Moda na bieganie

jogging
http://blog.sklepbiegacza.pl/

Jogging zbiera coraz więcej fanów w naszym kraju. Niektórzy każdego dnia, zakładają sportowe buty i biegną, gdzie ich tylko nogi poniosą. Nie zważając na tempo i dystans. Jednak aby ten sport był zdrowy trzeba się odpowiednio przygotować, w innym wypadku jesteśmy na najlepszej drodze do zniszczenia własnego organizmu.

Bardzo dużo osób myśli, że bieganie jest proste. Przecież w tym sporcie nie ma określonych reguł, zasad. Nie chodzi o zbieranie jakichś punktów. Po prostu ubierasz dres i biegniesz! Oczywiście słyszymy o tym, że są odpowiednie buty i ubrania, jakie można dostać w sklepach sportowych. I bez których osoby chcące biegać nie powinny wychodzić na trening. Jednak ludzie nie traktują tego poważnie. Twierdzą, że biegać mogą w czym chcą, a „specjalistyczny” sprzęt to tylko chwyt marketingowy i sposób na wyciągnięcie pieniędzy od klientów. Przecież ich buty prawie nie różnią się od tych,które zdaniem ekspertów powinni kupić. Czy aby na pewno ?

Buty to najważniejszy element sprzętu biegacza. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z joggingiem to tak naprawdę jedyne, co muszą mieć. Systematyczne bieganie jest dużym obciążeniem dla nóg. Jeśli nie będziesz miał dobrych butów, to Twoje nogi będą na tym cierpieć. W szczególności, gdy trasa Twojego biegu jest wyłożona asfaltem. Źle dobrane obuwie powoduje przemęczenie, otarcia, bóle (głównie stawów, ale również kręgosłupa) i inne kontuzje. Chcesz biegać? Najpierw kup odpowiednie buty!

Kolejnym błędem, który często popełniają amatorzy, jest brak rozgrzewki przed rozpoczęciem treningu. Bieganie wydaje się być absolutnie naturalną rzeczą dla człowieka. Nic bardziej mylnego. Obecnie większość ludzi prowadzi „siedzący” tryb życia, mało aktywny. Dlatego, gdy osoba, która do tej pory swój wolny czas spędzała siedząc na kanapie i oglądając telewizję nagle zaczyna biegać, może wywołać prawdziwy szok dla swojego organizmu. Zanim rozpoczniesz bieg, zacznij od marszu. Kilka szybkich i dynamicznych spacerów i tak Cię zmęczy, a przy okazji przygotuje Twój organizm do większego wysiłku. Ważne jest też, aby robić sobie przerwy od biegania. Nie biegaj każdego dnia. Dzień odpoczynku dobrze Ci zrobi. Dodatkowo bardzo mało osób wie o tym, że ten sport uzależnia. Często z pasji przeradza się w obsesję. Jak wszystko inne, sport może stać się nałogiem. To długotrwała aktywność fizyczna, która wywołuje tzw. euforię biegacza (ang. Runner’s High). To stan zadowolenia, uniesienia i odstresowania. Najczęściej odczuwają go miłośnicy narciarstwa, biegania, jazdy na rowerze, pływania, aerobiku. Gdy mięśnie zużywają całość zmagazynowanego w nich glikogenu, proces oddychania ulega zmianie. Powstaje tzw. dług tlenowy. Tego typu niedotlenienie powoduje stres organizmu, który rozpoczyna silne wydzielanie endorfin. Dla człowieka to bardzo przyjemny stan. Sportowcy chcą go doświadczać coraz częściej i ze wzmożoną intensywnością. W ten sposób rodzi się euforia biegacza. Każdy nałóg polega na tym, że początkowo nie widzisz problemu, a jak już zobaczysz, że coś jest nie tak, jest już za późno i nie możesz przestać. Z bieganiem jest tak samo. Uzależnia! Potrafi przyćmić trzeźwe myślenie. Doskonałym dowodem na to, jak bardzo bieganie może zaślepić jest fakt, że podczas maratonów zdarzają się zgony. Umierają zawodowcy. Osoby ,które o tym sporcie wiedzą wszystko, a mimo to nie ustrzegły się przed tragedią. Najgłośniejszym tego typu wypadkiem była śmierć 28-letniego Ryana Shaya, światowej klasy biegacza, który umarł na atak serca właśnie podczas biegu. Światem wstrząsnęła również historia 17-letniego Rafała Raniewicza, który umarł na trasie Półmaratonu Mlecznego oraz śmierć 52-letniego Jimiego Fixxa -autora książek o bieganiu.

bieganie a zmeczenie
http://asnax.blogspot.com/

Bieganie jest ryzykownym sportem, na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale osoby zainteresowane tym tematem doskonale zdają sobie z tego sprawę. Rodzi się więc pytanie czy warto biegać? Oczywiście, że tak! Jednak trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek. Do joggingu warto się dobrze przygotować. Zacznij od pracy z trenerem, albo chociaż przeczytaj coś na temat biegania, żeby dowiedzieć się, jak możesz uprawiać ten sport w bezpieczny sposób. Istnieje bardzo dużo stron internetowych, na których znajdziesz te informacje. Nie ograniczaj się tylko do internetu! Powstało wiele książek o tej tematyce, warto do nich też zajrzeć. Najważniejsze jednak jest to, by słuchać swojego organizmu! Nie lekceważ sygnałów, które Ci wysyła. Wyczerpanie, nadmierne zmęczenie i ból, to informacja dla Ciebie, że musisz zwolnić tempo.

The following two tabs change content below.
Anna Bronisz

Anna Bronisz

Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Interesuję się sportem. Do szaleństwa kocham piłkę nożną. Uwielbiam podróżować,poznawać nowych ludzi i inną kulturę. Muszę przyznać,że mam ciężki charakter i uparcie trzymam się swojego zdania, niestety nie zawsze wychodzi mi na dobre. Nie myślę o przyszłości. Żyję chwilą. Tym co jest teraz. Niezaprzeczalnie jestem optymistką. Wybrałam dziennikarstwo dlatego,że lubię pisać i dzielić się z czytelnikami swoim sposobem postrzegania świata.
Anna Bronisz

Ostatnie wpisy Anna Bronisz (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz