiarowych sam efekt jest tak mało widoczny, że po wyjściu z kina żałuję, że naiwna dałam się nabrać na warstwowe obrazki i plastikowe okulary. Na ogół różnica jest znikoma. W przypadku tej konkretnej produkcji było trochę inaczej. Jak na mój gust, wór z efektami i tak był zbyt płytki, jednak jak już się pojawiły miały spektakularny efekt. Najważniejsze było to, że podkreślały głębszy sens znaczenia na przykład rozprzestrzeniającego się strumienia, czy ogromu pochłoniętych grzeszników. Te i wiele więcej momentów ciągnęły za sobą kolejne aluzje.

Noah_22Cały film ma kilka wad. Przez zbyt długi i nużący początek zaczęłam się zastanawiać, czy aby nie tracę czasu. Przedstawienie upadłych aniołów nie ujęło mnie za serce. Faktem jest, że niosą za sobą wielką symbolikę. Mimo tego produkcja Darrena Aronofsky’ego, jak i inne jego dzieła, jest przepełniona na każdym kroku aluzjami, skłaniającymi odbiorcę do rozmyślania nad sensem życia. Jeśli ktoś ogląda film nie po to, żeby popatrzeć na kolorowe obrazki, a aby zmusić się do przemyśleń i analizy, jest to dobra produkcja dla takiego odbiorcy. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo jest osobą wierzącą.

The following two tabs change content below.
Kinga Rozwód

Kinga Rozwód

Mówi się, że nie ocenia się książki po okładce, a jednak to przez pierwsze 20 sekund możemy zrobić na kimś wrażenie. Nadal sądzisz, że wygląd nie ma znaczenia? Kiedy już przyciągniesz kogoś swą zadbaną urodą, zatrzymaj osobowością i wiedzą. Mogą w tym pomóc przeczytane książki, obejrzane filmy i wiedza ludzi, których spotykamy na swej drodze. O ile potrafimy ich słuchać. Zwiększ swą dawkę uśmiechu każdego dnia i zarażaj nim innych. Ciesz się każdym dniem, jakby był ostatni, ale nie zapominaj, że życie jest kruche. Krocz przez życie z wielkim uśmiechem na twarzy. To cała ja.
Kinga Rozwód

Ostatnie wpisy Kinga Rozwód (zobacz wszystkie)