„Mistrzowie dziennikarstwa” w świetle reflektorów

Znamy laureatki Akademickiego Lauru Dziennikarskiego. AKLAUDY 2017 trafiły do rąk dwóch wspaniałych dziennikarek związanych z radiem: red. Małgorzaty  Sawickiej i red. Martyny Podolskiej. Gospodarzem i głównym organizatorem Gali, podczas której wręczono nagrody, był w tym roku Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL.

Nadszedł długo wyczekiwany dzień dla studentów i profesorów Instytutu Dziennikarstwa KUL. Dziś, w progach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, o godz. 10:00 rozpoczęła się Gala Akademickiego Lauru Dziennikarskiego. Uroczystość rozpoczął ks. dr hab. Stanisław Fel, prof. KUL, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL, który przywitał liczne grono zebranych gości, w tym nominowanych, oraz przedstawił tegoroczną kapitułę nagród, w składzie której znaleźli się: dr hab. Justyna Szulich-Kałuża, prof. KUL, dyrektor IDiKS KUL, dr Tomasz Rakowski, Prodziekan kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w WSPiA oraz prof. dr hab. Iwona Hofman, Dziekan Wydziału Politologii UMCS. W swej przemowie ks. Dziekan zaznaczył, że zaszczytem jest gościć w naszym Uniwersytecie tak wspaniałych „mistrzów dziennikarstwa”, szczególnie teraz kiedy właśnie w tym roku przypada 100 rocznica istnienia KUL, a zarazem jubileusz 10-lecia działalności Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL.


Statuetka w kategorii AKLAUD Młodych 2017 powędrowała do red. Martyny Podolskiej, dziennikarki, reporterki, prezenterki oraz wydawcy w redakcji Kultury i Edukacji Polskiego Radia oraz doktorantki jednocześnie dwóch wydziałów na KUL: Wydziału Prawa i Wydziału Nauk Społecznych. Obecnie w Radiowej Jedynce prowadzi swój autorski program „Kultura przy kawie”. Zapytana wcześniej jakim zawodem jest dla niej dziennikarstwo, krótko i zwięźle sformułowała swoją odpowiedź – wymarzonym.

Nagrodę główną, czyli AKLAUD 2017, otrzymała red. Małgorzata Sawicka, dziennikarka, od początku związana z Radiem Lublin, zajmująca się reportażem dźwiękowym. Podróżniczka i pisarka oraz wieloletni nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Lublinie. Uhonorowana wieloma nagrodami i wyróżnieniami w konkursach lokalnych i ogólnopolskich.

„To dla mnie prawdziwy zaszczyt, że przyznali mi tę nagrodę ludzie, którzy znają się najlepiej w naszym środowisku naukowym, na twórczości dziennikarskiej(…). Penetrowanie skomplikowanych uczuć, wchodzenie w rejony intymności, ujawnianie niepewności bohatera, lęku, radości, gniewu – to jest nieustanna podróż, dlatego uważam, że ja w takim sensie nieustanie podróżuje” – mówiła ujmująco, podczas przemówienia, laureatka.

Galę uświetnił brawurowy występ wokalny Iwony Piek, studentki II roku dziennikarstwa na studiach magisterskich, przy akompaniamencie Patryka Czyżewskiego.

Po zakończonej Gali rozpoczęła się konferencja naukowa inaugurująca dziesięciolecie Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL, poświęcona ks. prof. Leonowi Dyczewskiemu, założycielowi Instytutu oraz debata studencka o Lubelskiej Szkole Reportażu.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nominowanym i oczywiście, w szczególności, laureatom kolejnej, czwartej już nagrody Akademickiego Lauru Dziennikarskiego.

The following two tabs change content below.

Sylwia Mularczyk

Ostatnie wpisy Sylwia Mularczyk (zobacz wszystkie)