To, co kobiety lubią najbardziej

torebkaczKobiety uwielbiają być posiadaczkami przynajmniej kilku. Kochają je zmieniać zależnie od okazji, stylizacji, czy po prostu humoru. Im większy mamy wybór, tym lepiej, bo i po co się ograniczać? Co więcej, zawsze znajdzie się jakaś wymówka, aby nabyć kolejną. Najlepsze jest to, że w każdej się coś znajduje, ale kiedy przychodzi nam wyciągnąć klucze do domu, czy telefon… ups, gdzie one są?!

Niemal każda pani to zna. Kochamy torebki, zarówno posiadać, jak i zaopatrywać ich zawartość przeróżnymi rzeczami. Skupmy się jednak najpierw nad znaczeniem torebki dla płci pięknej. Torebka to coś osobistego, tylko naszego, nie mamy w zwyczaju zaglądać do cudzych, ponieważ jest to źle odbierane. Co ciekawe, kobiety mieszczą w nich dosłownie wszystko, od kosmetyczki, po buty na zmianę.

Uważam, że kieruje nami silna potrzeba zorganizowania, uporządkowania i świadomość, że mamy pod ręką potrzebne rzeczy – przezorny zawsze ubezpieczony! Nie oznacza to rzecz jasna, że zabieramy z domu suszarkę, czy patelnię, niemniej jednak w kobiecej torebce znajdują się rzeczy praktyczne i potrzebne.

torebkamiastNie mogę w tym momencie nie wspomnieć o znanych projektantach, którzy tworzą „cuda” dla kobiet. W kilku domach mody projektowanie co sezon nowych modeli torebek to niemalże tradycja. Dziś mamy kultowe wzory, które warte są fortunę. Gwiazdy oszalały na punkcie tzw. klasyków, tj. Louis Vuitton, Celine, Givenchy, Chanel. Marc Jacobs był dyrektorem kreatywnym w Louis Vuitton przez ostatnie 16 lat i projektował kultowe torby, którym towarzyszyły kontrowersyjne reklamy z nim samym. Dobra, klasyczna torba sprawia, że kobieta czuje się znakomicie i wygląda jak milion dolarów.

 Nie byłabym sobą gdybym nie pogrzebała trochę w historii. Gdzie jest początek mody noszenia torebek?

Przodkowie damskiej torebki

W XVII i XVIII wieku pojawiły się niewielkie sakiewki, noszone zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Używane były do gier hazardowych i służyły zapalonym graczom do przechowywania żetonów. Panie z towarzystwa wykorzystywały je do kwestowania, stąd późniejsza nazwa torebeczek: jałmużniczki.

Kieszeń umieszczona w fałdach spódnicy może pełnić funkcję torebki. Kiedy w XVIII wieku znaczącą rolę odgrywał dwór francuski, kobiety zaczęły nosić podwójne, nakładane na siebie, otwarte z przodu suknie i dopasowane staniki. Ich torebki miały formę kieszeni dowiązywanych pod spódnicą. Damy nosiły w nich rzeczy najniezbędniejsze, takie jak flakonik z pachnidłem.

torebkarfPo Wielkiej Rewolucji Francuskiej nastąpiły radykalne zmiany w modzie. Kobiety miały wyglądać jak boginie. W efekcie pojawiły się pierwsze torebki do ręki, które wzbudziły zdziwienie wśród ludzi. Zostały więc ochrzczone żartobliwym mianem ridicules, czyli śmiesznotki.

Torebka w I połowie XIX wieku to niewielka sakieweczka, pełniąca głównie funkcję dekoracyjną. Kobieta ozdabiała ją haftami o motywach kwiatów – symbolami miłości i dostatku. Na początku XX wieku torebki zdobyły coraz większą popularność. Zaczęły wyróżniać się typy, które noszone były w zależności od pory dnia i ubioru:

• przed południem – torebki skórzane (największe w rękach feministek),

• po południu – torebki z tkanin,

• wieczorem – błyszczące, kosztowne balowe woreczki.

torebkasakOkres międzywojenny przyniósł radykalne zmiany w modzie. Przyczyną transformacji wizerunku oraz postawy społecznej kobiet była emancypacja, która dokonała się w tamtym okresie. Ideałem stała się sylwetka chłopięca. Kobiety przestały nosić gorsety, a zaczęły kostiumy i luźne sukienki do połowy łydki. Płeć piękna skorzystała tym samym z profitów emancypacji. Palenie papierosów i prowadzenie szybkich samochodów stały się niezwykle popularne. Niezależnie stosowano również ostry makijaż. Modne stały się torebki kopertowe – duże, przedpołudniowe lub malutkie – wieczorowe. Nawet w najmniejszej torebce balowej obowiązkowo musiały zmieścić się szminka i puder.

II wojna światowa to dla kobiety walka o przetrwanie w trudnych warunkach, a moda ma być przede wszystkim praktyczna.

torebkachanelW latach pięćdziesiątych powstała słynna 2.55 – kopertówka z pikowanej tkaniny, na krótkim złoconym łańcuszku autorstwa Coco Chanel. Tym samym stała się ona klasykiem, który uwielbia świat celebrytów.

Przełom w historii torebek przyniosły lata sześćdziesiąte – czas młodych. Każda kobieta starała się wyglądać jak nastolatka. Ideałem kobiecej urody została okrzyknięta aktorka, piosenkarka i modelka – Twiggy. Na ulicach zaczęły dominować torebki noszone na ramieniu, na długich, wąskich uchwytach.

W latach osiemdziesiątych kobieca torebka musiała pomieścić coraz więcej przedmiotów: kalkulator, teczkę z dokumentami, buty na zmianę itp. Do rangi ważnego akcesorium mody kobiecej awansował plecak.

A dziś?

torebkadzisDziś mamy ogromną możliwość wyboru, całą gamę wzorów, kolorów, faktur, wielkości, kształtów. Mimo, że projektanci co sezon głowią się, by wymyślić coś, czego nie było (czerpią inspiracje nawet z fast food’ów) moda zatacza koło. Warto jednak zauważyć, że wiele projektów zakrawa o dzieła sztuki, a ceny wykraczają mocno poza zasięg zwykłych śmiertelników.

The following two tabs change content below.
Kinga Pośnik

Kinga Pośnik

Kinga Pośnik

Ostatnie wpisy Kinga Pośnik (zobacz wszystkie)

One Thought to “To, co kobiety lubią najbardziej”

Napisz komentarz