Nigeryjczyk w barwach Polski

Urodził się w Nigerii, ale grał dla naszego kraju. Dzięki jego bramkom, reprezentacja Polski zagrała na mundialu w Korei, po którym mógł przejść do ówczesnego giganta.

Emmanuel Olisadebe urodził się 22 grudnia 1978 roku w Warii. Jego historia z piłką nożną rozpoczęła się w Jasper United FC – nigeryjskim klubie, który nie dawał przepustki do wielkiej kariery. W związku z tym „Oli” postanowił przenieść się do Polski. Jako pierwsza zainteresowanie zawodnikiem wykazała Wisła Kraków, która po testach nie zaoferowała mu jednak kontraktu. Kolejną szansę w Olisadebe upatrywał w Ruch Chorzów, ale tam nie udało się wypracować porozumienia między menadżerem piłkarza a działaczami klubu. Ostatecznie, dzięki Jerzemu Engelowi, Nigeryjczyk trafił do Polonii Warszawa, z którą w 2000 roku zdobył Mistrzostwo Polski.

Przygoda Emmanuela Olisadebe z reprezentacją Polski rozpoczęła się w 2000 roku. Trenerem kadry został Jerzy Engel, który jako pierwszy wpadł na pomysł powołania Nigeryjczyka. Piłkarz otrzymał obywatelstwo 17 lipca 2000 roku, mimo faktu, że nie posługiwał się biegle językiem polskim. Debiutował 16 sierpnia 2000 roku w towarzyskim meczu z Rumunią. Mecz zakończył się remisem 1:1, a gola dla Polaków strzelił właśnie Olisadebe.
Powołanie Nigeryjczyka do reprezentacji Polski odbiło się negatywnym echem. W trakcie rozgrzewki przed meczem w Lubinie, miejscowi chuligani obrzucili napastnika bananami. „Byłem trochę zawiedziony. W miejscu, z którego pochodzę, rasizm jest mało znany. Zajęło mi trochę czasu, zanim zrozumiałem, dlaczego rzucają bananami. Szybko jednak o tym zapomniałem. Nawet nie zgodziłem się na pozwanie Zagłębia do sądu”. – wspomina Olisadebe. Ostatecznie kibice pokochali „Emsiego”. Osiem bramek napastnika zapewniło Polakom awans na mundial w Korei Południowej.

Po mundialu w 2002 roku Olisadebe został sklasyfikowany na 29. pozycji w konkursie na najlepszego piłkarza świata. W tym samym roku zajął 4. miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Nigeryjczyka docenił nawet Jose Mourinho, który w 2003 roku wygrał z FC Porto Puchar UEFA. Niestety przeszkodą w tym transferze okazał się ówczesny klub piłkarza, Panathinaikos Ateny, który zażądał zbyt dużej sumy za napastnika.

Obecnie Emmanuel Olisadebe mieszka w Anglii, gdzie zajmuje się nieruchomościami.

The following two tabs change content below.
Avatar

Krzysztof Zawalski

Student dziennikarstwa. Główne zainteresowania to polityka, historia, sport, e-sport, gry RPG oraz FPS.
Avatar

Ostatnie wpisy Krzysztof Zawalski (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz