Miłość, która wygrała z Auschwitz

Może się nam wydawać, że nie ma nic gorszego niż przebywanie w miejscu, w którym śmierć czyha za rogiem. Każdy dzień to strach i lęk przed złem jakie niesie za sobą czas wojny. Jednak kiedy człowiek poznaje miłość swojego życia, nic nie jest w stanie go zatrzymać.

Główny bohater książki Tatuażysta z Auschwitz dopiero po śmierci żony postanawia opowiedzieć swoją historię Heather Morris – autorce powieści. Lale Sokołow trafił do obozu koncentracyjnego jako 26-latek i szczęście w nieszczęściu udało mu się podjąć tam pracę, jaką było tatuowanie numerów na rękach więźniów. Jak sam mówił, nikt nie posługiwał się tam imieniem i nazwiskiem – do tego służyły cyfry. Właśnie w taki sposób poznał Gitę – kobietę, dzięki której jego świat nagle zaczął mieć jakiekolwiek znaczenie.

Lale Sokołow starał się w jak najlepszy sposób przekazać własne wspomnienia autorce powieści – co myślę, nie było dla niego łatwe. Wracał myślami do codzienności Auschwitz, gdzie panował m.in. głód, choroby, a także wykorzystywanie więźniów do ciężkiej pracy. Powracał do miejsca, które przeraża. Gdzie ból był na porządku dziennym, a brutalność wroga przekraczała wszelkie granice.

Jednak nawet w takim miejscu, jak się okazało, ludzie mogą się ze sobą zaprzyjaźnić, pomagać sobie i doszukiwać się dobroci w najmniejszych detalach codzienności, a nawet zakochać. Gdyby nie wytrwałość, nadzieja i marzenia możliwe, że Lale nigdy nie odważyłby się na walkę o Gitę oraz uratowanie jej.

Ich uczucie wygrało z piekłem, a doświadczenie wojny odbiło się na reszcie życia. Jednak nic nie powstrzymało tych dwojga przed spędzeniem wspólnie wielu lat. W końcu kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat, tym bardziej jeśli ta osoba jest dla niego całym światem.

Tatuażysta z Auschwitz to książka oparta na faktach, która zainteresuje każdego i bez wyjątku pozostawi po sobie ślad w pamięci. To niezwykła opowieść, po którą warto sięgnąć i zagłębić się w bieg wydarzeń, jakie miały miejsce w obozie zagłady. Co najważniejsze poznać całą historię Lalego  i Gity – przykładu, który pokazuje, że miłość nie zna granic.

 

 

The following two tabs change content below.
Avatar

Ewelina Mirocha

Jestem studentką dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Uwielbiam wszystko to, co związane jest z modą. Wolny czas lubię spędzić z dobrą książką.
Avatar

Ostatnie wpisy Ewelina Mirocha (zobacz wszystkie)